Unutkanlık

Unutkanlık deyince aklımıza çoğu zaman yaşlılık veya Alzheimer hastalığı gelse de, hatırlamakta zorlanmak olarak tanımlayabileceğimiz unutkanlığın her yaşta görülebileceğini söyleyebiliriz. Genç yetişkinlerde de yoğun biçimde yaşanan unutkanlık, aslında belli bir ölçüde normal ve gerekli sayılır. Ancak, unutkanlık hayat kalitemizi istemediğimiz şekilde etkilediği zaman sorun kategorisine girer.

Yetişkinlerde unutkanlık, çeşitli biyolojik ve psikolojik nedenden kaynaklanabilir. Örneğin depresyon, stres ve diğer merkezi sinir sistemini etkileyen hastalıklar, anemi, kan şekeri yükselmesi veya düşmesi, tiroid hastalıkları, vitamin eksikliği gibi rahatsızlıklar bunlardan bazılarıdır. Genç insanlarda unutkanlığın ortaya çıkmasının çok sayıda nedenleri arasında savunma mekanizması, uyku bozukluğu gibi psikolojik etmenler de sayılabilir.

Sürekli unutkanlık, bir süre sonra yetersizlik duygusuna yol açabileceği gibi sosyal yaşamı da etkileyebilir. Dostlarınızla yaptığınız planları ya da özel günleri unutabileceğiniz için iletişim sorunlarına varan problemlerle karşılaşmanız mümkün. Sıkça görüldüğü üzere unutkanlığın modern şehirlerdeki sosyal hayatla direkt ilişkili olabileceğini söyleyebiliriz. Şehirlerdeki çok fazla uyaran karşısında kategorize etme sürecini tamamlayamayan zihniniz sizi sıklıkla yanıltabilir.

Unutkanlığın bir diğer türü de uzak veya yakın geçmişe dair olayları hatırlamakta zorlanmak ya da tamamen unutmak. Özellikle çocukluğunu hatırlamayan yetişkinler, hiç azımsanacak sayıda değil. Bu anlamda unutmak, hoş olmayan olay ve duyguları yok saymak için bir savunma mekanizması olarak da karşımıza çıkabiliyor.

Unutkanlık, sorun olacak kadar yoğun bir şekilde hayatınızı etkiliyorsa, yani her gün anahtar, gözlük, cep telefonu gibi sürekli kullandığınız eşyaları zaman kaybettirecek kadar sık arıyorsanız bu konuda destek almak iyi bir fikir olabilir. Unutkanlığın ilerlemiş versiyonlarında, kişi telefonu nasıl kullanacağını bilemez, kişisel temizliliği/bakımını yapamaz, para hesabını yapamaz duruma gelebilir. Bu durumda, kişiler yalnız yaşayamayacak kadar günlük hayatı aksatabilir.

Aba Psikoloji olarak yetişkinlerin unutkanlık sorunları için eğitim ve psikolojik destek veriyoruz. Hatırlamayı yani bilgiyi geri getirmeyi kolaylaştırmak için birçok yöntemi kişiye özel olarak hazırlıyor ve uyguluyoruz. Zihinsel işlevlerdeki aksaklıkların, günlük yaşamı etkilemeye başladığında sorunlar dikkat çekici hale gelmesini beklemeden bir uzmana başvurmak hayatın geri kalanını sağlıklı geçirmeniz için en önemli adımdır.

Open chat
Merhaba Aba Psikoloji Danışmanı!
Powered by
X