Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu

Ergenlik dönemine giren çocuklar küçük çocuklara kıyasla daha az hareketli ve heyecanlı olur. Diğer taraftan çocukluk döneminde yüzde 5 oranında karşılaşılan dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu yaşayan çocukların bir kısmı ergenlik döneminde de bu sorunu yaşamaya devam edebilir.

Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu, ergenlik dönemindeki bireylerin okul başarısını ve sosyal ilişkilerini olumsuz olarak etkiler. Beraberinde pek çok davranış bozukluğu getirebilir. Dikkat eksikliği en temel haliyle kişinin konsantre olmada zorluk yaşaması, unutkanlık eğilimi, işlerini organize etmede güçlük çekmesi, konsantrasyonu sürdürememe şeklinde kendini gösterir.

Genellikle erken çocukluk yıllarında başladığı için bu farklı çocuklar için tanı koymak ebeveynler için her zaman çok kolay değildir. Bu nedenle ailelerin çocukları ile ilgili somut bir sorun yaşamasa bile profesyonel bir yardım alması gerekir.

Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu üç farklı alanda kendini gösterebilir; dikkat eksikliği, hiperaktivite ve dürtüsellik. DEHB bulunan ergenlik dönemindeki çocuklar, dikkat eksikliği nedeniyle ilgilerini belli bir konuya yoğunlaştırmakta zorlanır. Odaklanmakta zorluk çeken bu bireyler, çevrelerindeki olayları önem sırasına göre ayıramadıkları için zihinleri çok fazla dağılır ve yorularak pes edebilir ve çevresindeki her şeye karşı ilgisiz davranabilir. Başladıkları işi yarıda kesmeye ve gündelik konularda unutkanlığa yatkındırlar.

DEHB bulunan ergenler, hiperaktif özellikler gösteriyorsa hareketlerini kontrol etmekte zorlanabilir. Oturuyorlarsa ellerini, ayaklarını sürekli hareket ettirir ya da oturdukları yerden kalkmaya çalışırlar. Sakin davranışlarını pek sık göremeyeceğimiz hiperaktif ergenler, sürekli ve değişen konularda konuşur. Ergenlik gereği yalnız hissetmeye yatkın olan bu çocuklar, hiperaktivite nedeniyle iletişim kurmakta daha da güçlük çekerek bu dönemi akranlarına göre daha zor atlatabilir.

Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu bulunan ergenlerin bir diğer özelliği de dürtüselliktir. Bu bireyler iletişimde de zamanlama sorunu yaşayabilir. Bir soru sorulduğunda, sorunun bitmesini beklemeden cevap verme, sırasını beklerken sabırsız davranma, başkalarının sözünü kesme, oyunlarda başkasına izin vermeksizin araya girme gibi iletişimsel belirtiler gösterebilirler. Bu fevri hareketler, ergenlikten kaynaklandığı düşünülerek görmezden gelinmemelidir. Çocuğunuzun iletişim kurma zorluğu yaşadığını düşünüyorsanız mutlaka bir uzmana danışmanız gerekir.

Aba Psikoloji olarak bu ergenlerin yaşadıkları güçlüklerle baş etmesi için onlara destek vermeyi öncelikli görüyoruz. Uzman psikologlarımız ve pedagoglarımız aracılığıyla okulda ve sosyal hayatlarında başarılı, özgüveni yüksek ve hedeflerine ulaşan bireyler olmaları yolunda onlara profesyonel olarak destek veriyoruz.

Open chat
Merhaba Aba Psikoloji Danışmanı!
X