Blog

Çocuğunuz Okula Gitmek İstemiyorsa Ne Yapmalısınız?

Çocukların okula gitmek istememesi son derece yaygın bir durum ve bunun birçok sebebi olabilir. Yapılan araştırmalara göre, okul çağındaki 10 çocuktan 3’ü bu sorunu yaşıyor. Genel olarak okula gitmek söz konusu olduğunda huzursuz oluyorlar ve gitmemek için ellerinden geleni yapıyorlar. Peki, çocuğunuz okula gitmek istemiyorsa ne yapmanız gerekir?

Yakın ilişki kurmak

Okula gitmek istemeyen çocukların genellikle bir nedeni vardır. Bu nedeni keşfetmek için çocuğunuzla yakın ilişki kurmalısınız. Bazen çocukların kendileri de okula giderken onları huzursuz eden şeyi tanımlamakta zorlanabilir. Bu sorunu birlikte aşmak için onun yanında olduğunuzu bilmesi ise uzun vadede olumlu sonuçlar almanızı sağlar.

Suçlamadan anlamaya çalışmak

Okula gitmek istemeyen küçük bir çocuk ya da ergenlik çağında bir genç, kendi başına çözmekte zorlandığı bir sorun yaşıyor olabilir. Bu nedenle onu suçlamadan, sıkıntısını anlamaya çalışın. Peşinen ona okulun ne kadar önemli olduğuna dair bir konuşma yapmadan önce, karşılıklı bir konuşma ortamı yaratın. Sizinle konuşurken onu anladığınızı ve önemsediğinizi gösterin.

çocuğunuz okula gitmek istemiyorsa

Gözlem yapmak

Yakın ilişki kurmak ya da sorunu ortaya çıkaran bir konuşma yapmak her zaman kolay olmayabilir. Bu nedenle çocuğunuzu sürekli olarak gözlemleyin ve sorunu anlamaya çalışın. Okula gitmemek için yalanlar söylüyor mu? Bazı çocuklar hasta olduklarını öne sürerek bir bahane yaratmaya çalışırlar. Gözlem yaparken kendini kapana kısılmış gibi hissetmediğinden emin olun. Sizinleyken güvende olduğunu ve eleştirilmeyeceğini bilmesi çok önemli.

Denge kurmak

Çocuğunuz okula gitmemek için bir bahane uydurup evde kalıyorsa bunu bir ödüle dönüştürmemeye çalışın. Elbette bir çocuğun evinde rahat hissetmesi gerekiyor. Ancak, hasta olduğu için okula gitmek istemezse doktora gitmesi, televizyon ya da bilgisayar oyunlarıyla kendini yormaması ve belki çok da sevmediği çorbaları içmesi gerektiğini biliyor olması gerekiyor. Kulağa biraz zalimce gelebilir, ancak ev ile okul arasında denge kurmaya özen gösterin. 

Destek almak

Çocuğunuzun okula gitmeme isteği dönemsel bir sorun olabileceği gibi çok uzun sürebilir. Devam eden bir huzursuzluk ve isteksizlik olması durumunda psikolojik ya da çocuğun özgüvenini yerine getirecek şekilde yeteneklerini keşfetmeyi sağlayacak destek almak gibi yöntemlerden faydalanılabilir.

Bir cevap yazın