Blog

Başarının Gerçekleşmesi İçin Gereken Koşullar

Başarının tanımı herkes için çok farklıdır. Kimileri okul, kimileri ise iş yaşamındaki ilerlemeleri başarı olarak görür. Başarı hayatın her anında beklentilerimize karşılayabilme gücümüzle doğru orantılı gelişen eylemlerin sonucudur. Öte yandan beklentilerimizi elde etmemiz için birtakım koşullar gereklidir. Bu koşulların çoğu ise yine kendi içimizde yani özümüzde saklıdır. Bu yazımızda başarılı olmak için gereken faktörler ve koşulların neler olduğuna değineceğiz. 

Ben Kimim Sorusunun Cevabını Bulun

Kendini tanıma yolunda nelerin sizi mutlu edip nelerin mutsuz ettiğini belirlemeniz başarıya ulaşmanızda oldukça önemli bir adımdır. Kendiniz tanımaya çalışırken ikinci olarak hangi alanlarda yetenekli olduğunuzu keşfetmelisiniz. Becerilerinizi doğru yerde kullanmanız sizi hızlıca başarıya götürecektir. Yetenekler haricinde başarı yolunda sizi yavaşlatan eksikliklerin belirlenmesi ve bu noksanlıkların tamamlanmaya çalışılması da başarılı olmak için gereken bir diğer aşamadır.

Hedefinizi Belirleyin, Plan Yapın ve Harekete Geçin

Bir hedef olmaksızın başarının elde edilmesi zordur. Hedef sizin tüm süreç boyunca motivasyon kaynağınız olduğu gibi aynı zamanda başlangıçtan itibaren tüm gelişiminizi görebileceğiniz bir göstergedir. Başarılı olmak için gerekenler kısa ve uzun vadeli planlamalardır. Bu planlar ilerlemeyi görmek ve hedefiniz dışındaki sapmaları önlemek için iyi bir yoldur. Tüm bunları yaptıktan sonra ise geriye kalan tek şey tüm cesaretinizi toplayarak bahane üretmeden harekete geçmek ve çalışmaya başlamaktır. 

Sosyal Olun ve Yetkinliklerinizi Geliştirin

Başarının gerçekleşmesi sizin kendinizi ne kadar geliştirdiğinize bağlıdır. Başarılı olmanın yolları salt çalışmak değil çalışırken aynı zamanda sosyal olup etrafın farkında olmaktır. Ayrıca yeni bir dil öğrenmek ve az bildiğiniz bir dili geliştirmek de hem okul hem iş hem de sosyal başarılarınız için önemlidir. Başarı için gerekli koşulları ve ortamı yaratmanız adına etkinliklere, workshoplara katılmak, yeni insanlarla tanışmak sosyalleşmenin bir parçası olarak faydalı sağlayacaktır.

Olumsuzlardan Kendinizi Kurtarın

Mükemmeliyetçi olmak olumlu bir durum gibi algılansa da aslında kişiyi başarıdan alıkoyan bir duygudur. Mükemmeli elde edememek pes etmenize neden olabilir. Ayrıca kendinizi diğer kişilerden yetersiz görmek de başarının gerçekleşmesini engelleyecektir. Başarı için istikrar ve kendine güven gereklidir. 

Mindfulness (Farkındalık) İle Gelen Başarı

Mindfulness ile duygularınızı bilinçli bir şekilde kontrol edebilme yetisi kazanırken stresle nasıl başa çıkacağınızı da öğrenebilirsiniz. Bu sayede olumsuz duygusal durumlar olmadan yeteneklerinizi geliştirebilir, motivasyonunuzu yükseltebilir ve kendinize olan güveninizi artırabilirsiniz. Özellikle odaklanma sorunu olan kişiler için oldukça faydalı bir yöntem olan mindfulness sayesinde öğrenme şeklinizi bulup başarı için gerekli koşulu da yaratabilirsiniz. 

Kaynaklar

Bir cevap yazın