Çocuklara Sevgimizi Nasıl Göstermeliyiz?

Çocuklara Sevgimizi Nasıl Göstermeliyiz?

Sevgi insanları bir araya getiren mutlu, güvende, huzurlu ve sakin hissetmeyi sağlayan çok güçlü bir duygudur. Bu nedenle ortaya çıkan bu duygudan seven ve sevilen her iki taraf da yararlanır ve ruhsal açıdan bir doyum yaşar. Fakat, hayat her zaman istenildiği gibi düzen içerisinde devam etmiyor ve bazen kaygılanıp strese girerek enerjimizin azaldığı durumlar oluyor. Bu durumlarda sevgimizi özellikle en yakınımızda bulunan ve ilgi bekleyen çocuklarımıza yeterince hissettiremediğimiz oluyor. Ancak çocuklarımızı sevmek ve onların sevildiklerini bildiklerinden emin olmak oldukça önemli. Çocuklarımıza sevgimizi göstermenin en etkili yollarını sizin için derledik.

Sevginizi Sınırlamayın

Çocuğunuz gecenin bir yarısı uyandığında, kızınız veya oğlunuz bir dersinden başarısız olduğunda veya biriyle bir tartışma yaşadığında kendinizi suçlu hissederek hayal kırıklığına uğrayabilirsiniz. Bu durumda öfkelenmek yerine kendi içinizde mücadele ederek çocuğunuza olan sevginizin sınırsız olduğunu ve çocuğunuzun her zaman yanında olduğunuzu göstermelisiniz. Sabretmek, emek vermek ve koşulsuz sevmek en büyük armağandır.

Birlikte Vakit Geçirin

Günlük koşuşturmalar içerisinde zaman çok hızlı akıp geçiyor ve çocuklar göz açıp kapayıncaya kadar büyüyor. Çocuklarınızın her anına şahit olmak, sevgi ve ilgi ile büyümelerini sağlamak için onları birinci önceliğiniz haline getirmeniz ve bunu hissettirmeniz gerekiyor. Bunun için akşamları veya hafta sonu birlikte aktiviteler yapmak, sinemaya gitmek, yürüyüşe çıkmak veya günün azından bir öğününde birlikte yemek yemek gibi onlarla birlikte olmak için her fırsatı değerlendirmelisiniz.

Dinleyin

Çocuklar bir şey anlattığında onları sabırla dinlemek, o anki hislerini anlamaya çalışmak ve konuya dahil olarak sorular sorup sohbet etmek onlara saygı duyduğunuzu ve sevdiğinizi göstermenin en iyi yollarından biridir. Onlarla konuşurken bağırmak yerine yumuşak bir ses tonu kullanmak da sevgiyi hissettirmek için iyi bir yöntem. Ayrıca çocuklardan oyuncaklarını toplamalarını, yemeklerini bitirmelerini veya ödevlerini yapmalarını istediğinizde emreden cümleler kurmak yerine komik mimiklerle ve mizahla anlaşmaya çalışmak da iyi bir ilişki kurmak için faydalıdır.

Fiziksel Temas Kurun

Sevgiyi göstermek için illa ki kelimelere ihtiyaç yoktur. Sarılmalar, yan yana geçerken şaka yollu temaslar, gıdıklamalar çocuk ve ebeveynleri arasında sevgiyi göstermenin fiziksel yollarıdır. Bazı ebeveynler veya bazı babalar fiziksel sevgi gösterirken zorlansalar da her çocuğun şefkate ihtiyacı olduğu unutulmamalıdır.

Takdir Edin

Çocukların doğum günleri, mezuniyetleri veya okuldaki özel günlerinde onları kutlamak değerli hissetmelerini sağlar. Bu sayede sizin her zaman yanı başlarına olduklarını bilerek kendilerini güvende hissederler. Ayrıca çocuklarınıza yeri geldiğinde onlarla gurur duyduğunuzu ve inandığınızı ifade etmeniz özgüvenli ve kendi ayakları üzerinde duran bireyler olmaları için gereklidir.

Kaynaklar

Bir cevap yazın


Open chat
Merhaba Aba Psikoloji Danışmanı!
Powered by
X