SAT Sınavı Hazırlık Sürecinde Öğrenci Psikolojisi

SAT sınavına hazırlık sürecinde öğrenci psikolojisi üzerine odaklanmakta fayda vardır. SAT öğrencilerin hayatlarını önemli oranda etkilemektedir. Yurtdışındaki üniversite girişleri için…

18 Kasım 2020

aba-psikoloji-sat-sinavi-hazirlik-surecinde-ogrenci-psikolojisi

SAT sınavına hazırlık sürecinde öğrenci psikolojisi üzerine odaklanmakta fayda vardır. SAT öğrencilerin hayatlarını önemli oranda etkilemektedir. Yurtdışındaki üniversite girişleri için gereken sınav SAT öğrencilerin geleceklerini yüksek oranda belirleyerek üniversite seçimlerini etkilemektedir. Dolayısıyla öğrenci psikolojisini sağlam tutmak SAT sınavı hazırlık sürecinde kritiktir. Öğrenci psikolojisi denildiğinde ilk iş öğrencinin kendisine düşmektedir. Öğrenci motivasyonunun düştüğünü anlayarak müdahale etmek için ilk adımı atan kişidir. SAT hazırlık sürecinde öğrenci psikolojisini sağlam tutmak için yapılabilecekleri içeren blog yazımızla hazırlık sürecinde öğrencilerimiz çalışma motivasyonlarını koruma yolunu bulacaklar.

SAT Öğrenci Psikolojisi: Motivasyon

Öğrenci psikolojisi denildiğinde ilk akla gelen şeylerden birisi motivasyondur. Çalışma motivasyonu zaman zaman düşebilir. Bu oldukça normaldir. Ancak motivasyonu korumak adına yapılabilecek bazı yöntemler vardır. SAT sınavı için düşünüldüğünde öncelikle kişisel bir hedefinizin olması motivasyonunuzun daha az aralıklarla düşmesini sağlayacaktır. SAT sınavına hazırlanmanızdaki amaç nedir? Hangi üniversiteyi istiyorsunuz? Sadece yurt dışında okumak istemeniz yetmez. Spesifik olarak bir üniversite ve bölüm seçip bunun geleceğinize nasıl katkı sağlayacağı üzerine düşünmek sizi motive edecektir. Bunları düşündükten sonra kendinize bir mektup yazın. İstediğiniz üniversitenin size katacaklarına ve gelecekte iş hayatınızı nasıl etkileyeceğine dair bir mektup oluşturun. Hazırladığınız mektup ilerisi için de faydalı olacaktır. Yazı yazmak üzerinde düşünülerek yapılan bir eylem olduğu için motivasyonunuz düştüğü an aklınıza yazı gelecektir ve motivasyonunuzu korumanız kolaylaşacaktır.

SAT Öğrenci Psikolojisi: Çevre Etkisi

Öğrenci psikolojisi sınava hazırlık sürecinde çevreden fazlaca etkilenebiliyor. Her ne kadar kendinizi diğerleriyle kıyaslamayın tavsiyesi verilmese de SAT gibi yerleştirme sınavlarında birilerinin kazanamaması diğerinin kazanmasıyla sonuçlanıyor. Bu nedenle “kıyaslama yapma” demek pek akıl karı bir öneri değildir. Kişinin özellikle kendiyle aynı hedefe sahip bir başkasının başarısını gördüğünde odak değiştirmesi sınav psikolojisi açısından daha iyi olacaktır. O üniversitenin istediğiniz bölümüne tek gidecek olan siz değilsiniz sonuçta. Belki ikiniz birden gideceksiniz. İstediğiniz üniversiteyi hedefleyerek kendinizden çok daha iyi netler yapan insanlar varsa bu size daha iyi çalışmanız gerektiğini gösterir. Odağınızı böyle bir yöne yöneltip çalışmanızı arttırarak bunu bir avantaja dönüştürebilirsiniz.

Paylaşımın Önemi

Öğrenci psikolojisi sınava hazırlık sürecinde stres ve kaygıdan çabucak etkilenmektedir. Stres ve kaygı odaklanmayı, uyku düzenini, fiziksel sağlığı da yüksek oranda etkilemektedir. Kaygı ve stres durumlarında kişinin bazen tek ihtiyacı olan bu duygularını paylaşmak oluyor. SAT sınavı için endişelerinizin arttığı dönemler molalar vererek güvendiğiniz kişilerle paylaşımınızı arttırmanız psikolojinize katkı sağlayacaktır. Endişeler sınav performansınızı da etkilemektedir. Bunun ötesine geçmek adına güvendiğiniz kişilere kaygılarınızı anlatmanız sizi desteklemelerini sağlayacaktır. Yalnızca başarabileceğinizi sizi iyi tanıyan bir dış göz tarafından duymak bile iyi hissettirecektir. Stresinizin azalması için paylaşımı arttırmak değerlidir. Kaygıdan konuşmasanız bile sevdiklerinizle vakit geçirmek stresinizin ve endişelerinizin azalmasını sağlayacaktır.

Formu Doldurun Biz Sizi Arayalım

İlginizi çekebilecek diğer makaleler…

Open chat
Merhaba Aba Psikoloji Danışmanı!
X