Daha Verimli Bir Uyku İçin Öneriler

Bedenimiz ile ruhumuzun sağlıklı kalması ve günlük yaşantımızın aksamadan devam etmesinin yolu kaliteli bir uykudan geçiyor. Fizyolojik onarımların gerçekleştiği uyku…

4 Ocak 2019

Daha verimli Bir Uyku İçin Öneriler

Bedenimiz ile ruhumuzun sağlıklı kalması ve günlük yaşantımızın aksamadan devam etmesinin yolu kaliteli bir uykudan geçiyor. Fizyolojik onarımların gerçekleştiği uyku esnasında kanımızın beşte biri beyni besleyerek yeniden yapılanmasını sağlıyor. Güçlü bir hafıza, uyanıkken harcanan enerjinin geri depolanması, bağışıklık sisteminin güçlenmesi, hormonların düzenlenmesi gibi birçok hayati olay uykuda gerçekleşiyor.

Uykunun tüm faydalarını bilsek dahi çoğu kez düzenli ve kaliteli uyumaya özen göstermiyor ve kendimizi uykunun faydalarından mahrum bırakıyoruz. Ancak uyku kalitesini artırmanın birçok yolu mevcut. Kaliteli bir uyku için yapılması gerekenler üzerine olan önerileri yazımızın devamında hep birlikte inceleyelim.

Egzersiz Yapın

Gün sonunda zihnimiz ne kadar yorgun olsa da bedenimiz hala enerjik olabiliyor. Uykuya dalmayı bir hayli zorlaştıran bu durumun üstesinden gelmek ve verimli bir uyku için gün içerisinde yürüyüş ve koşu gibi egzersizlerin yapılarak enerjinin harcanması tavsiye ediliyor.

Zamanı Kontrol Altına Alın

Her sabah aynı vakitte uyanmaya özen göstermek biyolojik saatin ayarlanmasında oldukça etkilidir. Uyanış saatinin düzene sokulmasının ardından yatış saatinin de belirlenmesi kolaylaşacaktır.

Uykuya Geçiş Aktivitelerini İhmal Etmeyin

Uykuya hazırlanma aşamasında bir ritüele uymak uykunuzun gelmesini sağlayacaktır. Bunun için yatmadan önce kitap okuyabilir, ılık bir duş alabilir veya bitki çayı içebilirsiniz. Verimli bir uyku için ayrıca teknolojik aletlerin olmadığı, ışıksız ve havalandırılmış bir oda idealdir.

Doğru Yatak ve Pijamalar Seçin

Alışkın olduğunuz kendinize ait yatakta uyumak huzurlu bir gece geçirmeniz için önemlidir. İkinci olarak bedeninizin rahat edeceği, vücut anatominize uygun bir yatak seçmeniz gerekiyor. Uyurken giyeceğiniz pijamaların da esnek ve terletmeyen kumaştan olması kaliteli bir uyku için faydalıdır.

Beslenmenize Özen Gösterin

Sağlıklı kalabilmek için güne iyi bir kahvaltı ile başlayıp ilerleyen saatlerde de dengeli ve faydalı besinler tüketmek gerekiyor. Akşam öğününde yenilenler ise uyku kalitesini doğrudan etkiliyor. Bu nedenle yağlı, hazmı zor yiyecekler ile kafeinli içeceklerin akşam geç saatlerde ve özellikle yatmadan hemen önce tüketilmemesine dikkat edilmeli.

Meditasyon Yapın

İş, okul, trafik derken gün içerisinde birçok sıkıntılı durumla karşılaşıyoruz. Zihnimizin stresle yüklü oluşu da uykuya dalmamızı zorlaştırıyor ve verimli bir şekilde dinlenmemizi önlüyor. Uyku öncesi ortalama yarım saat meditasyon yapmak stresin olumsuz etkilerinden arınma ve daha kaliteli bir uyku için oldukça etkili.

Yatış Şeklinizi Düzeltin

Nefes alış yollarının tıkanması gece boyunca sürekli uyanmaya neden olduğundan uyku kalitesini olumsuz etkiliyor. Genellikle sırt üstü uyumayı alışkanlık edinen kişilerde görülen bu durumdan kurtulup daha rahat nefes alabilmek için yan veya yüzü koyun yatarak uyku pozisyonunuzu düzeltebilirsiniz.

Kaynaklar

 

Formu Doldurun Biz Sizi Arayalım

İlginizi çekebilecek diğer makaleler…

Open chat
Merhaba Aba Psikoloji Danışmanı!
X