Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu

Çocuklar, genel anlamda yetişkinlere kıyasla çok hareketli ve heyecanlıdır. Boş kalmaktan hoşlanmadıkları için yorulmadan ve sıkılmadan sürekli ilgilenecek bir şey bulabilirler. Bütün bunlar, sağlıklı bir çocuğun sahip olduğu özellikler arasında yer alır.

Bu hareketlilik içinde farkına varmakta zorlansak da bazı çocukların hareketliliği ve sürekli farklı şeylere ilgi duyması bazen başka anlamlara gelebilir. Örneğin, bu hızlı ilgi kayması ya da hareketlilik, dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğundan kaynaklanıyor olabilir. Genellikle erken çocukluk yıllarında başladığı için bu farklı çocuklar için tanı koymak ebeveynler için her zaman çok kolay değildir. Bu nedenle ailelerin profesyonel bir yardım alması gerekebilir.

Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu üç farklı alanda kendini gösterebilir; dikkat eksikliği, hiperaktivite ve dürtüsellik.

Dikkat eksikliği: DEHB bulunan çocuklar, ilgilerini belli bir konuya yoğunlaştırmakta zorlanır. Aynı anda çevresel tüm etmenlerin farkında olan bu çocuklar, nereye odaklanması gerektiğine karar veremez. Bu kararsızlıktan yorularak pes edebilir ve çevresindeki her şeye karşı ilgisiz davranabilir. Durumları veya olayları öncelik sırasına dizmekte zorlandıkları için her an yeni bir konuya geçmeye hazırdırlar ve planlı çalışma konusunda başarısız olabilirler. Başladıkları işi yarıda kesmeye ve gündelik konularda unutkanlığa yatkındırlar.

Hiperaktivite: En basit haliyle DEHB bulunan çocuklar sürekli hareket etmek ister. Oturuyorlarsa ellerini, ayaklarını sürekli hareket ettirir ya da oturdukları yerden kalkmaya çalışırlar. Sakin davranışlarını pek sık göremeyeceğimiz hiperaktif çocuklar, sürekli ve değişen konularda konuşur. Bu nedenle bazen iletişim kurmakta güçlük çekebilirsiniz.

Dürtüsellik: Bu çocuklar olayları organize etmekte zorlandığı gibi iletişimde de zamanlama sorunu yaşayabilir. Bir soru sorulduğunda, sorunun bitmesini beklemeden cevap verme, sırasını beklerken sabırsız davranma, başkalarının sözünü kesme, oyunlarda başkasına izin vermeksizin araya girme gibi iletişimsel belirtiler gösterebilirler. Ani hareket ettikleri için sonucunu düşünmeden koşabilir, insanları ya da eşyaları çekebilir ve itebilirler.

DEHB bulunan çocuklar, bu üç alanda da akranlarından farklı olabileceği gibi sadece dikkat eksikliği ya da hiperaktivite ve dürtüsellik yaşayabilir. Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu bulunan çocuklar, potansiyellerini gerçekleştirmek için yardıma ihtiyacı duyar. Aba Psikoloji olarak bu çocukların yaşadıkları güçlüklerle baş etmesi için onlara destek vermeyi öncelikli görüyoruz. Uzman psikologlarımız ve pedagoglarımız aracılığıyla okulda ve sosyal hayatlarında başarılı, özgüveni yüksek ve hedeflerine ulaşan bireyler olmaları yolunda onlara profesyonel olarak destek veriyoruz.

Open chat
Merhaba Aba Psikoloji Danışmanı!
Powered by
X