MOXO Dikkat Testi Kullanılarak Dikkat ve Odaklanma Nasıl Arttırılır?

Test basit bir eyleme geçme ya da geçmeme görevine dayanmaktadır. Sonuçlar dört endeks etrafında şekillenir: dikkat, zamanlama, dürtüsellik ve hiperaktivite. Ç​ocuklarda sık rastlanan Dikkat Eksikligi Hiperaktivite Bozukluğunda anne babanın farkındalığı erken teşhiste önemli bir yer tutar. Çok zeki çok başarılı olabilecek bir çocukta ciddi bir hiperaktivite ve dikkat eksikliği problemi varsa o muhteşem zeka bir anda çocuğu başarısızlığa götürebiliyor. Moxo Testi çocuğun hiperaktiviteye yönelik, dikkate yönelik, zamanlamaya yönelik ya da dürtü kontrolü ile ilgili sıkıntısı varsa bize ne boyutta olduğunu veriyor. Verdiği boyut aslında çevresel faktörler düzenlendiğinde düzelebilecek boyutta mı yoksa illaki medikal bir desteğe ihtiyaç var mıdır ? bunu saptamamızda çok işe yarıyor. Eğer çevresel koşulların düzenlenmesi gerektiği ile ilgili bir durum varsa okul ortamında, ev ortamında, çocuk bireysel çalışırken çeldiriciler ile ilgili durum düzenlemeleri yapıldığında tekrar Moxo’yu uyguladığınızda çocukta nasıl bir değişim gözlemlendiğini hem aileden aldığımız, hem öğretmenden aldığımız, hem akademik başarısındaki yükselmeleri, inişlerle ilgili raporlar bize çevresel koşulları düzenlediğimizde bunun ne kadar işe yaradığını aktarmaya başlıyor. Diğer taraftan medikal desteğe zaten gönderdiysek eğer çok yoğun şekilde yaşıyorsa sıkıntıyı medikal desteğin ne kadar işe yaradığını tekrar bir ay çocuk ilaç kullandıktan sonra tekrar Moxo’yu uygulayıp bize en azından bunun ne kadar etkin olduğuna dair bilgi vermiş olur.

Moxo Testi, çocuk ve yetişkinlerde Dikkat, Zamanlama, Dürtüsellik ve Hiperaktivite performansını ölçen, uzmanlar tarafından uygulanan objektif bir testtir. Moxo Testi çocuğunuzun görevine odaklanabilmek için aynı günlük ve okul hayatında yapması gerektiği gibi testte bulunan görsel ve işitsel çeldiricileri görmezden gelmesi gerekmektedir. Çocuğunuzun bunu başarabilmesi için çeldiricilerin aktif inhibisyonunu sağlamak zorunda bulunmakta bu da testin belirleyici niteliklerini de bir o kadar ileri düzeye getirmektedir. Dikkat dağılımının sebeplerini ortaya çıkaran güvenilir tek test Moxo Testidir.

Her çocuğun algısı farklı olduğu gibi dikkatini dağıtan şeylerde farklıdır. Peki sizin çocuğunuz nelerden etkileniyor? Bunun cevabı Moxo Dikkat Testinde. Test Moxo merkezlerinde bilgisayar karşısında sadece 15 dakika sürüyor. Test bitiminde rapor hemen elinizde. İlgili uzman ile birlikte yapacağınız değerlendirme, çocuğunuzun okul ve iş hayatında daha başarılı olmasını sağlayabilirsiniz. Çocuğunuz derslerde yerinde duramıyorsa, çok zor soruları cevaplarken basit sorularda hatalar yapıyorsa! Dikkat eksikliği yada hiperaktivite olabilir, bu çözemeyeceğiniz bir durum değil. Unutmayın Türkiye’de 6-12 yaş aralığındaki çocuklarda dikkat eksikliği görülme oları %7 & %12 arasındadır.

 

Özel olarak 6-12 yaş arası çocuklar için tasarlanmış olup, uzmanlar için DEHB tanısı ve hasta gözlem süreçlerinde yardımcı bir araç görevi görmektedir. MOXO Çocuk Testi, çeşitli uyaran ve çeldiriciler içeren kısa ve online bir testtir. Özellikle DEHB değerlendirme sürecinde; genel dikkat, odaklanma, psikomotor hız, tepki verme zamanı, zaman yönetimi, iki işe aynı anda yürütebilme becerisi, düşünmeden hareket etme eğilimi / dürtüsellik, hiperaktivite … güçlüklerinin ön değerlendirme ve takibinde tüm dünyada uygulanan en değerli testlerden olan Moxo profil örnekleri! Böylece daha somut ve kişiye özel ihtiyaçlar belirlenerek çalışılması mümkün!

MOXO testi hakkında daha fazla bilgi almak için ABA Psikoloji çalışanlarından, uzman psikolog Merve Nuray’ın videosuna göz atabilirsiniz.

Danışmanlarımızdan Bilgi Alın

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim veniam, quis nostrud