Teknoloji Bağımlılığı Çocuklarımızda Nasıl Dengelenir?

Teknoloji bağımlılığı günümüzde çocuklarımızın tablet, bilgisayar ve akıllı telefonları çok uzun süre boyunca kullanması ile ortaya çıkmaktadır. Bu cihazların, çocuklarımız…

31 Ağustos 2020

Teknoloji bağımlılığı günümüzde çocuklarımızın tablet, bilgisayar ve akıllı telefonları çok uzun süre boyunca kullanması ile ortaya çıkmaktadır. Bu cihazların, çocuklarımız tarafından yoğun bir şekilde kullanılması çocuklarımızın teknolojinin zararları etkilerine maruz kalarak dürtü kontrol bozukluğu yaşamalarına neden olabilmektedir. Bu durum özellikle son dönemde sıklıkla karşılaştığımız bir problem halini almıştır. Çocuklarımızın teknolojik aletlerle olan ilişkileri, onların ders çalışmalarını ve yeni bilgiler öğrenmelerini oldukça etkilemektedir. Ebeveynleri dinlediğimiz zamanlarda karşılaştığımız en önemli sorunların başında, çocuklarımızın teknoloji kullanım sürelerinin fazlalığı gelmektedir. Bu cihazların ne zaman kullanılmasının gerektiği ya da ne kadar süre ile kullanılmasının doğru olduğu sorulmaktadır.

Teknoloji Bağımlılığı Belirtileri Görüldüğünde Neler Yapılmalıdır?

Çocuklarımızda teknoloji bağımlılığı belirtileri görüldüğünde eylemin yasaklanması doğru değildir. Ebeveynler tarafından alınan tedbirler arasında çocukların bu cihazları kullanmamalarına yönelik tedbirlere başvurdukları görülmektedir. Bilgisayarların ebeveynlerin iş yerine gönderilmesi, cihazların dolaplara kaldırılması, akıllı telefonların gece vaktinde ebeveynlere teslim edilmesi gibi uygulamalara sıkça rastlanmaktadır. Hatta bu durumu daha ileriye taşıyan aileler de bulunmaktadır.

Çocuklarının hangi saatte internete girdiğini ve bu süre zarfında hangi web sitelerini ziyaret ettiğini kayıt altında tutan ve bu bilgileri raporlayan yazılımları kullananlar da az değildir. İnternet bağımlılığı çözüm önerileri olarak; internet kullanımını yasaklamak ya da internetin kullanıldığı cihazları ortadan kaldırmak gibi eylemler önerilmemektedir. Eylemleri yasaklamak yerine cihazları ve teknolojiyi bilinçli bir şekilde kullanmayı öğretmek gerekmektedir.

Teknolojinin Faydalarından Yararlanmak Önemli

Teknoloji bağımlılığı doğru bir şekilde yönetildiğinde ve eylem, bağımlılık boyutundan sıyrılabildiğinde sorun olmaktan çıkmaktadır. Teknolojinin sayısız faydası bulunmaktadır ve bu faydalardan çocuklarımız da yararlanmalıdır. Bir metafor olarak ekmek bıçağı örneği verilebilir. Ekmek bıçağı, normal şartlarda işimizi kolaylaştıran yararlı bir mutfak gerecidir. Ancak ekmek bıçağının nereden tutulması gerektiği bilinmezse, bıçak yarardan çok zarar meydana getirecektir. Teknolojinin kullanımını da bu şekilde düşünmek mümkündür. İnternet bağımlılığı tedavisi için ya da teknolojinin zararlı etkilerinden korunmak için yasaklardan ziyade çocuklarımıza bilinçli kullanımı öğretmek ve bu bilinci aşılamak gerekmektedir.

Amacımız her zaman için çocuklarımızı kazanmak olmalıdır. Bu nedenle, bilgisayarın ve diğer cihazların aşırı kullanımı nedeniyle ortaya çıkabilecek olan zararları çocuklarımıza doğru bir şekilde anlatmalıyız. Çocuklarımıza gereksiz ve uzun süre boyunca elektronik cihazları kullanmanın zararlı sonuçlarını anlatarak teknoloji bağımlılığı konusunda onları ikna edebiliriz.

Konu ile ilgili aklınıza takılan sorular varsa ya da daha detaylı bilgi almak isterseniz aba Psikoloji ile iletişime geçebilirsiniz. Psikoloji hakkında merak ettiğiniz her şey için web sitemizi ziyaret edebilir, YouTube kanalımıza abone olabilirsiniz.

Formu Doldurun Biz Sizi Arayalım

İlginizi çekebilecek diğer makaleler…

Open chat
Merhaba Aba Psikoloji Danışmanı!
X