Sömestır Tatilinde Çocuğunuzla Kaliteli Zaman Geçirin!

Sömestır Tatilinde Çocuğunuzla Kaliteli Zaman Geçirin!

Tam zamanlı çalışan anne babaların en büyük endişeleri

Eğer tam zamanlı bir işiniz varsa hem ebeveynlik yapmak hem de işlere yetişmek oldukça yorucu olabiliyor. İş ve yaşam sorumlulukları arasında günler göz açıp kapayıncaya kadar geçiyor. Günümüzde birçok ebeveyn, gelişimsel bozukluklara yol açıp açmayacağını merak ederek, çocukları ile yeterince zaman geçirmediklerinden endişelenmektedir. Hatta azı ebeveynler, özellikle anneler, tam zamanlı çalışma konusunda kendilerini suçlu hissederler. Kendileri için zaman yarattıklarında, spora gitmek ya da arkadaşlarla yemeğe çıkmak gibi, bu zamanları acaba çocuklarına mı ayırsalardı diye endişe duyalar. 

Bütün koşuşturmacanın arasında zaman yaratmak kolay olmasa da konu çocuk ve aile olunca hiçbir bahane kabul edilmiyor. Son yıllarda yapılan araştırmalar, annelerin çocuklarıyla geçirdikleri zamanların çocukların akademik başarıları, davranışları ve duygusal gelişimleri üzerinde olumlu etkiler yarattığını kanıtladı. Burada önemli olan ise çocukla geçirilen zamanın miktarı değil niteliğidir. Çocuğa bakım veren kişi kim olursa olsun, anne baba, anneanne, babaanne ya da bakıcı, çocuklar kendileriyle kaliteli zaman geçirilmesine ihtiyaç duyarlar. Ara tatiller ise çalışan anne babalar için kaçırılmaz bir fırsattır. 

Kaliteli zaman geçirmek için ipuçları

Siz ve çocuğunuz için özel olan bir ritüel oluşturun; her gün yapılabilecek basit bir şey olabilir. Örneğin, yatmadan önce çocuğunuzla bir kitap seçin ve beraber okuyun. Çocuğunuza onu sevdiğinizi her gün mutlaka söyleyin. Onun sizin için ne kadar değerli olduğunu ve sizi nasıl iyi hissettirdiğini hatırlatın. Üstelik bunlar için sömestır tatilini beklemenize de gerek yok. Bunlar her gün yapabileceğiniz basit şeyler. 

Mümkün olduğunca çocuklarınızla beraber yemek hazırlayın ve yiyin. Bunun için yeterli zamanınız yoksa çok az hazırlık gerektiren basit yemekler seçin. Çocuklar büyüklere yardım etmekten her zaman büyük keyif alırlar. Bir şeylerin hallolmasında onların da katkıları olduğunu bu şekilde hissettirebilirsiniz. Hamur yoğurmak, meyve sebze doğramak, bulaşık yıkamak gibi günlük ve basit mutfak işleri çocuklar için sandığınızdan daha eğlenceli.

Tamir edilmesi gereken eşyaları çocuğunuzla birlikte tamir etmeyi denediniz mi? Gıcırdayan bir kapı, değişmesi gereken vida, çakılması gereken çivi… Elbette çok riskli işleri çocuklarla beraber yapmayın. Ancak bu tür fırsatlar çocuklar için eğlenceli olduğu kadar öğreticidir de. 

Çocuğunuzla zaman geçirirken teknolojiyle aranıza mesafe koyun. Mesajlara cevap vermeyin, acil olmadıka aramalara dönmeyin, sosyal medyada gezinmeyin veya televizyon izlemeyin.

Anlamlı bağlantılar, zaman miktarı ile değil geçirilen zamanın kalitesi ile ilgilidir. Basit düşünün ve çocuğunuzla bağlantı kurarken yaşam tarzınıza ve ilişkinize anlamlı gelecek şeyler yapın.

References

Bir cevap yazın


Open chat
Merhaba Aba Psikoloji Danışmanı!
Powered by