İnsan yaşam boyu öğrenen bir varlık olduğu için, ders çalışma teknikleri bilmek yararınıza olacaktır. Gerekli hedefleri koyduğunuz, çalışmak için nedenleriniz olduğunu bildiğiniz halde ve aslında ders çalışma konusunda istekli olduğunuz halde, hala ders çalışma kısmına geçemiyorsanız, tekniklerinizde sorun var demektir. Yeterince istediğinizden ve neden istediğinizden emin olmalısınız. Çünkü bir şeyi ne kadar isterseniz, başarma konusunda sonuca o kadar yakın olursunuz.

Verimli Ders Çalışma Teknikleri Nelerdir?

  • Dikkat etmeniz gereken hususlardan biri, etkili ders çalışma yöntemlerini bilmekten geçmektedir. Bu durum düzenli bir program oluşturmayı gerektirir. Az da olsa her gün aynı saatte aynı şeyi yaparsanız, bir süre sonra zihniniz otomatik olarak sizi uyaracak ve programınıza uymanızı sağlayacaktır. Bu kural etkinliği araştırmalarla kanıtlanmış ve uyulması halinde olumlu sonuçlar alınmıştır.
  • Kendinize ulaşılabilir hedefler koymalısınız. Uzun vadede ki hedefler sizi amaca götürme konusunda uzun süreler gerektirdiği için, bir süre sonra bıkkınlık hissi yaşamanız doğaldır. Hedeflerimizi belirlerken, yakın ve uzak hedefler olarak ikiye ayırmalı ve ilk olarak yakın hedefi gerçekleştirmeye çalışmalıyız.
  • Ders çalışma programları hazırlarken, dikkatinizi dağıtacak şeylerden ortamı temizlemek gerekmektedir. Örneğin; karnınız açsa mutlaka bir şeyler atıştırmalı ve derse öyle oturmalısınız. Mümkünse telefonunuzu kapatmalı veya sessize almak da dikkatinizi toplamak konusunda size yardımcı olacaktır.
  • Aynı anda birden fazla ders düşünmek, konuyu anlamanızı zorlaştıracaktır. Bu sebeple sadece bir derse yoğunlaşıp, daha sonra diğer derse geçmek yararınıza olacaktır. Ayrıca başka bir yardımcı olarak, önce zorlandığınız dersi çalışmalı, daha sonra yorulduğunuzu ve artık anlamadığınızı fark ettiğinizde sevdiğiniz dersi çalışmaya devam edebilirsiniz.
  • Ders çalışma yöntemleri arasında kendine önemli bir yer edinen kurallardan birisi de, kendinize bir çalışma alanı oluşturmak ve bu alanı dikkatinizi dağıtacak her şeyden arındırmaktır. Ayrıca çalışma masanızın ve odanın derli toplu olması motivasyonunuzu artırma konusunda gerekli bir adımdır. Altın kurallardan birisi de masanın derli toplu olduğu gibi, zihni derleyip toparlama konusudur.
  • Verimli ders çalışma teknikleri arasında sayılan bir diğer konu ise not tutmaktır. Yazdığınız veya önemli gördüğünüz yerlerin altını çizmek, tekrar yaparken kolaylık sağlamaktadır.

Küçük Çocuklarda Ders Çalışma ve Çalıştırma Yöntemleri Nelerdir?

Çocuklarda ders çalışma yöntemi olarak kullanılabilecek kurallardan bir tanesi de önce ders sonra oyun kuralıdır. Çünkü bilimselliği kanıtlanmış bu kural, önce oyun oynayan sonra ders çalışan çocuk veya bireylerin, zihinlerinin hala oyunla meşgul olduğunu ve derse adapte olamadıklarını göstermektedir.

Dersin içine oyun katarak öğrenmesine yardımcı olabilirsiniz. Oyunlarla hatta müzikler eşliğinde öğrenmek, küçük çocuklarda daha kalıcı olmaktadır. Okulda bir sonraki gün işlenecek konunun evde önceden en azından göz gezdirilmesi, ders anlatılırken daha iyi anlamaya yardımcı olacaktır.

Bilimsel ders çalışma teknikleri kapsamında, çocuğa uzun süreler boyunca ders çalıştırmak verim almayı engelleyecek bir faktördür. Dikkat süresini tespit ederek belirli bir süre çalışıp aralar vererek yeniden çalışmaya başlamak, konuları daha iyi anlamasına yardımcı olacaktır. Ayrıca ders çalışılan ortamda, televizyon, telefon veya tablet gibi uyaranların olmaması, çocuğun adaptasyonunu olumlu yönde etkilemektedir.

Bunların yanı sıra bol bol kitap okumak gereklidir. Çünkü ne kadar çok okuma yapılırsa, algı o denli gelişir. Okuduğunu anlamak, problemleri çözme becerisini geliştirir. Okuma yapıldıktan sonra çocuğun anladığını anlatmasını istemek, belleğini güçlendirerek akıl yürütmesini ve hafızasının güçlenmesini sağlamaktadır.

Verimli Ders Çalışma Saatleri Nelerdir?

Sabah erken saatlerde zihnin uyanık olması sebebiyle yeni konular çalışmak anlamanıza yardımcı olacaktır. Gün sonunda beynin yorgunluğu ile beden yorgunluğu birleşerek yeni konu anlamakta zorluk çekmenize neden olacaktır. Bunun için uyumadan en az bir saat önce konu tekrarı yapmak daha güzel sonuçlar almanızı sağlayacaktır.