Members

Gökçe Pekcan

Psikolog

Bilkent Üniversitesi Psikoloji Bölümü 2015 mezunudur. Yüksek Lisans eğitimini Üsküdar Üniversitesi’nde tamamlayarak “Uzman Psikolog” ünvanını aldı.

Lisans Eğitimi boyunca sanat terapisi ile ilgilendi. Bilkent Üniversitesi Sanat Terapi Günleri’nde proje yardımcılığı yaptı. Müzik ve görsel sanatlara olan tutkusu, onu terapi içinde sanatı kullanan psikiyatrist Selçuk Arslan’la tanıştırdı. Gazi Üniversite’si tıp fakültesinde yataklı hastalarla müzik terapisi uygulamasını yürütme imkanı buldu. Lisans eğitimi sonrasında, Dönüşüm Derneği ve sanatçı Niyazi Selçuk ile beraber geri dönüştürülen materyalden enstrüman atölyesinin yürütücülüğünü üstlendi. Çocuk Bienali’nde Niyazi Selçuk’un yardımcılığını yaptı. Halka Sanat İnsiyatifi’nde çeşitli ülkelerden gelen sanatçıların sergi ve projelerinin yardımcılığını üstlendi.

2015’te Travmada ve Sahada Kullanılacak Sanat Terapisi Müdahaleleri programına katılarak, sanat terapisi alanında teorik ve uygulama alanları hakkında bilgi sahibi oldu.

2015 yılında Türkiye Engelliler Vakfı’nda gönüllü çalışarak aile ve zihinsel engelli kişilere psikolojik destek sağladı. Burada faaliyetlerini, kadrolu psikolog olarak, grup çalışmalarını sanat materyalinin aracı rolünü kullanarak sürdürdü.

2015 yılında Çocuk Değerlendirme Testleri Eğitimi’ne (Beier,Lousia Duss, Rotter, Bir Ağaç Çiz, Bir Aile Çiz, Bir Ev Çiz, Bir İnsan Çiz, Var olmayan Hayvan Çiz) katılarak çocuklara dair gözlemini geliştirdi.

2016 yılında Mavi Gökler Anaokulu’nda çocuklar ile sanat terapisini kullandığı grup çalışmalarını sürdürdü.

Özel Nazlı Gül Rehabilitasyon ve Eğitim Merkezi’nde zihinsel engelli bireyler ile sanat terapisi grup çalışmaları ile beraber, bireysel psikoterapi uygulamalarını sürdürdü.

2017 yılında, Üsküdar Üniversite’si Klinik Psikoloji Programı’na yarı burslu olarak kayıt oldu. Eğitimi sırasında ÜSEM’in Oyun Terapisi Eğitimi’nde oyun terapisi hakkında teorik ve uygulama alt yapısını oluşturdu. 2015 yılında gönüllü olarak staj yaptığı, Pendik Toplum Ruh Sağlığı Merkezi’nde “Şizofreni Spektrumuna Sahip Bireylerde Sanat Terapisi Uygulamasının Kendilik Algısına Etkisi” isimli tez çalışmasını, oradaki gündüz hastaları ile birlikte yürüttü.

Kendini sanat terapisi alanında geliştirmek için Sanatla Psikoterapi Derneği’nin Sanat Psikoterapilerine Giriş ve Tanışma eğitimi ve Haliç Üniversitesi’nin Sanatla Terapi Eğitimi’ne katıldı. Hakan Musluoğlu ile ritim atölyesinin yürütücülüğünü üstlendi.

2018’dan beri Fabrika isimli oluşumda yönetim kurulu üyesidir ve psikoloji ve sanat alanında atölye ve seminer hazırlığında görev almaktadır.

Boğaziçi Üniversitesi’nde Ezilenlerin Tiyatrosu’nda atölye çalışmasına katıldı. Kendini psikoloji alanında geliştirmek için halen ABA Psikoloji Test ve Danışmanlık Merkezi’nde çalışmalarına devam etmektedir.

Open chat
Merhaba Aba Psikoloji Danışmanı!
Powered by
X