Çocukluk dönemi, bireylerin bütün hayatında kalıcı izler bırakır. Bütün bir dünyayı tanıdığımız ve daha sonra edineceğimiz tüm bilgilerin temelini oluşturduğumuz çocukluk dönemi, bir insanın hayatındaki en önemli zaman dilimlerinden biridir. Çocukluk, her bir bireyin ileride nasıl biri olacağını belirleyen kritik bir dönemdir.

Bu nedenle, asıl tavsiye edilen problemlerin açığa çıkmasını beklemeden profesyonel destek almak ve çocukların en doğru şekilde yönlendirilmesini sağlamaktır. Bu şekilde çocuğunuza verimli bir çocukluk dönemi yaşattığınızdan emin olabilirsiniz. Tüm desteklerinize ve yönlendirmelerinize rağmen bazı problemler yaşadığını düşünüyorsanız, çocuğunuzun gelişiminin gerektiği gibi tamamlanması için mutlaka yardım almalısınız.

Ne zaman yardım almanız gerektiğine karar veremiyorsanız çocuğunuzu bir süre gözlemlemekle işe başlayabilirsiniz. Arkadaş ilişkilerini, sosyal ortamlardaki durumunu, tırnak yeme ya da parmak emme gibi davranışları olup olmadığını, odaklanma bozukluklarının sıklığını, tuvalet alışkanlığını ve uyku düzenini gözlemlemek faydalı sonuçlar verebilir. Gözlemleriniz çocuğunuzun sorun yaşıyor olma ihtimalini düşündürüyorsa hiç zaman kaybetmeden profesyonel yardım almanız gerekiyor. Çünkü çocukluk döneminde yaşanan problemler bireylerde ömür boyu özgüven eksikliği, konsantrasyon güçlüğü, kaygı bozukluğu, öfke kontrolsüzlüğüne dönüşebilir.

Aile bireyleri, arkadaşlar ya da çevresindeki hayvanlardan birinin ölümü, boşanma, taşınma gibi önemli olaylar, suistimal, travma, büyük bir hastalık çocuklarda da yetişkinlerde olduğu gibi strese sebep olarak duygu ve davranış bozukluğuna yol açabilir. Bu durum akademik ve sosyal açıdan çocukların gelişimini olumsuz olarak etkiler.

“Çocuğumuzun Geleceği için En Önemli Adım: Doğru Okul Seçimi„

Bazen sebebi anlaşılmaksızın çocuklar içine kapanık, endişeli ya da korku dolu bir ruh haline girebilir. Böyle zamanlarda sebebini bilmediğiniz için tetikleyici etkeni ortadan kaldırma şansınız olmayacağı için profesyonel bir yardım alarak psikologların sizi yönlendirmesine ihtiyaç duyabilirsiniz. Böylece çocuğunuzun iç dünyasına nasıl inebileceğinizi ve onunla nasıl sağlıklı bir iletişim kuracağınızı öğrenebilirsiniz.

Çocuğunuzun zaman kaybetmesini beklemeden henüz okula başlamamışken bile yürüme, konuşma, tuvalet eğitimi gibi önemli gelişimsel ilk eğitim süreçlerinde zorlandığını fark ediyorsanız klinik psikologlardan yardım alarak bütün hayatını değiştiren çok önemli bir adım atmış olursunuz. Çocuğunuzu sürekli olarak gözlemleyin, yaşına göre beklenen gelişimleri hakkında bilgi edinin ve şüpheye düştüğünüz her anda bir uzmana danışmaktan çekinmeyin.

Danışmanlarımızdan Bilgi Alın

Formu doldurun uzmanlarımız sizinle iletişime geçsin.