Blog

Yaratıcı Çocuklar Yetiştirmek için 7 Farklı Yöntem

Yaratıcılık içinde yaşadığımız dönemde hiç olmadığı kadar büyük bir öneme sahip. Bütün meslekler, yaratıcı bir hale getirildiğinde başarılı sonuçlar veriyor, teknoloji en iyi ürünlerini teknik ekipman ve bilginin yanı sıra yaratıcılıkla güçlendirildiğinde veriyor. Bu nedenle, çocuğunuz büyüdüğü zaman ne olursa olsun yaratıcı olmaya belki şimdiden bile fazla ihtiyaç duyacak.

Peki, çocuğunuzun daha yaratıcı olması için onu nasıl desteklemeniz gerekiyor?

Hatalar Yapın

Hata yapmaktan korkan çocukların yaratıcı düşünmesi oldukça zordur. Çocuğunuz, hata yaparak sizi hayal kırıklığına uğratmamak için yaratıcı şeyler denemeyi bırakabilir. Bunu hissettiğiniz zaman ekstra çaba sarf edin ve kendiniz de hatalarınızı açıkça dile getirerek bunun utanılacak ya da korkulacak bir yanı olmadığını fark etmesini sağlayın.

Çabaları İçin Övün

Çocukları övmek biraz çelişkili bir konu, çünkü onları motive ettiği kadar iç motivasyonlarını bulmalarını engelleyebiliyor. Bu nedenle, dengeli bir şekilde çocuklarınızı övmeniz gerekiyor. Ona cesaret verin ama onu motive eden tek şeyin de sizden alacağı övgü olmamasını sağlayın.

Açık Fikirli Olun

Çocuğunuzu bağımsız düşünmeye teşvik etmek için ona bazı seçenekler sunun. Zaman zaman kuralları aşmasına izin verin. Sürekli olmadıkça, yemekten önce pasta yemek ya da mutfakta size yardım ederken ortalığı dağıtmak gibi.

Yaratıcı Bir Model Oluşturun

Çocuklarınız sizi taklit ederler. Bundan kaçış şansınız yok gibi gözüküyor. Bu nedenle siz de zevk aldığınız yaratıcı işleri ve zamanları onunla paylaşın. Yemek yapmak mı, şarkı söylemek mi, dans etmek mi? Her ne yapmaktan hoşlanıyorsanız, bunu zevk alarak yaptığınızı görmesini sağlayın.

Kendi Kendine Çalışmasına İzin Verin

Çocuğunuzun aktivite ya da boş zaman saatlerinin tamamını kontrol altına almaya çalışmayın. Zaman zaman bir adım geri çekilin ve kendi zamanını yönetmesi, istediği resmi çizmesi ya da istediği yazıyı yazmasına izin verin. (Elbette belli bir denetim dahilinde.)

Yaratıcılık Zamanları İçin Vakit Ayırın

Yaratıcı olmak, dağınık bir iş yapmak anlamına gelmez. Yaratıcı işler çıkarmak için belli bir program hazırlamak ve sistemli bir şekilde yaratıcı düşünmeye zaman ayırmak çocuğunuzun yaratıcılığını geliştirir.

Ekran Karşısında Geçen Zamanı Azaltın

Bunu çok sık duyduğunuzu tahmin edebiliyoruz. Ancak tekrar etmekte fayda var. Videolar ya da çizgi film izlenen saati çizim yapmak, pasta yapmak, bloklardan şehirler yapmak için kullanabilirsiniz. Bu size de iyi gelecek!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir