Blog

Akademik Başarıyı Arttırmanın 5 Yolu

Hayata hazırlanmak için yıllarımızı okula giderek, öğrenmeye çalışarak geçiriyoruz. Bu nedenle akademik başarı, hayattaki şanslarımızı en yakından etkileyen faktörlerden biri. İşte akademik başarıyı arttırmanın 5 yolu.

Öğrenme motivasyonunuz üzerine düşünün

Okulu, öğrenmeyi otomatik süreçler olarak görmek yerine; ne için öğrenmeniz gerektiği, daha da önemlisi sizin ne için öğrenmek istediğiniz üzerine düşünün. Söz konusu çocuğunuz ise, onun düşünmesine aracı olun. Buradan bir motivasyon kaynağı doğabilir.

Gerçekleştirmek istediğiniz bir amaç, varmak istediğiniz bir nokta için düşünmek sizi motive ederek akademik başarıyı arttırır. Elbette bu amaç küçük yaşta belli olmayabilir. Ancak önemli olan her yaşta motivasyon sağlayacak bir kaynak bulabilmek.

Öğrenmeyle olumlu bir bağ kurun

Akademik başarının yolu öncelikle etkili bir şekilde öğrenmeden geçiyor. Öğrenme, en iyi olumlu duygularla beraber gerçekleşir. Gereken olumlu duyguları sağlayabilmek için çalışma ortamının huzurlu ve güvenli olması gerekir.

Özellikle ilkokul öğrencilerinde öğretmenle kurulan olumlu bağ çok önemlidir. Öğrenmeyi motive etmeyi başaran insanlarla bir arada bulunmak akademik başarıyı arttırır.

akademik başarı

Öğrenme şeklinizi keşfedin

İnsanların kişilikleri gibi öğrenme özellikleri de birbirinden farklı. Görsel, işitsel, dokunsal hafıza öğrenme şeklimizde belirleyici oluyor. Öğrenme şekli çeşitli testlerle ortaya çıkarılabilir.

Öğrenme şeklinizi keşfettiğinizde ve kullandığınızda çok daha kalıcı öğrendiğinizi görürsünüz. Yetenekleriniz doğrultusunda bir çalışma ortamı yaratmak artan bir akademik başarıyı da beraberinde getirir.

Planlı ve programlı olun

Akademik başarı yolundaki pedagojik engelleri aştıktan sonra gelen bir faktör de düzenli çalışmak. Öğrendiklerinizi daha da kalıcı hale getirebilmek için planlı ve programlı çalışmalı, akademik sorumluluklarınızı yerine getirmelisiniz.

Sorumluluk sahibi olmak, hayatta çoğu konuda olduğu gibi akademik başarıda da olumlu etki yaratan bir faktör. Bu konuda kendinizi geliştirmelisiniz.

Sınav kaygısıyla başa çıkın

Akademik başarının tek belirleyicisi sınav sonuçları değil. Ancak eğitim sistemimizde öğrendiklerini sınavda gösterebilmek önemli bir yer tutuyor. Bu nedenle sınav başarısı, bir ölçüt kabul ediliyor.

Akademik başarının sınava yansıyabilmesinin önündeki en büyük engel sınav kaygısı. Öğrenmek isteme ve düzenli çalışmaktan sonra sınavda başarılı olabilmenin yolunu bulmak gerekiyor. Gevşeme egzersizleriyle sınav kaygısı sorununu çözmek mümkün.

Bir cevap yazın