Blog

Çocukların Kir içinde Oynamasına Neden İzin Vermeliyiz?

Çocuklardan bahsedince kir, çamur, dağınıklılıktan bahsetmemek elde değil. Yine de birçok anne ve baba çocuklarını lekelerden, dağınıklıktan, mikroplardan ve kargaşadan uzak tutmak isterler ve bunun için gerçekten uğraşırlar. . Elbette, yemek masasında yıkanmamış eller ve hiç temizlenemeyen oyuncak yığınları kabul edilebilir davranışlar değiller. Fakat gözünüz sakıncalı ve sağlıksız gibi görünen diğer şeyler çocuğunuz için faydalı olabilir.

Sağlıkları ve bağışıklıkları daha kirli oynadıkları için gelişebilir!

Giderek artan sayıda araştırmacı, kirin, çamurun ve özgürce oynamanın çocukların ihtiyaç duyduğu bir şey olduğunu savunuyor. Mesela  “Neden Kir İyidir: Arkadaşlarınızı Çimlendirmenin 5 Yolu” adlı kitapta, mikrobiyoloji ve immünoloji uzmanı Mary Ruebush, Ph.D., “kire maruz kalmanın çocuklara yaşam boyu koruma sağlayacak güçlü bağışıklık sistemleri oluşturmalarına yardımcı olduğunu” savunuyor.

Kirin çocukları alerji ve hastalıklardan koruyabileceği inancı, günümüzde hala araştırılmaya devam eden bir olgudur. Bilim insanları bu konuyu tartışırken ebeveynlere çıkan ders ise şudur; toprakta, çamurda veya çimde oynamak o kadar da kötü değildir hatta bir seviyeye kadar yararlı bile olabilir. Bununla birlikte, çocuğunuza çamurda oynadıktan veya mikroplara maruz kaldıktan sonra ellerini yıkamasını öğretmek de dahil olmak üzere, hala iyi hijyen kurallarına uymalısınız.

Kir Duyuların gelişmesine yardımcı oluyor

Çıplak ayakların altındaki çamur hissi, bir kuşun sesi, çimlerin kokusu yakın… Bu duyusal deneyimler çocuğunuzun dünyayı herhangi bir kitaptan veya DVD’den daha iyi anlamasına yardımcı olacaktır. Çocuğunuza tüm meyveleri anlatabilirsiniz, ancak parlak renklerini görene kadar, yumuşacık dokusunu hissedinceye ve ne kadar tatlı olduklarını anlayana kadar, bir meyvenin ne olduğunu bilemeyeceklerdir.

Araştırmalar, çoklu duyular pekiştirildiğinde beynin ne öğrenildiğini hatırlama olasılığının daha yüksek olduğunu gösterir, bu yüzden çoklu duyuları meşgul eden doğal malzemeler kullanarak sayıları, renkleri ve yeni kelimeleri öğretmeyi deneyin. Örnek olarak aromatik çiçekler, sert çubuklar ve kayaları düşünebilirsiniz.

Kir Çocukların Düşünmesini Sağlıyor

Tırmanma, yuvarlanma, gezinme ve serbestçe atlama şansı verildiğinde, küçük kaşif, istedikleri her şeyi oluşturmak için hayal güçlerini kullanabilir. Ayrıca “eğer:” i test etmelerine izin verirseniz, ya o pislik deliğine biraz su dökersem? Ya çimleri topraktan çekersem? Burada çocuğunuz sorular sormaya, gözlemler yapmaya ve sonucu değiştirip değiştirmeyeceğini görmek için durumu değiştirmeye başlayabilir. Evet, kirlenecekler, fakat gelecek yıllarda daha fazla soru sorma ve cevaplama yolunda ilerleyen bir bilim insanı gibi de düşünecekler.

References

 

Bir cevap yazın