Görevlerinizi ve sorumluluklarınızı sıraya dizmek, zamanınızı yönetmek, etkinlikleri organize etmek gibi konularda sorun yaşadığınızı düşünüyorsanız, en azından bir uzman fikri almanızda fayda var. Çocuklarınız ya da diğer sevdiğiniz insanlar için gösterdiğiniz özeni, kendiniz için de göstermeniz gerekiyor.

Yardım almaya ihtiyacınız olup olmadığına karar veremiyorsanız kendinizi dinleyin. Yaşama sevincinizin son zamanlarda nasıl bir değişiklik gösterdiğini, kendinizi geleceğe dair ne kadar umutlu hissettiğinizi, konsantrasyon durumunuzu, diğer insanlarla kurduğunuz ilişkileri gözden geçirin. Duygularınız nasıl bir değişim içinde? Onları kontrol etmekte ya da anlamakta zorlanıyor musunuz? İş hayatınız da bu yaşadığınız gel-gitlerden etkileniyor mu?

Travmaya yol açabilecek olaylar deneyimlediğinizi hissediyorsanız bu olaydan ne kadar etkilendiğinizi tespit etmesi için bir uzmana danışmak kendiniz için yapabileceğiniz en iyi şey. Kendinizi uzun süredir stres altında hissediyorsanı hayatınızı zorlaştıran problemlerin açığa çıkmasını beklemeden profesyonel destek almanızı öneriyoruz. Aba Psikoloji bünyesinde görev alan psikologlar, farklı durumlara özel yöntemler uygulayarak danışanlarının yeniden iyi hissetmesine yardımcı olur. Sürecin sonunda, dengeli ve sağlıklı hissedebilirsiniz. Böylece stresin altında gizlenen olumlu duygularınız, hayattan beklentileriniz tekrar açığa çıkar ve hayatınız yeniden anlam kazanır.

Bazen çok önemsemediğiniz duygu ve davranışlar, bir probleme işaret edebilir. Sıradan bile gözükse aile bireyleri, arkadaşlar ya da çevresindeki hayvanlardan birinin ölümü, boşanma, taşınma gibi önemli olaylar, suistimal, travma, büyük bir hastalık strese sebep olarak duygu ve davranış bozukluğuna yol açabilir. Bu durum akademik ve sosyal açıdan sizi olumsuz olarak etkiler. Pek çok sorun küçük yaşlarda ortaya çıksa bile kaç yaşında olursanız olun kendi duygu ve davranışlarınızı sürekli olarak gözlemleyin.

Hayatınızı zorlaştıran ve stres yaratan değişimler konusunda şüpheye düştüğünüz anda bir uzmana danışmakta gecikmeyin. Stres ve problemler herkesin hayatında var olsa da tekrar iç huzura kavuşmayı kendi kendinize başaramayabilirsiniz. Özellikle devam eden duygu ve davranış sorunlarında konunun ciddiyetini ihmal etmeyin.

Hayatınızdaki problemlerin üstesinden gelemiyorsanız ya da böyle bir yetişkin tanıyorsanız, siz ya da çevrenizden biri duygusal açıdan iyi hissetmiyorsa, bu kişi için yardım alma vakti gelmiş demektir. Hayat kalitenizde bozulma, aile ve sosyal ilişkilerde sorunlar ya da okul veya iş yerinde düşük performans ortaya çıkmadan alanında uzman bir psikolog ile görüşmeye başlayın.