Blog

Çocuğunuzun Ekran Karşısında Geçirdiği Zamana Dikkat Edin

Günümüz çocukları, birçoğumuzdan farklı şekilde sürekli çok sayıda ekrana maruz kalıyor. Özellikle tatil zamanlarında bilgisayar, tablet ya da televizyon başında geçen saatler artabiliyor. Böyle zamanlarda çocuklar yeni oyunlar ve uygulamaların heyecanını yaşayadursun anne ve babalar, durumla nasıl baş edeceklerine dair kaygılanabiliyor. Bu yazıyı tam da bu nedenle hazırlamaya karar verdik.

Çocukların teknolojiyle ilişkisi sıklıkla araştırmalara ve çalışmalara konu oluyor. Böyle çalışmalar ebeveynlerin karar verme süreçlerine destek olacak sonuçlar ortaya çıkarıyor. Bu sonuçlara birlikte bakalım.

Teknoloji fırsatları ve riskleri birlikte getiriyor

UNICEF yakın zamanda dünyanın her yerinden çocukların ve gençlerin online deneyimlerine dair bir araştırmanın sonuçlarını açıkladı. Sonuçlar gösteriyor ki, ergenlik dönemindekiler ve gençler en çok online olan jenerasyonuyken 18 yaşın altındaki çocuklar dünyada internet kullanıcılarının 3’te 1’ini oluşturuyor. Bunun illa kötüye işaret olması gerekmiyor. Çünkü dijital kaynaklar eğitimin de önemli bir bölümünde yer alıyor.

çocuk-teknoloji

Ancak yine de cinsel tacizden akran zorbalığına kadar çok sayıda ciddi zararın da internetten gelebileceğini unutmamak gerekiyor. Günümüzde internet kullanımı ile kaygı ve depresyon gibi ruh sağlığı sorunları arasında direkt bağlantı olduğu kanıtlanmış durumda. Ancak, yalnızca bu bilgiye odaklanarak çocuğunuzu teknolojiden azade yetiştirmek yerine ebeveyn kontrolü olan cihazlar sunmaya çalışmak gerekiyor.

Çocuğunuzun çağı yakalaması önem taşıyor. Bu nedenle, online olduğu sıralarda çocuğunuzun ne yaptığını bilmek için önleminizi alın ve teknolojiyi faydalı şekilde kullanması için onu yönlendirmeye çalışın.

Çocuklarda sorunlu biçimde teknoloji kullanımı

Çocukların teknolojiyle kurdukları ilişkinin sorunlu olup olmadığını değerlendirmek her zaman çok kolay olmayabilir. Bu nedenle uzmanlar ebeveynlere yardımcı olmak için bir araştırma gerçekleştirdi. Araştırma kapsamında 4 ila 11 yaşları arasında çocukları olan ebeveynlerle çocuklarının medya ve genel ruh sağlıkları üzerine görüşmeler yapıldı.

Verilen cevaplar arasında sıklıkla şunlar yer aldı:

  • “Çocuğumu ekranın karşısından kaldırmak neredeyse imkansız.”
  • “Çocuğum kötü bir gün geçirdiği zaman internet daha iyi hissetmesine yardımcı olabilen tek şey.”
  • “Çocuğumun ekran karşısında geçirdiği zaman ailemiz için sorunlara sebep oluyor.”
  • “Çocuğumun ekran karşısında geçirmek istediği süre sürekli artıyor.”
  • “Çocuğum gizli gizli online mecraları kullanıyor.”

Siz de çocuğunuz için bu ifadelerden bazılarını kullanıyorsanız, çocuğunuzun teknolojiyle ilişkisinde sorun olma olasılığı yüksek görünüyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir