LGS’ye hazırlanırken dikkat dağınıklığı yaşamak sınav başarısızlığını artıran en önemli etkenlerden biridir. LGS hazırlık sürecindeki gençler için yaşamlarının bu dönemi oldukça sancılıdır. Bu dönemde gençler ergenlik döneminin getirdiği sorunlarla baş etmeye çalışırken, diğer yandan da kariyerlerine yön verecek önemli adımlardan birini atmak üzere Lise Geçiş sınavına hazırlanırlar.

LGS’de İkinci Şans Yok

Eğitim sistemimiz içerisinde yer alan sınavlar değerlendirildiğinde bir genç için en zorlu ve en kritik sınav LGS sınavıdır. Bu zorluğun en büyük nedeni LGS sınavının bir tekrarının olmamasıdır. Gençler bu farkındalıkla sınava yönelik daha büyük kaygı duyabilmektedir. Yaşadıkları kaygı ve ergenlik döneminin getirdiği hormonal, fiziksel, zihinsel, ruhsal değişiklikler LGS’ye hazırlanırken dikkat dağınıklığı yaşamalarına neden olabilmektedir.

LGS’ye hazırlanırken dikkat dağınıklığı ile başa çıkmak İçin neler yapabilirsiniz?

Hedefinizi Belirleyin!

LGS’ye hazırlanırken dikkat dağınıklığı ile başa çıkmak için yapacağınız ilk şey kendinize bir hedef belirlemektir. Hedef belirleme aşamasında kendinizi iyi tanımanız ve geleceğinize nasıl bir yön vermek istediğinizi değerlendirmeniz çok önemli. Bu aşamada daha bilinçli karar verebilmek için profesyonel kariyer danışmanlığı hizmeti alabilir ya da ailenizle gelecek planlarınız üzerine konuşabilir, okulunuzdaki eğitmenlerinizle potansiyel kariyer fırsatlarınızı değerlendirebilirsiniz.

Hedefinizle Tanışın!

Kazanmak istediğiniz okul ya da okulları belirlediniz şimdi sıra bu okulları araştırmak, mümkünse ziyaret etmek ve öğrencileriyle ya da kadrosundaki öğretmenlerle tanışmak. Ayrıca şu soruların cevaplarını aramanız da sağlıklı bir seçim yapabilmeniz için önemli;

  • Lise’nin türü sizin için uygun mu? (Anadolu, Fen, Güzel Sanatlar, Özel vb.)
  • Eğitim Felsefesi: Bu okul, nasıl bir insan yetiştirmek istiyor?
  • Akademik kadro nasıl ve üniversite başarı oranı nedir?
  • Okulun fiziki koşulları: Güvenlik, ulaşım şekli, açık alan olanakları, spor salonları, kütüphane, laboratuvar, yemekhane vb.
  • Eğitim Müfredatı
  • Yabancı Dil öğrenme imkanı var mı?
  • Sosyal faaliyetler: öğrenci kulüpleri, okul etkinlikleri
  • Spor – sanat – bilim dallarındaki faaliyetleri

Hedefinizi Görselleştirin!

Mümkünse belirlediğiniz okulun bir fotoğrafını ders çalışma alanınıza ve bilgisayar, telefon gibi teknolojik cihazlarınıza koyun. LGS’ye hazırlanırken dikkat dağınıklığı yaşadığınızda motive olmak için bu görsele ihtiyaç duydukça bakın.

Size Uygun Öğrenme Stilini Belirleyin!

Nasıl daha hızlı öğreniyorsunuz; anlatılanı dinleyerek mi? izleyerek mi? yoksa deneme yanılma yoluyla kendiniz yaparak mı? Sizin için en etkili öğrenme stili hangisi ise, hangi öğrenme modeli ile daha kalıcı bilgi edinebiliyorsanız o öğrenme modeline uygun bir ders çalışma şekli geliştirin.

Doğru Zamanlarda Ders Çalışın!

Yorgun olduğunuzda etkili ders çalışamazsınız, uykuluyken ya da açken yapacağınız çalışmadan verim almanız mümkün değil. Gün içerisinde en dinç olduğunuz saatler aralığında ders çalışın.

Ders Çalışma Programı Oluşturun!

Plansız, programsız yapacağınız hiçbir işten tam verim almanız mümkün değil. Nasıl ki sınava ne zaman gireceğiniz, kaç saatlik bir sınav olacağı ve karşınıza kaç soru çıkacağı belli ise sizin de bu kadar planlı bir sınav için çalışma şekliniz programlı olmalıdır. Kendinize günlük, haftalık ve aylık planlar hazırlayın. Her gün günlük tekrarların yanı sıra programınıza yeni öğrenilecek konular yerleştirin ve programınızı bildiğiniz konuları pekiştireceğiniz sorular çözerek tamamlayın.

Çalışma alanınızı düzenleyin ve Dikkat Dağıtıcıları Kaldırın!

