AP Sınavından Yüksek Puan Almak İçin Doğru Motivasyon Hamleleri

AP sınavından yüksek puan almak için sınav hazırlık süreci öğrenciler için stresli bir dönemin habercisi olabilmektedir. Sınavlara hazırlık aşamasında yaşanan…

18 Kasım 2020

abapsikoloji-ap-sinavindan-yuksek-puan-almak-icin-dogru-motivasyon-hamleleri

AP sınavından yüksek puan almak için sınav hazırlık süreci öğrenciler için stresli bir dönemin habercisi olabilmektedir. Sınavlara hazırlık aşamasında yaşanan gerginlikler AP sınavı sürecinde görülebilmektedir. Bu süreçte öğrencilerin stresle başa çıkabilmek adına bazı önlemleri almaları tavsiye edilebilir. Öncelikle sınava hazırlık dönemi çok verimli bir şekilde sürdürülmelidir. Yani sınav bilgisi yönünden herhangi bir eksiklik olmadığı takdirde öğrencilerin sınava dair endişeleri azalacaktır.

Bir konuyu iyi bir şekilde öğrenmek, o konuya ilişkin sınavdaki soruların çözümünde öğrencinin özgüven kaybını ortadan kaldıracaktır. Sınav müfredatının yeterli düzeyde çalışılması ve soru pratiklerinin yapılması sürecin psikolojik anlamda yönetimine katkı sağlayacaktır. Bu süreçte sınava yönelik hizmet veren profesyonel kuruluşlardan da yardım almak tavsiye edilebilir.

AP Sınavından Yüksek Puan Almak İçin Motivasyon Sorunu Nasıl Çözülür?

AP sınavından yüksek puan almak üzere sınava hazırlık süreçlerinde öğrencilerde görülen; kaygı, stres, panik hali, endişe, motivasyon eksikliği ve odaklanma sorunu sınav performansını yakından etkilemektedir. Bu olumsuz durumlardan kaçınmak için sınav müfredatının iyi bir şekilde çalışılmasının yanı sıra dikkat edilmesi gereken başka hususlar da bulunmaktadır. Bu süreçte yalnızca sınav odaklı bir yaşayış tarzı doğru değildir.

Öğrencilerin sosyalleşmesi, sınava ilişkin olumsuz düşüncelerin oluşmasını azaltacaktır. Öğrencinin ilgi duyduğu alanlara yönelik aktiviteler sınav hazırlık sürecinde de devam etmelidir. Hobilere verilen süreler makul düzeyde tutulmalı ve hobiler sınav çalışmalarına engel olmamalıdır. Bu süreçte arkadaş sohbetleri ve sınav dışı muhabbetler kesinlikle ihmal edilmemelidir. Sınavı hatırlatan ortamlardan belirli aralıklarla uzak durmak tüm öğrencilerin sınav motivasyonunu artıracak hamlelerdendir.

Sınava Hazırlık Aşamasında Çalışma Düzeni Nasıl Olmalıdır?

AP hazırlık aşamasında AP sınavı soruları göz önünde bulundurularak doğru bir çalışma programı uygulanmalıdır. Sınav boyunca dil konusunda da yeterli bir düzeyde olunması gerektiği bilinmelidir. Çünkü doğru anlaşılmayan sınav soruları doğru olarak cevaplanamayacaktır. Bu nedenle AP hazırlık süreci kapsamında yabancı dile yönelik seviyenin de yeterli düzeye ulaştırılması gerekmektedir. AP Calculus sorularına hazırlık aşamasında bolca soru çözümleri yapılarak sınavda daha hızlı işlem yapma yeteneği kazanılabilir.

AP sınavı hazırlık aşamasında motivasyon eksikliğine yönelik psikolojik destek almak oldukça yararlı sonuçlar sağlamaktadır. Bu anlamda sınava hazırlık aşamasında destek almak için aba Psikoloji ile iletişime geçebilirsiniz. Sınavlara hazırlık sürecinde profesyonel bir eğitim almak için aba Academy’yi tercih edebilirsiniz. Farklı konularda bilgilendirici videolara ulaşmak için Doç. Dr. Gamze Sart’ın YouTube kanalını takip edebilirsiniz.

Formu Doldurun Biz Sizi Arayalım

İlginizi çekebilecek diğer makaleler…

Open chat
Merhaba Aba Psikoloji Danışmanı!
X