AP Sınavına Hazırlanırken Performans Arttırıcı Yöntemler Neler?

Sınavlar için performans arttırıcı yöntemler her öğrencinin merak duyduğu ve öğrenmek istediği yöntemlerdir. Bazı öğrenciler ne kadar çalışsalar da sınav…

17 Kasım 2020

aba-psikoloji-ap-sinavina-hazirlanirken-performans-arttirici-yontemler-neler

Sınavlar için performans arttırıcı yöntemler her öğrencinin merak duyduğu ve öğrenmek istediği yöntemlerdir. Bazı öğrenciler ne kadar çalışsalar da sınav performanslarında gelişmeyi göremezler. Sınav performansı bir kerelik, o ana bağlı olsa bile geçmişteki çalışmalar ve hazırlıklar o anı etkilemektedir. Sınav hazırlık döneminde AP sınavında öğrencilerin aldıkları notu 3 puandan 5 puana çıkarmaları adına bazı performans arttırıcı yöntemler uygulanabilir.  AP sınavı için performans arttırmak adına neler yapılabileceğini blog yazısı halinde her an ulaşabileceğiniz bir kaynak olarak sunmak istedik.

AP Performans Arttırıcı Yöntemler

1.     Düzen Sağlamak Önemli!

Hayatınızdaki düzeni sağlamak, günlük rutini oluşturmak performans arttırıcı yöntemler arasındadır. Rutin oldukça kişi güvende hisseder. Özellikle AP sınavından önceki son hafta her gün sınav formatında bir düzen oluşturun. Sınav saatinde AP geçmiş sınavlarından çözün. Sınavdan önceki bir ay ise 2-3 güne bir aynı pratiği alışkanlık haline getirin. Son ay  uyku düzeninizi her gün sınava girecekmiş gibi düzenlemeye çalışın. Düzenli uyumaya çalışın. Yediklerinize dikkat edin. Son aydan itibaren Omega 3 içerikli gıdalara  ağırlık vererek algı kapasitenizi yükseltin. Vücut bir ayda anca toparlar. Metabolizmayı sınava hazırlamak adına son bir ayı rutin bir düzene bağlı geçirmek performans arttırmak için değerli ve etkili olacaktır.

2.     Deneyin!

AP sınav performansını arttırıcı yöntemler içinde farklı stratejiler denemeyi sayabiliriz. Sınav hazırlıklarında yapılan en büyük performans düşürücü hata tek bir stratejiye bağlı kalmaktır. Herkesin doğru bildiği yol sizin için doğru olmayabilir. Bol bol farklı sınav stratejileri deneyin.  Denemeler çözerek her seferinde AP sınavınızı farklı şekilde çözmeye çalışın. Size en iyi geleni ancak deneyerek bulabilirsiniz. Hangi yöntemde zamanı daha iyi yönettiğinize ve net sayınızın hangisinde daha çok arttığına bakarak size uygun sınav çözme stratejisini bulabilirsiniz.

3.     Performans Arttırıcı Yöntemler: Odaklanmayı Arttırma Çalışmaları Yapın!

Odaklanma çalışmaları yapmak performansı arttırıcı yöntemler arasında vereceğimiz son ama oldukça etkili bir taktiktir. Sınava odaklanmak demek gün içerisinde yaptığınız eylemlere odaklanabilmek demektir. Yürürken gördüğünüz yollara, kahve içerken kahvenize odaklanmaya çalışın. Yaptığınız eylemleri farkındalıkla yapmaya çalışın. Örneğin kahve içerken kahveyi önce koklayın sonra gözlerinizi kapatarak bir yudum alın ve tadına odaklanın. Birden fazla eylemi aynı anda yapmamaya özen gösterin. Meditasyon ve nefes egzersizlerinin odaklanmayı arttırdığına dair bilimsel kanıtlar bulunmaktadır. Her gün mutlaka meditasyon ve nefes egzersizi yapmaya çalışın. Sınav anında odaklanma problemleri yüzünden sık sık yapılan hatalar vardır. Bu nedenle günlük hayatta da yapılan eylemlere odaklanarak odaklanmayı arttırıcı pratikler yapmak performansınızı arttıracaktır.

Konu hakkında detaylı bilgi ve destek almak için aba Psikoloji ile iletişime geçebilirsiniz. Bilgilendirici videolara ulaşmak için Doç. Dr. Gamze Sart’ın YouTube kanalını takip edebilirsiniz. 

Formu Doldurun Biz Sizi Arayalım

İlginizi çekebilecek diğer makaleler…

Open chat
Merhaba Aba Psikoloji Danışmanı!
X