Çalışma alanınızda sadece çalışacağınız konunun materyallerini bulundurun. Dikkatinizi dağıtacak farklı ders notları ya da çalışmayacağınız kitaplar, testler bulunmasın. İşi biten materyalleri kaldırın ve mola verdiğinizde materyallerinizi yeniden güncelleyin.

Telefonunuzla Vedalaşın!

Çağımızın en zor hamlesi telefonumuzdan uzaklaşmak olsa gerek. Ufacık bir göz atma ile başlayan telefon molalarımız bazen saatleri bulan uzun aralara neden olabiliyor. Şu an bu verimsiz telefon aralarına hiç ama hiç ihtiyacımız yok ve söz konusu telefon olduğunda öz denetim sağlamakta çok kolay değil. Öyleyse telefona ara verebilmeyi alışkanlık haline getirene kadar ders çalışma sürelerinizde telefonunuzu kendinizden uzak bir yere bırakın. Mümkünse sessize alın ve aklınızın telefonda kalmaması için sizinle iletişime geçme olasılığı yüksek olan kişilere size hangi saat aralıklarında ulaşabileceklerini mesaj atın.

Mola Verin!

Uzun sürelerle, mola vermeksizin çalışmak verimli ders çalışmak değil. Aksine mola vermeden çalıştığınızda hem zihniniz hem de bedeniniz yorulur ve dikkatiniz dağılır. Böyle bir çalışma modelinde bir süre sonra çalışmak sizin için keyifsiz hale gelir ve ders çalışmak için kendinizi motive etmekte zorluk yaşarsınız.

Zaman Yönetimi İçin Pomodoro Tekniğini Kullanın!

Bu tekniğe göre dikkatinizi vererek çalışabileceğiniz süre ortalama 25 dakika. Bu nedenle bir çalışma seansını 25 dakika olarak planlamanızı ve ardından 5 dakikalık mini bir mola vermenizi öneriyor. Bu sürenin toplamına yani 30 dakikaya 1 pomodoro deniliyor.

Bu teknik toplamda 4 pomodoroyu tamamladığınızda 25 dakikalık uzun bir mola vermenizi öneriyor. Günde 8-16 arası pomodoro tamamlamak ideal sayılıyor, yani molalar dahil 4-8 saatlik bir çalışmanın ideal olduğunu öneriyor. Bu süre size oldukça uzun gibi gelebilir ancak bu süreye molalarda dahil olduğu için yorulmadan ve verimli şekilde çalışmış olacaksınız. Hiç mola vermeksizin yaptığınız uzun soluklu çalışmalara kıyasla çok daha fazla verim almış olacaksınız.

Düzenli ve Yeterli Uyku Uyuyun!

LGS’ye hazırlanırken dikkat dağınıklığı yaşanmasının en önemli nedenlerinden bir diğeri de yetersiz ve düzensiz uyku. Oysa zihniniz gün içerisinde öğrendiklerinizi en iyi uyku sırasında işliyor ve kalıcı öğrenme haline getiriyor. Öyleyse her gün en az 7-9 saat uyumaya özen gösterin. Uyku öncesi uykuya rahat geçebilmek için kendinize bir rutin oluşturun. Ilık bir duş, keyifli bir kitap, hafif bir müzik, nefes egzersizi, meditasyon, odaklanma çalışması, hayal kurma ve benzeri size iyi gelecek bir rutin belirleyebilirsiniz.

Nefes Egzersizi Yapın!

LGS’ye hazırlanırken dikkat dağınıklığı yaşadığınızı fark ettiğinizde ya da kaygınız artığında, mutlaka diyafram nefesi alın. Nefes egzersizlerini gün içerisinde ihtiyaç duydukça uygulayın.

Nefes Egzersizi için;

Odaklanın, gözlerinizi kapatıp, kendinizi çok iyi ve güvende hissettiğiniz bir yerde hayal edin. Zihninizi orada tutun, bir süre o sahnede keyifli olduğunuzu düşleyin ve bir yandan da diyafram nefesi alarak 4 saniyede burundan aldığınız nefesi 8 saniyede ağzından yavaşça verin. Bu egzersizi en fazla arka arkaya 5 kez yapın. Gün içerisinde istediğiniz sıklıkla yapabilirsiniz.  Nefes egzersizi gerginliğinizi azaltacak, kaygınızı kontrol altına almanızı sağlayacak ve dikkatinizi de yeniden toplamanıza yardımcı olacaktır.

Bu nefes ve güvenli yer egzersizini uykudan önce, sabah kalkınca ve ders çalışırken dikkatiniz dağıldığında uygulamaya başlayın. Böylece sınav anında da benzer bir durumla karşılaştığınızda aynı uygulamayı yapabilir ve önceden pratiğiniz olduğu için daha kısa sürede odaklanabilirsiniz.

Hedefinizi Hatırlayın!

Ders çalışmaya başlamadan önce birkaç dakika “ben neden ders çalışıyorum, amacım ne, bu emeğim bana ne kazandıracak?” sorularını kendinize sorun.

Sınavı Prova Edin!

