Yetenek ve ilgi testleri, çocukların kişisel yeteneklerini, becerilerini ölçen ve ilgi alanlarını tespit etmeye yarayan testlerdir. Bu testler başlıca çocuğunuzun sayısal ya da sözel alana olan yatkınlığını, hangi meslek alanına daha çok yatkın olduğunu ve genel yeteneklerini belirlemeye yöneliktir.

ABA Psikoloji olarak en etkili, bağlı ve geçerli ölçümleri veren yetenek ve ilgi testleri ile ayrıntılı bir analiz oluşturmaya çalışıyoruz.

Yetenek ve İlgi Testleri Nasıl Yapılır?

Yetenek ve ilgi testlerini danışanlarımıza sunduğumuz gibi onların kariyer planlamasına destek olabilmek için de hizmet veriyoruz. Meslek eğilimlerini stratejik yetenek yönetimi testi sayesinde ölçüp değerlendiriyoruz, buna yönelik güçlendirmesi gerekilen yönleri tespit edip sizin için yönlendirme yapıyoruz.

Bu testlerle çocuğunuzun ilgisi dâhilinde, onların gelecekte daha parlak ve daha başarılı bireyler olabilmesini hedeflemekteyiz, çünkü çocuklar ilgi ve yeteneklerini keşfederek kendi ilgileri doğrultusunda en mutlu ve başarılı olabilecekleri şekilde kendilerini yönlendirebileceklerdir. 

Yetenek ve İlgi Testleriyle Geleceğinizi Tasarlayın

Yetenek ve ilgi testlerinde asıl hedef, çocukların meslek ve program seçimini sorunsuz bir şekilde yapabilmelerini sağlamak ve onların kariyer planlamalarındaki ihtiyaçlarını tespit edip karşılamaktır. ABA Psikoloji’de çocuğunuzun gelişimine katkı sağlayabilen yetenek ve ilgi testleriyle en uygun sonuç size sunulmaktadır.

Testler 2-2.5 saat sürer ve sonuçları 2-3 hafta içerisinde açıklanır. Akademisyen psikoloğumuz Gamze Sart tarafından ayrıca test sonuç sunumu da yapılmaktadır. Bir sonraki süreç sonuçlar takibinde yönlendirme ve geliştirmek için danışmanlık sağlamaktır.

ABA Psikoloji’de uzmanlar, Boğaziçi Üniversitesi mezunlarından oluşur ve testi uygulayan psikologlar deneyimli uzmanlardır.

Uzmanlarımız yetenek ve ilgi testleriyle çocuğunuzun yeteneklerinin ve yatkınlıklarının ayrıntılı bir şekilde analizini yapar ve onların eğitim ve mesleki yönelim alanlarında en uygun yönlendirmeler yaparak onlara yardımcı olur.

Aynı zamanda psikologlarımız çocuklarınızın gelecekteki hayatları için kendilerine göre en doğru yoldan gidebilmeleri için yönlendirme yapmaktadırlar.  

Yetenek ve ilgi testlerinin sonucunda öğrencilere bütün kişisel yeteneklerine uygun bütün devimsel, duyuşsal ve bilişsel becerileri kazandırmak hedeflenir. Böylece izleme ve denetim ile bu süreçten de istenilen sonuç alınmaktadır.