Online Derslere Odaklanmak için İpuçları

Online derslere odaklanmak birçok öğrencinin zorlandığı konulardan birisi haline geldi. Sınıf ortamındaki öğretmen, sıralar ve diğer öğrenciler adaptasyonu kolaylaştıran etkenlerdenken…

9 Kasım 2020

aba-psikoloji-online-derslere-odaklanmak-icin-ipuclari

Online derslere odaklanmak birçok öğrencinin zorlandığı konulardan birisi haline geldi. Sınıf ortamındaki öğretmen, sıralar ve diğer öğrenciler adaptasyonu kolaylaştıran etkenlerdenken artık öğrenciler evden derslerini dinlerken odaklanmak zorundalar. Sınıftakinden farklı bir sistem olduğu için yeni yöntemlerin geliştirilmesi şarttır. Bir yandan öğretmenlerin öğretme biçiminde bazı değişiklikler olması gerekiyor. Diğer yandan ise öğrencilerin yeni çalışma ve dersi dinleme, odaklanma yöntemleri geliştirmesi verimlilik açısından şart haline geldi. Bu kez öğretmenler dışında öğrencilere de büyük sorumluluk düşmektedir. Bireysel çalışmasını düzene sokabilen, kendini disipline sokabilen öğrenciler başarıyı yakalayacaktır. Bu yüzden öğrencilere destek olmak adına Aba Psikoloji olarak online derslere odaklanmak için yapılabilecek bazı ipuçları sunmak istedik.

1)    Dikkat Dağıtıcı Etkenlerden Uzaklaşmak

Birçok dikkat dağıtıcı faktör online derslere odaklanmak konusunda engel olmaktadır. Yüz yüze derslerde öğretmen olduğu için ve sınıfın bir otorite yansıtmasından kaynaklı öğretmenin anlattıklarına odaklanmak çok daha kolaydır. Ancak online derslerde öğrenciler isteseler küçük kaçamaklar yapabilirler. Bu nedenle iç disiplin çok önemli. Eğer odaklanmakta zorlandığını bilen bir öğrenciyseniz. “Ne olursa olsun dikkatim dağılıyor. Sıkılıyorum, kendimi internette gezerken buluyorum.” diyorsanız ekranınızda kullandığınız online ders platformu hariç başka hiçbir şey olmamasına özen gösterin. Odanıza giren, çıkan kimsenin olmamasına özen gösterin. Evdekiler size ders dinlerken içmeniz için çay kahve getiriyorsa bile dersinizin ortasında girmelerine engel olun. Gerekirse kapıyı kapatın. Bu tarz ufak bölünmeler bile odaklanmanızı daha zor hale getirecektir. Telefon en büyük dikkat dağıtıcı ögelerden birisi, yanınızda acil bir durum olmadığı sürece telefonunuzu bulundurmayın.

2)    Ders Dinlerken Odaklanmayı Arttırmak

Online derslere odaklanmak için bazı etkili uygulamalar yapılabilir. Basit ama en etkili yapılabileceğiniz şey kağıt ve kalemle not tutmaktır. Özellikle bilgisayara değil kağıda yazı yazmanız daha faydalı olacaktır. Bunun nedeni kağıda yazı yazarken aklımızdan duyduklarımızı tekrar ediyor olmamız. Bu işlemi gerçekleştirebilmek için duyduklarımıza odaklanmamız gerekir. Ancak öğretmeninizin söylediği cümleyi kendi cümlelerinizi kurarak kağıda not almanız daha da etkili olacaktır. Çünkü yeni cümle yapısı kurarken duyduğunuzu anlamanız gerekir. Anlayarak tekrardan cümleyi düzeltmek derse odaklanmanın dışında duyduklarınızı tekrarlamanızı yani ders anında bile tekrar yapmanızı sağlayacaktır.

3)    Online Derslere Odaklanmak: Boş Zaman Aktiviteleri

Online derslere odaklanmak gün içerisinde neler yaptığınıza da bağlıdır. Dersler dışında da çok fazla ekrana maruz kalmanız derse odaklanmanızı zorlaştıracaktır.  Molalarda hareket etmeniz hatta mümkünse dışarıya çıkıp hava almanız odaklanmanızı kolaylaştıracaktır. Ders esnasında arada bir ayağa kalkmanız iyi gelecektir. Ekranın sizi yorduğunu hissettiğinizde gözlerinizi kapatarak sadece dinlemeniz bile öğrenmeniz açısından daha faydalı olacaktır. Online derslerinizin yoğun olduğu günlerden önce ve sonra online harici hobilerinize yönelmeniz zihninizin rahatlaması ve algı kapasitenizin artması için önemlidir.

Formu Doldurun Biz Sizi Arayalım

İlginizi çekebilecek diğer makaleler…

Open chat
Merhaba Aba Psikoloji Danışmanı!
X