Blog

Sanat Terapisi Hakkında Bilmeniz Gereken 3 Şey ☘

Sanat yolu ile iyileşmenin hayat bulmuş hali olan sanat terapisi, kişileri etkili ve katılımcı bir şekilde tedavi etmenin bir yoludur. Bu kapsamda; müzik terapi, hareket terapisi, drama terapi, şiir terapi, bibliyo terapi, oyun terapi, kum terapisi uygulanabilir.

Sanat başlı başına kendini ifade etmenin ve tanımanın bir aracıyken, sanat terapisi sorunlarımızı çözme konusunda bize yardımcı olabilir mi? Şimdi sanat terapisi hakkında bilmemiz gereken 5 şeye göz atalım.

İnsanları Yansıtan Dil: Sanat

İç dünyanızda yüzleşemediğiniz, ötelediğiniz duygularız olabilir. Sanatın hangi türünü icra ederseniz edin ortaya çıkardığınız eser sizin iç dünyanız hakkında ipuçları barındırır. Bu kişiliğiniz, karakteriniz ve hatta ruh sağlığınız ile ilgili olabilir. Ruh sağlığınızla ilgili şifreler veren sanatsal çıktılarınız terapistinize belki de bir rahatsızlığınızın sinyallerini verecektir.

Dışavurumsal sanat terapileri ile iç dünyanızda çıkmayı bekleyen bu yoğun duygular renkler, sesler, imgeler olarak açığa çıkabilir. Bu açıdan baktığımızda sizi sizden öte size rağmen anlatan bir dil olarak sanat mesajlarla doludur. Mesajlarınızı anlayabilen bir terapistle temas edersiniz, size tam da içeriden gelmiş olan mesajlarınıza uygun terapilerle destek bulabilirsiniz.

Kendinizi Keşfedin

Sanatın etkili bir keşif aracıdır. Çoğu sanat insanı, sanat yapma güdüsünü; kendi iç dünyasına bir yolculuk olduğundan bahseder. Kendimizi keşfetmeye yönelik bir motivasyon ile de sanat terapisi yapabiliriz. Bu kendi iç dünyamıza yapacağımız en etkili seyahat olacaktır.

sanat-terapisi

Klasik terapiden farklı bir yöntem olarak sanat terapisi 1940’lardan bu yana kullanılan bir terapidir. Güncel olan ve gelişmekte olan yöntem olarak, özellikle çocuklar ve gençler için sıklıkla tercih edilir. Çağı yakalayan bir yerden içimize dönerek içimizdeki gücü çıkarmanın bir yolu olarak sanat terapisi tercih edebiliriz.

Sanat Terapisi Kapsamlı ve Kapsayıcıdır

Kendi içinde müzik hareket drama, şiir, bibliyo, oyun, kum terapisi olarak çeşitlidir. Ve tüm sanat dallarında çeşitlendirilebilecek kadar zengindir. Kişilerin yaş grupları, yetenekleri gibi bireysel özellikleri hangi sanat çeşidi ile ilerleneceğinin belirleyicisidir. Burada dikkat edilen ve odaklanılan yöntem belirleyicisi sizsiniz. Ve hangi yöntem seçilirse seçilsin terapi size özel olacaktır.

Çocuk, yetişkin fark etmeksizin herkes için etkili bir terapi yöntemidir. Sanat terapisi kişiye özel ve herkese uygundur. Bu sebeple kendi iç dünyanızın dışa vurumunu sağlayacağınız bir sanat dalı ile terapiye başlarsınız.

Bir cevap yazın