Üniversite Bölümleri Neye Göre Seçilmeli?

Üniversite öğrencileri için yorucu bir maratonu tamamladık şimdi sıra üniversite bölümleri hakkında bilgi sahibi olmakta. ÖSYM’nin sitesinde belirttiği tarihe göre…

7 Temmuz 2020

Üniversite öğrencileri için yorucu bir maratonu tamamladık şimdi sıra üniversite bölümleri hakkında bilgi sahibi olmakta. ÖSYM’nin sitesinde belirttiği tarihe göre sınavın sonuçlarının açıklanmasına bir aydan az bir süre var (28 Temmuz). Çocukların geleceğini yüksek oranda etkileyen üniversite bölüm seçimi üzerinde düşünülerek yapılmalıdır. Daha önce “Sınav Başarısı, Doğru Üniversite ve Doğru Tercihi Ne Kadar Etkiler?” adlı yazımızda  önce bölüm tercihinin yapılarak bölüme göre üniversite seçilmesinin daha verimli olacağından bahsetmiştik. Sınav sonuçlarının açıklanmasında kalan kısıtlı süreyi göz önünde bulundurarak öğrencilerin daha iyi seçimler yapması için bu konuyla ilgili daha ayrıntılı bilgiler vermek istedik. Bu blog yazımızda üniversite bölümleri seçerken göz önünde bulundurulması gerekenler üzerinde durduk.

Üniversite Bölümleri Meslekler Araştırılarak Seçilmeli

Bölüm seçmek aslında düşünüldüğünden çok daha önemli bir aşamadır. Bölüm seçimi, gelecekte kişinin hayatı boyunca yapacağı mesleği üzerinde etkilidir.. Bundan ötürü önce meslek seçimi yapıp ardından bölüm seçilmelidir. Kişinin karakterine uygun meslekler analiz edildikten sonra karaktere uygun üniversite bölümleri araştırılarak seçilmelidir.  “Hangi bölümü bitirince hangi mesleğe sahip olunuyor?” sorusunun cevabını bilmek gerekir. Doğru seçim yapmak için bölümlerle ilgili araştırmalar yapılarak bölümlerin mesleklerle olan bağlantısı çözülmelidir.

Bölümler Kişinin Karakterine Göre Seçilmeli

Üzerine basa basa söylenmelidir ki aslında bölümünüzü seçerken mesleğinizi seçiyorsunuz. Bu nedenle karakterinize uygun üniversite bölümleri tercih edilmelidir. Size uymayan bir bölümde okumanız hem sıkılmanıza neden olacaktır hem de geleceğinizi kötü etkileyecektir. Bölüm seçimi için kendinizi tanımanız gerekir. Örneğin bir mühendislik bölümü ve tıp arasında fark vardır. Mühendislik bölümlerinden birini seçmeyi düşünenler hesap yapmaktan hoşlanmalıyken tıp alanındakilerin sosyal ilişkilerinin güçlü olması ve insanlara yardım etmekten hoşlanmaları gerekir. Eğer bazı bölümler kafanızı karıştırıyorsa hangi karakterlere ait kişilere hangi bölümler uygundur konusunda bilgi edinmeye çalışın.

Üniversite Bölümleri Üniversiteler Araştırılarak Seçilmeli

İstediğiniz bölümdeki tüm okulları tercih listenizde sıralamanız sizi doğru seçim yapmaktan uzaklaştıracaktır. Genelde bir bölümü bitiren öğrencilerin farklı meslek seçenekleri vardır. Bu meslek seçeneklerine göre üniversiteler de kendilerine eğilim belirlemektedirler. Üniversitesinden üniversitesine değişen, eğitim verirken odaklanılan farklı dersler ve alanlar vardır. Örneğin bir üniversitede mühendislik bölümleri daha çok Ar-Ge çalışmaları üzerinde dururken diğerinde akademik bir eğitim vermeye odaklanmış olabilir. Bir başka örnek olarak, bir üniversitede psikoloji bölümü klinik psikoloji üzerineyken diğerinde daha çok beyin araştırmaları yapmaya odaklanmış olabilir. Özetle üniversite bölümleri seçimi üniversiteden bağımsız düşünülmemelidir. “Daha çok akademik yoldan mı ilerlemek istersiniz yoksa uygulamalı bir alanda mı olmak istersiniz?” bu sorunun cevabını keşfederek daha sağlıklı seçimler yapabilirsiniz.

Formu Doldurun Biz Sizi Arayalım

İlginizi çekebilecek diğer makaleler…

Open chat
Merhaba Aba Psikoloji Danışmanı!
X