Stratejik Yetenek Yönetimi ve Kariyer Danışmanlığı Nedir?

“Stratejik Yetenek Yönetimi ve Kariyer Danışmanlığı” nın temelinde çocukların becerilerinin, ilgi alanlarının, eğilimlerinin ve ihtiyaçlarının belirlenmesi yer alır. Bunların belirlenmesi için başta WISC-V olmak üzere 8 ayrı psikolojik test uygulanır. Değerlendirmeler sonucunda belirlenen kriterlere göre, gençlerin sosyo – ekonomik ve kültürel çevrelerini de göz önüne alarak bir stratejik plan hazırlanır. Bu stratejik plan 3, 6, 12 ve 24 aylık hedefleri ve öngörüleri kapsayacak şekilde hazırlanır. Stratejik yetenek yönetimi ile çocuklarımızın yeteneklerine ve ilgi alanlarına göre kariyer planlarını kişilik özelliklerine uygun olarak yapmaları, o mesleklerde başarılı bir iş insanı ve hayatı boyunca mutlu bir birey olabilmelerini sağlıyoruz.

Eğitim Hayatına İlk Adım: Yuva Seçimi.

Çocuklarımız, kişiliğin oluştuğu 3-6 yaşları arasında yuvaya başlayacak. Geleceğini de etkileyecek bu adımda dikkatli seçimler yapmak, çocuğun ilgi ve yeteneklerini keşfetmek ve onu doğru alana yönlendirebilmek oldukça önemli. Bu büyük adımı atmadan önce, birkaç noktayı değerlendirmenizi öneririz.
-Çocuklarınızın ilgi ve yeteneklerini keşfedin, bu yetenekleri geliştirebilecekleri yuvaları önceliklendirin.
-İlk duyduğunuz yuvayı tercih etmek yerine, aklınızdaki tüm seçenekleri değerlendirin. Her birinden randevu alın ve hepsini yerinde deneyimleyin.
-Sorularınızı önceden hazırlayın. Kurumun deneyimi, izinleri, öğretmen kadrosu, müdürleri, psikologları, mekan özellikleri, çalışma saatleri, temizliği, yemek listesi, çocuklar için uygunluk durumu, eğitim düzeyi, araç-gereçlerin kullanım durumu, verdiği tüm hizmetleri, sosyal aktiviteleri, sanat eğitimleri vb. temel özellikleri mutlaka sorun ve değerlendirin. Çocuğunuzun ilgi alanlarını ve onları geliştirebileceği, geleceğini de tamamen etkileyebilecek bir seçim yaptığınızı göz önünde bulundurun.
-Mutlaka yuvayı gezin. Ancak, yuvayı kendiniz gibi değil, çocuğunuzun gözünden gezmeyi deneyin. Çocuk seslerini dinleyin, oyunlarını gözlemleyin. Çocuğunuzu orada hayal edin.
Tüm tercihlerinizi gezip inceledikten sonra çocuğunuzun ihtiyaçlarına en uygun olan yuvayı seçerek eğitim hayatı için ilk adımı atın.

“Çocuğumuzun Geleceği için En Önemli Adım: Doğru Okul Seçimi„

Çocuğunuzun geleceğini etkileyebilecek en önemli kararların başında doğru okul tercihi geliyor. Bireyde hayat boyu izler bırakan, yeteneklerini geliştirmesinde ve yeni yetenekler edinmesinde büyük bir rolü olan okul seçimleri titizlikle yapılmalıdır.
Öncelikli olarak seçeneklerinizi listeleyerek, okulları bütçenize göre değerlendirin. Okulların, öğretmen kadrolarını, yönetimlerini, mekanlarını, sınav ve akademik başarılarını göz önünde bulundurun. Çocuğunuzun yalnızca eğitim değil, eğitim dışı faaliyetlerde de mutlu olabilecekleri seçenekleri öne alın. Yabancı dil eğitimini, önemli derslerdeki başarı oranlarını inceleyin. İnternet üzerinde de mutlaka arama yapmayı ihmal etmeyin.

Uzmanların dikkat çektiği konulardan biri de teknolojik yatırımlar. Okul seçimlerinizde, çocuğunuzu ‘’dünya vatandaşlığına’’ hazırlayabilecek, gerekli teknolojik ve dil eğitimlerini verebilecek okulları tercih etmeniz oldukça önemli olacaktır.
Biz ABA Psikoloji olarak, sadece çocuklarınızın yeteneklerinin keşfedilmesinde değil aynı zamanda akademik ve sosyal eğitimlerini güçlendirmek adına ailelerle iş birliği yaparak, tüm bu süreçlerde yaşadıkları sorunlarla başa çıkma, duygusal ve davranışsal problemlerini çözme konusunda da destek oluyoruz.

Stratejik yetenek yönetimi neden önemli? ABA Psikoloji kurucusu Doç. Dr. Gamze Sart’ın YouTube videosundan öğrenebilirsiniz.

Danışmanlarımızdan Bilgi Alın

Formu doldurun uzmanlarımız sizinle iletişime geçsin, çocuğunuzun yuva ve okul seçiminde size yardımcı olalım.