WPPSI Testi İle Çocuğunuzun Bilinçaltı Keşfi!

WPPSI Testi nedir? Testlere ve değerlendirme ölçeklerine verilen karmaşık kısaltmalar kafanızı karıştırabilir. Çocukları için birtakım değerlendirme ölçeklerine bakan bir ebeveyn…

3 Nisan 2019

WPPSI Testi İle Çocuğunuzun Bilinçaltı Keşfi!

WPPSI Testi nedir?

Testlere ve değerlendirme ölçeklerine verilen karmaşık kısaltmalar kafanızı karıştırabilir. Çocukları için birtakım değerlendirme ölçeklerine bakan bir ebeveyn olarak çocuğunuzun hangi değerlendirmeyi alacağını, karmaşık kısaltmanın gerçekte ne anlama geldiğini ve en önemlisi, sonuçların çocuğunuz için ne anlama geldiğini anlamak sizin için elbette çok önemlidir. 

Weschler Okul Öncesi ve İlköğretim Zekâ Ölçeği, 2,5 ila 7 yaş arasındaki çocuklar için özel olarak tasarlanmış bir zekâ testidir. 2,5 ve 7 yaşları arası çocukların gelişimi açısından önemli yıllar olduğundan ve bu yıllar içinde kritik gelişimsel adımlar atıldığından bu ölçek de gruba ayrılmıştır. Bir tanesi 2-3 yaş arası diğeri ise 4-7 yaşlarını kapsar. 

WPPSI, yine David Wechsler’in tasarladığı, biri yetişkinler için olan (WAIS) ve diğeri 6 yaşın üzerindeki çocuklar için olan (WISC) testlerinden geliştirilerek oluşturuldu. En basit hali ile WPPSI testi küçük yaş grubu için en yaygın olarak kullanılan zeka testlerinden biridir.

Çocuğunuza Neden/Ne Zaman Bu Testi Uygulamalısınız?

WPPSI’nin sonuçları, entelektüel fonksiyonun genel bir göstergesi olarak kullanılabilir. Ayrıca, entelektüel kapasitesini, bilişsel veya öğrenme güçlüğünü tanımlamanın bir yolu olarak da kullanılabilir. Çocuğunuzun sınıfta daha fazla yardıma ihtiyacı olabileceğinden veya daha kişiselleştirilmiş bir müfredata ihtiyaç duymasından endişe ediyorsanız, WPPSI testi size çocuğunuzla ilgili ek bilgiler vererek karar vermenizde yardımcı olabilir.

WPPSI Testinin Güvenilirliği

WPPSI sonuçlarının, bu değerlendirme türü için yüksek bir güvenilirlik seviyesi olan% 89-95 güven aralığında güvenilir olduğu kanıtlanmıştır. Eğitimli bir profesyonel, sonuçların geçerli ve güvenilir olmasını sağlamak için değerlendirme yaparken belirlenmiş bir protokolü izler. Bu, çocuğun teste başlamadan önce test uygulayıcısı ile rahat etmesini sağlamak için bir süre de içerir. Genel olarak, bu değerlendirme, küçük çocukların zekasını değerlendirmek konusunda, profesyoneller tarafından en yaygın kullanılan ve kabul edilen bir testtir.

Bu Testi Çocuğunuza Uygularken Aklınızda Bulunması Gerekenler;

  • Wechsler’in okul öncesi dönemdeki çocukların zihin profillerini çıkarmak için geliştirdiği bir zeka testidir aslında WPPSI testi. 
  • Türk çocuklarına uyarlanmadığı için Amerikan normalarına göre değerlendirme yapıldığından test sonucunda ulaşılan zeka puanı bir anlam ifade etmez. 
  • Aileye bu bilgi verilerek çocukla ilgili bir gözlem yapmak amacıyla kullanılmaktadır genellikle. Çocuğun test sırasındaki işbirliği, davranışları, akıl yürütme, algılama ve dikkat becerileri terapist tarafından gözlemlenir
  • Testi uygulamanın amacı bir zeka puanına ulaşmak değil, sadece klinik gözlem ile seanslar boyunca ulaşamayacağımız ayrıntılı bir gözlem yaparak çocuğun güçlü ve varsa gelişmesi gereken alanlarını tespit etmek ve bu bilgiler ışığında çeşitli konularda (ilerle yaşayabileceği dikkat ve öğrenme sorunları, okul seçimi, öğrenme stili, vs.) aileyi yönlendirmektir.

WPPSI Testi İle İlgili Diğer Yazılarımız;

References

Formu Doldurun Biz Sizi Arayalım

İlginizi çekebilecek diğer makaleler…

Open chat
Merhaba Aba Psikoloji Danışmanı!
X