Blog

Evcil Hayvanlarla Büyümenin Çocuklar Üzerindeki Etkileri

Çocuklar evcil hayvanları çok severler. İster büyük olsun ister küçük olsun evcil hayvanlar çocuklarla özel arkadaşlıklar kurarlar. Birçok şey öğretirler ve sevindirirler. Çocukluğunuzun yatak odasını gözünüzün önüne getirdiğinizde hayali hayvan arkadaşlar, kitaplardaki ve oyuncaklardaki hayvan dostu karakterleri sizler de hatırlarsınız.

Evde evcil hayvan bulundurmak, çocukların duygusal gelişimi ve hatta fiziksel sağlıkları söz konusu olduğunda gerçekten inanılmaz amaçlara hizmet ediyor. Çok sayıda çalışma, hayvanlarla bir şekilde etkileşim içinde olan çocukların gelişim alanlarında olumlu çıktılar olduğunu kanıtladı. Ancak alerji konuarı, bina kuralları veya finansal meseleler sizi şu anda aileye bir evcil hayvan eklemekten alıkoyuyorsa, umutsuzluğa kapılmayın. Çocukların birebir hayvanlarla ilişki kurmasına ve evde eşlik etmenin sağlayacağı ödüllerin çoğunu elde etmelerine olanak tanıyan birçok program ve gönüllü fırsat vardır.

Pediatri Dergisi’nde yapılan bir çalışma, yaşamlarının ilk yılında köpeği olan çocukların daha yüksek bağışıklık gösterdiğini kanıtlamıştır.  Evde bir evcil hayvanla yaşamak ve onlarla etkileşim içinde olmak çocuklarda empati yeteneğini ve şefkati artırır

Çocukların hayvanlarla bağ kurması

Evcil hayvanlara bağlanmanın çocukların sosyal, duygusal ve bilişsel gelişimi, zihinsel sağlığı, refahı ve yaşam kalitesi üzerinde önemli bir rolü vardır. Çocukların hayvanlarla bağ kurması beraberinde şefkat, olumlu arkadaşlık davranışları ve bakım becerileri de getiriyor. Ayrıca hayvanlarla bağlanma çocukların hayvanlara karşı olumlu ve sevgi dolu tutum geliştirmelerinin de göstergesi.

Çocukları evcil hayvan bakımına katılmaya teşvik etmek, çocuklar ve evcil hayvanları arasında bağ oluşmasını pekiştirir. Bu da, hem çocuklar hem de hayvanlar için olumlu çıktılar yaratır. Örneğin çocuklar için saldırganlığın azaltılması, empatinin ve şefkatin gelişmesi gibi. Hayvanlar için ise insanlardan gelen daha insancıl muamele olarak örnek verebiliriz.

Ailenize evcil hayvan ekleyerek kazanazağınız bazı faydalar

Evcil hayvanlar koşulsuz sevgi verir. Yargılayıcı değillerdir ve özellikle yalnızlık çeken çocuklar, tek çocuklar veya kardeş rekabeti veya duygusal sıkıntıları olan çocuklar için, bir evcil hayvan onlara biriyle konuşma fırsatı verir. Bir evcil hayvan yargı veya sonuç olmadan rahatlatabilir, destek verebilir ve bir çocuğun sorunlarını dinleyebilir. Ve oyun oynarken, bir evcil hayvan çocuğunuzun ortağı ve en iyi arkadaşı olabilir.

Bir evcil hayvan, bir çocuğa öfkesini başkalarından çıkarmaması gerektiğini veya başkalarına duyduğu korkuyu öğretebilir. Bazı çocuklar zorba olur ve en gerçek duygularını paylaşacak güvenli bir yerleri yoksa bu duyguları diğer çocuklara yansıtabilirler. Bir evcil hayvan çocuk ne söylerse söylesin seveceği için, bir evcil hayvan ona gizli, korkularını ve öfkesini sözlü olarak dökmek için güvenli bir yer verir.

 

References

Bir cevap yazın