The Wechsler Intelligence Scale for Children®–Fifth Edition’ın kısaltılmış hali olan WISC–V, güvenilirliği kanıtlanmış bilişsel yetenek ölçümlerinin en sonuncusu. WISC–V, değerlendirme, nörogelişim ve nörobilişsel araştırmaları, psikoloji, teknoloji ve nüfus konularındaki gelişmelerin izinde 70 yılı aşkın çalışmalar ve düzenlemelerin sonucunda ortaya çıkmıştır. Önceki versiyonlara göre daha fazla esneklik ve daha fazla içerik imkanı sunan WISC–V, çocukların yeteneklerine dair ayrıntılı bir harita çıkarmayı amaçlıyor.

Her yaşa uygun çok sayıda pratik için alan açan WISC–V, çocukların olası öğrenme güçlüğü için bugünün en etkili belirleyicilerinden biri. Bu teste katılan çocukların dünyası görsel bulmacalar, şekil ağırlıkları, resim kapsamı gibi detaylı testlerle haritalanıyor. En yüksek standartlarda tasarlanmış olan test sayesinde çocukların iç dünyasıyla daha kolay ve daha hızlı bir şekilde tanışma imkanı buluyoruz.

Aba Psikoloji’de çocukları tanımak ve onlara kişisel çözümler sunmak amacıyla uyguladığımız WISC–V*, sözlü anlama, görsel uzam, akışkan zeka, kısa süreli hafıza ve işleme hızı bileşenlerinden oluşan bir değerlendirmeyi kapsıyor. Detaylı testler, uzman pedagoglar ve psikologlar tarafından analiz ediliyor. Böylece çocuğunuzun bilişsel yeteneklerine dair tüm ayrıntıları erkenden öğrenme şansı yakalıyoruz.

Bu test aracılığıyla kişilerin, bilgiyi analiz etme ve işleme becerisi, niceliksel akıl yürütme becerisi, görsel hafıza gücü gibi konulardaki mevcut durumu tespit ediliyor. WISC-V’in kanıtlanmış başarı değerlendirmelerinin yanı sıra KTEA™-3 ve WIAT®-III kullanılarak çocuğunuza ilişkin birbirinden beslenen raporlar oluşturuyoruz. Böylece öğrenme sürecinin sonunda en iyi sonuca ulaşmak için olası öğrenme güçlüklerini daha net, daha çözüm odaklı bir şekilde ortaya koyuyoruz. Test sayesinde, çocukların sıklıkla deneyimlediği sorunları tespit etme ve onları zamanında yönlendirme imkanı buluyoruz.

Bu testi neden çok önemsiyoruz? Çünkü WISC–V, dünyada başarı ölçütlerine ve çocuklar hakkında önemli öngörülere entegre olmayı başarmış en güvenilir ve en güçlü test. Üstelik son versiyonu, çocuklar hakkında elde ettiğimiz verileri detaylandırmamıza ve sonuçları kişiselleştirmemize yardımcı oluyor. Bu test sayesinde çocuğunuzun okuma, yazma ve matematiksel becerilerine yönelik bilişsel süreci keşfediliyor. Herhangi bir öğrenme güçlüğü tespit edilmesi durumunda erken yaşta yönlendirilen çocuklar, bu güçlüğü en iyi şekilde atlatma şansı buluyor.

*Aba Psikoloji olarak WISC-V testini Stratejik Yetenek Yönetimi ve Kariyer Danışmanlığı ‘nın bir parçası olarak ve Amerikan normlarında uyguluyoruz.