Yetişkinler için ideal uyku süresi sekiz saat olarak bilinse de pek çok kişinin daha kısa süre uyuduğunu söyleyebiliriz. Uyku üzerine çalışan bilim insanı Matthew Walker’a göre “İnsan, hiç bir kazancı olmamasına rağmen bilinçli olarak kendini uykudan mahrum eden tek türdür.” Oysa uyku eksikliği, konsantrasyon, hafıza ve bağışıklık sistemindeki problemlerin kaynağı olabilir.

Uyuyamadığınız zaman ne yapmalısınız?

Her şeyden önce yatakta uzun süre uyanık kalmayı alışkanlık hale getirmemeniz gerekiyor. Çünkü beyniniz bunu hızla öğrenir ve ilerleyen zamanlarda uyumanızı zorlaştırabilir. Beyninizin yatağın uyanık olmakla bir ilgisi olduğunu öğrenmemesi gerekiyor. Ekranlardan ve telefonunuzdan uzakta, loş bir odaya geçerek sakin müzikler dinleyebilir ya da yeterli ışık olduğu durumlarda kitap okuyabilirsiniz.

Eğer odanızda kalmak istiyorsanız meditasyon yapmayı deneyebilirsiniz. Düzenli meditasyon, düzenli uykuya destek olur. Zihni sessizleştirir ve beyninizi uykuya hazırlar.

uykunun önemi

Uykusuz bir günün telafisi mümkün mü?

Hafta boyunca çok koşturdunuz ve az uyudunuz diyelim. Haftasonu geldiğinde iyi bir uyuyup kendinize gelmeyi planlıyorsunuz. Ne yazık ki, uyku böyle bir konu değil. Uykusuz bir günün yorgunluğunu ve bitkinliğini ertesi gün 8 saat yerine 13 saat uyuyarak telafi edemezsiniz. Her bir günün uykusuna dikkat ederek, verimli ve enerjik olmayı başarabilirsiniz. 

Çocuklarımızın uzun uzun uyumasına izin vermeli miyiz?

Bu aslında biraz karışık bir konu. Çünkü çocuklarımızın okul saatleri biyolojik ihtiyaçları için zorlayıcı olabiliyor. Bu nedenle haftasonu geldiğinde yataktan çıkmak istemeyen çocuğunuzu suçlamayın. Çocuklarımızın öğrenme süreçlerinin başarıyla tamamlanması için belli bir süre uyuduklarından emin olmamız gerekiyor. Ciddi bir soruna dönüştüğü zaman bu konuda profesyonel destek alabilirsiniz.

Yaşa bağlı olarak uyku süresi ve kalitesi

Yaşımız ilerledikçe daha az uykuya ihtiyaç duyduğumuza dair bir inanış olsa da bunu onaylayamayacağız. Çünkü 40, 50, 60 fark etmeksizin belli bir süre uyumaya ihtiyaç duyuyoruz. Çocuklar için durum farklı olsa da belli bir yaşın üzerindeki herkes ortalama 8 saat uyumaya ihtiyaç duyar. Ancak yaşımız ilerlediğinde beynimiz bu uykuyu üretmekte zorlanır ve daha az uyuyabiliriz. 

Ayrıca ilerleyen yaşlarda daha çok ağrı çekebilir ya da tuvalete gitmek isteyebiliriz. Tüm bunlar uykumuzu böler. Yine de bu durumun az uykuya ihtiyaç duyduğumuzdan kaynaklanmıyor.