Blog

Yaratıcı Çocuk Yetiştirmenin Yolları: Öncelikle Geri Çekilmeyi Öğrenin

Araştırmalar çok sayıda dahi çocuğun sıradan insanlar olarak büyüdüğünü ve potansiyellerini yeterince kullanamadıklarını gösteriyor. Örneğin, küçük yaşta şahane piyano çalabilen bir çocuk, hayatı boyunca iyi bir beste yapamayabiliyor. Çünkü hayatlarında yaratıcı yönlerini geliştirmek üzere yönlendirilmiyorlar.

Elbette bunu böylece ortaya atıp kenara çekilmememiz gerekiyor. Yaratıcı bir çocuk yetiştirmek için ne yapmamız gerektiğini bulmak için yürütülen bir çalışmayı ele alalım. Bu çalışmada, bir okulda en yaratıcı öğrenciler ve en az yaratıcı öğrencilerin aileleri karşılaştırılıyor. Yaratıcı olmayan ailelerin en çok dikkat çeken ortak yanı şu oluyor: Ödev ve uyku saatiyle ilgili belirli programlar yapmak gibi ortalama altı adet kuralları var. Yaratıcı çocukların aileleri ise çocuklarının hayatıyla ilgili en fazla bir tane kural koyuyor.

Yaratıcılığın geliştirilmesi her zaman kolay değilse de engellenmesi çok kolaydır. Kuralların az olması, çocukların kendileri için karar vermesine fırsat sunuyor. Genel bir etik bilgiyi vererek çocukların kendileri için doğru karar vermesine izin vermek yapılabilecek en iyi şey gibi gözüküyor. Bunu yaparken dikkat edilmesi gereken şey ise anne ve babaların kendi değerlerini çocuklarına empoze etmekten kaçınması.

Başarı ve eğlence omuz omuza

Elbette yaratıcı çocuk yetiştirmiş olan ebeveynler de çocuklarının başarılı ve ‘en iyi’ olmasını istiyordu. Ancak herhangi bir koşul altında başarılı olmanın değil, keyif alarak çalışmanın önemli olduğunun altını çizerek. Çocuklarınıza kendi değerlerini belirleme ve kendi ilgi alanlarını keşfetme özgürlüğü tanıyın. Bu onları yaratıcı insanlar olarak yetiştirmeniz için olmazsa olmaz.

Psikolog Benjamin Bloom, dünya çapında bilinen müzisyenlerin, sanatçıların, sporcuların ailelerini inceledikleri zaman, bu ailelerin çocuklarının içsel motivasyonunu önemsediklerini keşfetti. Yani, bu ne anlama geliyor? Bu çocuklar, bir konuya ilgi ve heyecan duydukları zaman ebeveynlerinden destek gördüler. Örneğin Mozart, müzik dersi aldıktan sonra müziğe ilgi duymadı; müziğe ilgi duyduğu için kursa giderek kendini geliştirdi.

Bir insanı saatlerce bir iş üzerinde severek çalışmaya ikna edebilecek tek şey tutkudur. Bırakın çocuğunuz kendi tutkusunu doğal merak yoluyla keşfetsin. Sizin yapmanız gereken tek şey küçük yaşta başlayan keyifli pratiklerle bu tutkusunu pekiştirmek.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir