Meslek Seçiminden Önceki Durak: Stratejik Yetenek Yönetimi ve Kariyer Danışmanlığı

Stratejik yetenek yönetimi ve kariyer danışmanlığı, özellikle son zamanlarda gelişen bilgi ve beceri testleri sayesinde daha da önemli bir konu haline geldi. Artık detaylı veri elde etmemizi sağlayan çok sayıda test ile öğrencilerin bireysel bilgi, ilgi ve becerilerinin bir haritasını çıkarabiliyoruz. Bu harita sayesinde, öğrencileri genellemeler arasında köreltmeden kendine en uygun kariyer için yönlendirme şansı buluyoruz. Bireylerin gelişmesini sağlamak, hedeflerine ulaşmasına yardımcı olmak ve en iyi performansa ulaşmaları için yönlendirmek gibi çalışmalar stratejik yetenek yönetimi sürecinin parçalarıdır. Öğrencinin kendine has özellikleriyle uyumlu akademik hedefler belirlemek için psikologlar ve eğitimciler birlikte çalışır. Bu sayede katılımcı hakkındaki veriler hiçbir şeyi gözden kaçırmadan analiz edilir ve tüme varım yöntemiyle hedefler belirlenir. Daha sonra bu hedeflere ulaşması için kişinin özelliklerine en uygun yol çizilir.

Meslek Seçiminden Önce Son Çıkış: Okul Seçimi.

Çocuklarımız için hangi okulu tercih etmeliyiz? Tüm anne babaların ortak kaygısı olan, onları geleceğe hazırlarken belki de en önemli kararlarımızdan biri haline gelen okul seçimi titizlikle ele alınması gereken bir süreç. Kendi eğitim deneyimlerimiz, başkalarından duyduklarımız ve araştırmalarımız bizi doğru okula yönlendirebilir ama aynı zamanda bu bilgi havuzu büyük bir karmaşaya da neden olabilir. Bu karmaşa gençlerde baskıya, gelecek kaygısına ve büyük bir strese dönüşüyor.

Peki, bu süreci nasıl yöneteceğiz? Gençlerin yaşadığı stresi nasıl kontrol altına alacağız?

Birkaç maddede ele alalım;

“Çocuğumuzun Geleceği için En Önemli Adım: Doğru Okul Seçimi„

Öncelikle, Çocuğunuzu Tanıyın:
Onun yeteneklerini, ilgi alanlarını, zekasını, mutlu olduğu aktiviteleri keşfedin. Anne ve babalar çocukları için meslek seçerken, kendi iç seslerine kulak verirler. Onlar ile iç güdüleri çoğunlukla haklı çıksa da, söz konusu meslek ve okul seçimi olduğunda onların gözünden dünyaya bakmak ve bütün bir hayatlarını etkileyecek bu kararı verirken onları da çemberin içinde tutmak durumundalar.

Hedef ve İhtiyaçları Belirleyin:
Doğru okul seçimi için en önemli noktalardan biri onu nasıl ‘’doğru’’ olarak nitelendirebileceğimiz. Elbette ki, hedef ve ihtiyaçlarımıza olan uygunluğu ile. Hedef belirlerken; değişen dünya dinamiklerini ve artık çocuklarımızı dünya vatandaşı olarak yetiştirme sorumluluğumuzu göz ardı etmeyin. Bu nedenle seçeceğiniz okulda; akademik başarı, spor faaliyetleri, teknolojik alt yapı, sanatsal aktiviteler ve onu dünya vatandaşlığına taşıyacak ileri seviye dil eğitimi verildiğinden emin olun. Bazı meslekler ve zamana ayak uyduramayan meslek sahipleri bir süre sonra oyunun dışında kalacaklar. Çocuğunuzu oyunun içinde tutun, hatta onu oyun kurucu olarak yetiştirin.

Global Düşünün:
Çocuğunuzun başarısını ve eğitimini coğrafya ile sınırlandırmayın. Coğrafyaları aşabilmesi için ona kanat olabilecek okulları düşünün. Dünya dillerini öğrenmesi, farklı kültürleri tanıması ve mutlu olacağı mesleği keşfetmesi için yurt dışındaki okulları da seçenekleriniz arasına alın.

Şimdi sadece bir dakika durun.
Tüm bu sürecin başlangıcına gidin. ‘’Çocuğunuzu Tanıyın’’

Çünkü, onu tanımaz ve yeteneklerine uygun olarak yönlendiremezseniz yanlış kariyer seçiminin başarısızlık ve mutsuzluk getireceğini unutmayın.
ABA Psikoloji olarak “Her birey özeldir.” anlayışıyla danışmanlık hizmeti sunmaktayız. Danışanlarımızla bireysel olarak uzman psikologlarımız eşliğinde ilgilenilmektedir. Danışmanlık sürecinde öncelikle çeşitli testler ve seanslar yoluyla kişinin kendine özgü özellikleri saptanır. Ardından, bu özellikler göz önünde bulundurularak kişiye özel yöntemler, metotlar, çalışma biçimleri ve kariyer planları hazırlanır.

Gelecek kariyeriniz için daha iyi bir yol çizerek sizi gelecek kaygılarınızdan arındırmak, kısacası “içinizdeki potansiyeli keşfetmek” ABA Psikoloji olarak en temel amacımızdır.

Stratejik yetenek yönetimi nedir, neden önemlidir? ABA Psikoloji kurucusu Doç. Dr. Gamze Sart’ın YouTube videosuna göz atabilirsiniz.

 

Danışmanlarımızdan Bilgi Alın

Formu doldurun uzmanlarımız sizinle iletişime geçsin.