Blog

Başarılı Olmak İçin Mindfulness Neden ve Nasıl Önem Kazanır?

Kişisel ve profesyonel başarınıza giden yolda geliştirebileceğiniz pek çok davranış vardır. Örneğin, düzenli olarak egzersiz yapmak sizi daha enerjik kılarak daha iyi düşünmenizi ve bedensel olarak daha sağlıklı olmanızı sağlar. Ancak her davranışın bu kadar çok efor ve bedensel hareket gerektirmediğini söyleyebiliriz. Mindfulness, sizi yormadan sakince başarıya götürecek yollardan biridir.

Mindfulness için genellikle sakince oturmanız, derin nefes almanız ve nefesinize odaklanmanız yeterlidir. Bu tam anlamıyla bir mindfulness pratiği olsa da dikkatli ve bilinci yüksek olmak için daha basit yollar da izleyebilirsiniz. Mindful yani bilinçli olmanın temelinde düşüncelerinizin farkına varmak yer alır. Böylece objektif olarak düşünebilir, duygularınızı tarafsızca ele alabilir ve yaptığınız şey üzerinde tam kontrol sağlayabilirsiniz.

Aslına bakarsanız bunu farkında olmadan gün içinde pek çok kez yaparız. Farkında olmadığımız zaman, bu halin içinde hızla ve kontrolsüzce çıkma olasılığımız da oldukça düşüktür. Yani farkında olmadan gerçekleştirdiğimiz mindfulness genellikle kısa sürer ve hızla düşüncelerimizi gerçekler olarak algılamaya geri döneriz. Bunun pek faydalı olduğunu söyleyemeyiz.

mindfulness-basari

Bu nedenle kasıtlı olarak bilincimizi yüksek tutmak için çaba sarfetmemiz gerekir. Böylece farkındalığımızı uzun süre yüksek tutma şansımız artar. Yüksek ve uzun süreli farkındalık ve bilinçli davranış bize stresle baş etme, karar verme ve duygusal zeka gelişimi konularında yardımcı olur.

Mindfulness nasıl başarı sağlar?

Böylesine basit görünen bir pratiğin başarıya olan etkisinden bahsediliyor olması şaşırtıcı gelebilir. Mindfulness’ın başarı sağlamasındaki en büyük etken zihnin ideal şekilde çalışmasını desteklemesidir. Yaptığımız her şey zihnimizin fonksiyonlarıyla elde edilir. Bilimsel araştırmalarsa, bu fonksiyonların geliştirilebileceğini gösteriyor.

Örneğin, zeki olmasına rağmen büyük başarılar göstermeyen birini tanıyor musunuz? Bu kişi zihnini yeterince iyi kullanmıyor olabilir. Belki iyi kararlar vermiyordur ya da öz disiplini yeterince iyi değildir. Bazı insanlarda çok yüksek IQ’ya sahip olmasalar da yüksek başarılar gösterebilir. Bu kişiler de doğru düşünce sistemini geliştirmiş olabilir.

Mindfulness sayesinde önümüzdeki en büyük engellere doğru yaklaşımı objektif olarak gösterebiliriz. Düşüncelerimizin kontrolünde yaşadığımız zaman, potansiyelimizi gerçekleştirmemiz zorlaşır. Diğer taraftan pozitif ve objektif düşünmeyi başardığımızda, hayatımızı kontrol altına alarak başarıya emin adımlarla ilerleyebiliriz. Düşüncelerimizin kontrolünden çıkarak nasıl düşüneceğimizi kendimiz belirleyebiliriz.

Bir cevap yazın