Blog

Çocuklarda Ani Ruh Hali Değişikliği Nedenleri

Çocuklarımızın karamsar ve huysuz olduğu zamanları her anne baba hatırlar ve anlamaya çalışır ve merak eder; “Bu çocuk neden bu şekilde davranıyor”. “kötü ebeveynler miyiz biz, neden üstesinden gelemiyoruz” düşüncelerle birçok anne baba karşılaştırmıştır. Her yetişkin birey de olduğu gibi çocuklarda da ruh hali değişimleri vardır. Anne babalar olarak çocukların bu dünyada olan biten birçok şeyi ilk kez keşfettiklerini unutmamalıyız. Basit birkaç örnek vermek gerekirse; saatlerce süren ev ödevi, oyuna giremediği için hayal kırıklığı yaşayan bir çocuk, rekabet içinde oldukları ortamlar ve daha bir sürü karmaşık durumlar.

Ani değişiklikler gelişimsel olarak çok normaldir.

Duygu durum dalgalanmaları, küçük çocuklar ve genç yaşlar da olduğu gibi, bazı belirli gelişimsel süreçlerde de normal bir karakteristiktir ve bu reçetesi olan bir durum değildir. Sonuçta, onlar hala çocuklar ve kendilerini ifade etmek konusunda yetişkin bireyler kadar becerikli değiller. Dolayısıyla yaşadıklarını ifade etmek için duygusal yollara başvurmaları kadar doğal bir şey yoktur.

Mümkün olduğunca anlayışlı olun.

Ebeveynler için en önemli kural, çocuklarımızın duygularının ne seviyede olduğunu ve davranışlarının gerisinde nasıl motivasyonlar olduğunun anlaşılmasıdır. Ani değişiklikler karşısında hem ona hem de kendinize kızmak yerine sadece yanında olarak destek gösterebilirsiniz.  Onlara neler yaşadıklarıyla ilgili sorular sorun, ancak sorunlarını sizinle paylaşmak istemiyorlarsa zorlamayın. Sadece onların duygularını tanıdığınızı ve her zaman yanında olduklarını bilmelerini sağlayın.

Fazla eleştirel olmayın ve sakin kalmaya çalışın

Çocuklarınızın ruh hali hızlı iniş çıkışlar gösterdikçe sizin de sabrınız zorlanacak ve bu tür durumların asla sona ermeyeceğini düşünüyor olabilirsiniz. Bu tür düşüncelere direnin çünkü eğer çocukları fazla eleştirirseniz kendinizden uzaklaştırmış olursunuz. Unutmayın, onlar da her birey gibi kendi yollarını bulmaya çalışan insanlar. Ayrıca, sinirli davranışlar göstermek aranızda bir güç çekişmesi yaratabilir. Ve çocuklar her zaman haklıdır! Bu yüzden sakin kalabilmek çok önemlidir. Bu noktada bir ebeveyn olarak sizi tetikleyen durumları belirleyip bunların üstüne çalışmak herkes için daha faydalı olabilir.

Çocuğunuzla oyun oynayın

Kötü bir ruh halindeyken, eğlenceli bir oyun oynamasını önerebilir ya da siz bir oyun kurabilirsiniz. Bu onların rahatlamalarına ve sakinleşmelerine yardımcı olacaktır. Ayrıca, birlikte oynamak çocuklarınızla bağ kurmanıza yardımcı olabilir. Ancak ortada ciddi bir kriz hali var ise çocuğun dikkatini oyunla dağıtmak yerine duygularını aynalayabilir ve yanında olduğunuzu hissettirebilirsiniz.

References

. 

Bir cevap yazın