Deneme sınavı yaparken mutlaka gerçek sınav koşullarına yakın koşullar hazırlayarak sınava başlayın. Kendinize mutlaka zaman tutun ve bu zamana sadık kalın. Sınav sırasında tuvalet vb. ihtiyaçlar için mola vermeyin. Zorlandığınız bir soru olduğunda ipucu için kitaplara yönelmeyin. Her şeyiyle gerçek bir sınav performansı uygulayın. Bu çalışma size gerçek sınav koşulları için adaptasyon kolaylığı sağlayacak ve denemeler sırasında nerede eksikleriniz var, en çok neye uymakta zorluk yaşıyorsunuz göstermiş olacak. Gerçeği prova etmek LGS’ye hazırlanırken dikkat dağınıklığı yaşamanızı günden güne azaltacak ve sınav sırasında da dikkatinizi uzun sürelerle odaklayabilmenizi sağlayacak.

Dikkatiniz Ne zaman Dağılıyor Takip Edin!

LGS’ye hazırlanırken dikkat dağınıklığı yaşadığınız anda hangi derse, konuya çalışıyorsunuz değerlendirin. Dikkatinizi dağıtan derse olan ön yargılarınız mı? Konuyu yeterince iyi öğrenememiş olmanız mı? Temel bilgi eksikliğiniz mi? değerlendirin. Bu dersle ilgili yeterince çalışma yapıyor musunuz ve hiç destek talebiniz oldu mu? Değerlendirin. Eğer altında yatan neden bilgi eksikliği veya yetersiz çalışma ise mutlaka bu açığınızı kapatmak için destek alın. Ne kadar erken önlem alırsanız o kadar çabuk açığınızı kapatacaksınız.

Motive edici kaynaklara zaman ayırın!

LGS’ye hazırlanırken dikkat dağınıklığı yaşamanızın bir diğer nedeni de ders çalışmak için kendinizi yeterince motive etmiyor olmanız. Eğlenmeye de ihtiyacınız olduğunu, keyifli zaman geçirdikçe ders çalışma ve sınav algınızla ilgili yargılarınızın pozitif yönde değiştiğini unutmayın. Ders çalışmadığınız sürelerde mutlaka sizi motive edecek ve keyifli zaman geçirmenizi sağlayacak faaliyetlere zaman ayırın. Başarı hikayeleri okuyun, motive edici filmler izleyin, sizi güldürecek yazı, film ve videolara zaman ayırın ve düzenli olarak kahkaha atın. Gülmek enerjinizi yükseltecek ve olumsuz duygularınızı gölgede bırakacak.

Biteceğini Kendinize Hatırlatın!

Bu dönem ömrünüz boyunca sürmeyecek. Önünüzde sınava gireceğiniz tarihe kadar verimli değerlendirmeniz gereken bir yolculuk süresi var. O gün gelip sınavdan çıktığınızda tüm bu yolculuk tamamlanmış olacak. Şu an ki yorgunluğunuzu sınavdan çıktıktan sonra üzerinizden atıp, şimdi keyfine varamadığınız her ne varsa keyifle yapabileceksiniz. Bunu kendinize sık sık hatırlatın.

Performansınızı çıkarın!

LGS’ye hazırlanırken dikkat dağınıklığı ile başa çıkmanın bir diğer yolu da performans sonuçlarınızı takip etmektir. Gün sonunda kaç soru çözdünüz, kaç doğru kaç yanlış yaptınız, kaç kez mola verdiniz. Zorlandığınız kaç konunun üstesinden kolayca gelebildiniz, yeni kaç konu öğrendiniz günlük olarak sayılarla performansınızı not edin.

Hedefinize Giden Yolu Çizin!

Yukarıdaki önerimizde belirlediğiniz performans sonuçlarınızı dikkate alarak, gitmek istediğiniz lisenin resimlerinin olduğu bir kolaj çalışması hazırlayın. Bu kolajı LGS hazırlık sürecinin sonunda ulaşılacak bir varış noktası olarak tasarlayın. Kendi resminizi de bu yolun başına koyabilir ve gelişim kat ettikçe resminizi yol üzerinde hedef noktaya doğru yaklaştırabilirsiniz. Bu çalışma LGS’ye hazırlanırken dikkat dağınıklığı yaşamanızı azaltacak ve günden güne motive ederek daha verimli çalışmanızı sağlayacaktır.

Olumsuz değerlendirmeleri Olumluya Çevirin!

Zihninizden geçen her olumsuz cümle için bir kağıda olumlu cümle karşılıkları yazın. Ve zihninize her olumsuz cümle geldiğinde hemen sesli olarak kağıdınızda bu cümleye karşılık yazdığınız olumlu cümlenizi okuyun. Örneğin; “Başarısız olacağım” yerine “Elimden geldiğince çalıştım ve bunun sonucunu olumlu şekilde alacağım” diyebilirsiniz.

LGS’ye Hazırlanırken dikkat dağınıklığı ile başa çıkmak için önerdiğimiz tüm bu adımları denediniz ve yine de dikkat problemleri yaşamaya devam ediyorsanız profesyonel destek almanızı öneririz.

Aba Psikoloji Ailesi olarak LGS’de başarılar dileriz.