SAT Sınavına Hazırlanırken Odaklanma Sorunu İle Nasıl Başa Çıkabilirim?

Sınav anında aklınız başka yerlere mi kayıyor? Odaklanma sorunu yaşıyor olabilirsiniz. Özetle konsantre olmak bölünmeden ve sıkılmadan yapılan işe devam…

18 Kasım 2020

aba-psikoloji-sat-sinavina-hazirlanirken-odaklanma-sorunu-ile-nasil-basa-cikabilirim

Sınav anında aklınız başka yerlere mi kayıyor? Odaklanma sorunu yaşıyor olabilirsiniz. Özetle konsantre olmak bölünmeden ve sıkılmadan yapılan işe devam etmek kişisel disiplin gerektirir diyebiliriz. İnsanın genel hatlarıyla yapılan bir işe odaklanabilme süresi kısıtlıdır fakat bunu sınav anında maksimuma çıkarmak başarıyı etkiler. SAT sınavı için de her sınavda olduğu gibi bildiklerinizi sınava yansıtmak için sınav anında tam konsantre odaklanmak gerekir.  Bu konsantrasyon becerilerini geliştirmek için sınavdan günler önceden konsantrasyon becerileri üzerine çalışmak önem arz etmektedir.

Odaklanma Sorunu: Farkında Olmak

Odaklanma sorunu olan birisinin bunu aşabilmesi için dikkat dağıtıcı düşüncelerin ortadan kalkması gerekmektedir. Dikkat dağıtıcı düşünceler nelerdir? Herkes için farklı şeyler olabilir. Bu durumda kişinin kendini iyi gözlemlemesi dikkatini dağıtan düşünceleri bulmasını sağlayacaktır. İlk aşamada bunun üzerine çalışılmalıdır. Dikkat dağıtıcı düşünceleri fark etmek için evde deneme sınavı çözmeniz etkili olacaktır. Bu deneme sınavını odaklanma sorununuzu tespit etmek için çözdüğünüzden sınavı yarıda bile bırakabilirsiniz. Sınavı bırakıp çözerken sizi odaklanmaktan uzaklaştıran düşünceleri not almanız unutmamanız sağlayacaktır. Bu yolla sorunu tespit ederek sorunu çözmek için ilk adımı atmış olacaksınız.

Odaklanma Sorunu: Anda Kalmak

Dikkat dağıtıcı düşünceleri tespit ettiğimize göre bu düşüncelerin şuanda olmadığının farkına varmışsınızdır. Odaklanma sorunu anda kalamamakla ilgilidir. Bu nedenle anda kalma çalışmaları yapmak konsantrasyonu arttıracaktır. Peki, anda kalma çalışmaları nelerdir? Odaklanmakta güçlük çekiyorsanız sadece sınav anında değil. Hayatınızın genelinde muhtemelen birden fazla işi aynı anda yapmaya eğiliminiz olabilir. Bir işi yaparken aklınızda başka işlerin olması da söz konusu olabilir. Birden fazla işi yapma alışkanlığınız üzerinde çalışmanız anda kalma becerinizi güçlendirecektir. Örneğin müzik dinleyerek çalışıyorsanız kendinizi biraz zorlayarak bu alışkanlığı bırakmaya çalışın. Gerçek sınavda soruları müzikle çözmeyeceksiniz. Ayrıca farkında olmasanız da müzik dinlemeniz performansınızı olumsuz yönde etkiliyor. Bu alışkanlığı bırakarak deneme sınavı çözdüğünüzde daha hızlı çözdüğünüzü ve daha az dikkat hatası yaptığınızı göreceksiniz.

Sonucu Düşünmemek

SAT sınavına giren bazı öğrencilerimizde gördüğümüz odaklanma sorunu: Sınav sonucunu fazla düşündüğü için zaman kaybetmektir. O an önünüzdeki göreve odaklanarak sınavda elinizden geleni yapmanız başarının anahtarı olacaktır. Ancak siz “Acaba doğru mu yapıyorum? Acaba istediğim gibi bir sonuç elde edebilecek miyim?” diye düşünürseniz otomatikman dikkat hataları yaparsınız. Bir şekilde sonuçlar zaten açıklanacak. Varsayımlar yaparak geleceğe takılı kalmak ve sonuçları düşünmek yalnızca potansiyelinizden düşük performans sergilemenize yol açacaktır. Sınav anında acaba ne olacak diye düşündüğünüz an bunu fark ederek soruya odaklanmaya çalışın. O an soruları içinizde bastıra bastıra okumak odaklanmanızı kolaylaştıracaktır. Hala odaklanmakta probleminiz varsa başka yöntemler uygulayabilirsiniz. Mesela “Ben bu sorudan ne anladım?” diye kendinize sorarak da geleceğe odaklanmaktan ortaya çıkan dikkat dağınıklığınızı azaltabilirsiniz.

Formu Doldurun Biz Sizi Arayalım

İlginizi çekebilecek diğer makaleler…

Open chat
Merhaba Aba Psikoloji Danışmanı!
X