Blog

Çocuklarda Kaygıyı Giderebilecek 5 Pratik Öneri

Kaygı yetişkinlerde olduğu gibi çocuklarda da baş etmesi zor bir duygudur. Hayal gücünü ve yaratıcılığı olumsuz duygulara odaklayan bu durum, sorunları ya da zorlukları yönetmeyi de zorlaştırır. Mükemmeliyetçilik olarak adlandırılan seviyeye ulaştığındaysa ortada bir sorun olmasa dahi yetersiz hissettirebilir.

Farklı duyguları hissetmek kaçınılmaz olsa da, baş etmekte zorlandığımız seviyeye ulaşması ortada müdahale edilmesi gereken bir durum olduğun habercisidir. Bu denenle çocuğunuz, yüksek seviyede kaygı hissediyorsa ona yol göstermeniz gerekir.

Cesaretini teşvik edin

Cesaret, zor zamanlarda ihtiyaç duyduğumuz becerilerden biridir. Üstelik, bir şeye cesaret ettiğimiz zaman başarısız olmayı da göze aldığımız anlamına gelir. Denemenin ve zaman zaman yanılmanın hayatı zenginleştirdiğini çocuğunuza öğretin.

Başarısızlığın doğal olduğunu anlatın

Zorlukları atlatmak zaman alabilir. Bu zaman içinde attığımız her adımda başarılı olamayabiliriz. Bu son derece doğal. Yapılması gerekense yeni yollar aramak. Çocuğunuza başarısız olduğunda, yeni bir yol aramanın ve çözüm odaklı yaklaşmanın önemini açıklamaya çalışın. Bugün kötü bir gün olabilir, ancak deneyerek iyi bir gün yaşanmasını sağlayabiliriz.

cocuk

Hataların faydalı olduğunu öğretin

Utanmak, çocukların da yetişkinlerin de önünde bir engele dönüşebilir. İnsanlar hatalı duruma düşmekten çekinerek utanabilir. Ancak hataların öğretici özelliğinin farkında olan çocuklar hata yapmaktan çekinmez. Büyük bir çelişkiyle karşılaşsalar bile bilgi ve becerilerini kullanmaya motive  olurlar.

Fikir almanın önemini vurgulayın

Her zaman her işi tek başımıza tamamlayamayabiliriz. Böyle zamanlarda bilgi ve fikir paylaşımı işi başarıyla tamamlamamızı sağlamaya yardımcı olur. Bu konuda yapabileceğiniz en iyi şey, uygun zamanlarda çocuğunuza fikrini sormak ve bu fikir üzerine konuşmak olacak. Çocuklar söylediklerinizdense yaptıklarınızı taklit ederek öğrenir.

“Öz sevgiyi” teşvik edin

Öz sevgi günümüzde önemi fark edilmiş duygulardan biri ve çocuklarımıza bunu öğretmemiz gerekiyor. Bazen hata yapmak ya da istemediğimiz bir deneyim yaşamak, başarısız ya da kötü olduğumuz anlamına gelmez, sadece başarısız veya kötü bir deneyim yaşadığımız anlamına gelir. Çocuğunuzun bunu bilmesi, öz sevgisini güçlendirir.

Ebeveynler için güzel ve doğru davranışları teşvik etmek kadar, olumsuz duygularla baş etmeyi öğretmek de çok önemli. Çocuklarınızın kaygılı oldukları anları fark etmek ve onlara ihtiyaç anlarında “fırsat eğitimi” vermek olumlu sonuç olmanıza yardımcı olur.

Bir cevap yazın