Oyun ve Oyuncak

Bütün çocuklar oyun oynamayı ve oyuncakları sever. Bu çok iyi haber, çünkü oyuncaklar, yalnızca eğlence için değil yeni şeyler öğrenmek için de harika bir fırsat yaratıyor. Çocukların oynadığı oyunlar ve oyuncaklar çocukların duygusal ve bilişsel gelişiminde büyük bir öneme sahip. Onların gelişimini desteklemek için çocukları duygularını etkileyen, hayal güçlerini harekete geçiren ve başkalarıyla etkileşime girmeye teşvik eden oyuncaklara yönlendirmeniz gerekiyor.

Bunun için çocuklara oyuncak alırken yalnızca keyifle zaman geçirecekleri oyuncaklardansa kişisel gelişimlerini destekleyecek oyuncakları tercih edebilirsiniz. Oyuncaklar, çocukları yönlendirmek için en iyi yardımcınız olacak. Bu fırsatı değerlendirmek gerekiyor. Çünkü çocuklar günlük hayatta aldıkları bilgileri oyunlar aracılığıyla pekiştirir. Bu aşamada çocuklara öğrenme sürecinde teşvik edici oyuncaklar sağlamak başta ebeveynler olmak üzere yetişkinlerin sorumluluğundadır.

Oyuncak ve oyun seçimi çocuğun öğrenebileceği bilgilere paralel olarak yaşa bağlı olarak değişiklik gösterir. Bebekler, dünyayı keşfetme süreçlerinde hareketli nesnelere yönelirken büyüdükçe bu nesneleri yalnızca izlemek yerine kendileriyle ilişkilendirmeye – tutmak, ağzına almak vs – başlar. Bu nedenle güvenli ve sağlıklarını gözeten oyuncaklar bebekler için olmazsa olmazdır. Ses çıkaran, zıt renklerdeki oyuncaklar bebeklerin favorileri arasındayken zamanla beklenti artacaktır.

Bebek büyüdükçe, nesne kalıcılığını ve neden – sonuç ilişkisini keşfetmesine yardımcı olmak için farklı oyuncaklar kullanabilir. Aynı zamanda, motor becerileri ve el-göz koordinasyonu gelişimi için oyuncaklardan yardım alabilirsiniz. Yaşları büyüdükçe, çok daha çeşitli oyuncaklarla oynayabilirler. Bir ya da iki yıl önce oynadıkları bloklar, bilgileri genişledikçe onlara yeni ve farklı eğitim olanakları sağlayabilir. Aynı oyuncağı farklı bir şekilde anlamlandırmaya ve kullanmaya başlayabilirler.

Aynı zamanda yaşları göz önünde bulundurularak tasarlanan oyuncaklara da ihtiyaç duyarlar. Örneğin, şekillerle ilgili oyuncaklar mükemmel bir seçim olabilir. Onlara benzer nesneleri nasıl eşleştirdiklerini öğretir ve ebeveynlere şekillerin adlarını öğretme fırsatı sağlar. Lego blokları, motor becerilerini geliştirirken renkler ve simetri hakkında daha fazla bilgi edinme fırsatı sunar.

Çocuklar okul öncesi çağa geldiğinde, harf, sayı ve dil becerileri hakkında bilgi edinmeye başlar. Günümüzde basit alfabe bulmacalarından yüksek teknolojili elektronik cihazlara kadar bu tür öğrenmeyi teşvik eden birçok oyuncak var.

Daha ileriki dönemde, yani okula başlayan çocuklar ise, öğrenmelerini eğlenceli ve eğitici oyuncaklarla tamamlayabilirler. Onlara okulda öğrendiklerini uygularken eğlenme fırsatı vermek, akademik eğitime teşviki artıracaktır.

Open chat
Merhaba Aba Psikoloji Danışmanı!
Powered by
X