YKS (Yükseköğretim Kurumları Sınavı) Etkili Zaman Yönetimi

Etkili zaman yönetimi sınavın yarısından fazlasını oluşturmaktadır. Hangi sınava nasıl hazırlanacağınız ve sınav esnasında nasıl stratejiler izleyeceğiniz sınav formatına göre…

8 Mayıs 2020

Etkili zaman yönetimi sınavın yarısından fazlasını oluşturmaktadır. Hangi sınava nasıl hazırlanacağınız ve sınav esnasında nasıl stratejiler izleyeceğiniz sınav formatına göre değişmekte. Bu nedenle hazırlandığınız sınavın formatını iyi bilerek ona göre hazırlanmak ve sınav esnasında zaman yönetimini sistematik bir şekilde organize etmek başarılı olmak için çok daha fazla önem arz etmektedir.

Bu önemli konu için blog yazımızda YKS için zamanı etkili kullanmayı baz alarak sınava nasıl hazırlanmanız ve sınav esnasında nasıl stratejiler izlemeniz gerektiğini anlatmak istedik:

YKS’ye Hazırlanırken Zamanı Etkili Kullanmak için Nasıl Çalışmalısınız?

  1. Sınav Biçimine göre Çalışmalar Yapın

YKS format olarak test formatında bir sınav fakat bazı öğrenciler  test çözmek yerine konu anlatımına daha çok önem vererek hata yapmaktadırlar. Konuları biliyor olmaktan çok bilginizi yansıtabilmeniz önemli olan.

Test sınavlarına hazırlanırken konu çalışmasının hemen ardından test çözmeniz sizi sınava hazırlayacak en etkili yöntem olacaktır. Test çözmeye daha çok ağırlık vererek yapamadığınız soruların çözümünü öğrenmek sınavda başarılı olmanız için büyük avantaj sağlayacaktır. Üstelik test formatına alışık olduğunuz için sınav esnasında zaman sıkıntısı yaşama ihtimalinizi düşürecektir.

  1. Sınav Formatına Bağlı Çalışmalar Yapmayı Tercih Edin

YKS bölünmüş sınavlardan oluşmaktadır. TYT AYT ve YDT adı altında 3 çeşit sınav bulunmaktadır.

TYT’ de Türkçe, Sosyal Bilimler, Temel Matematik  ve Fen Bilimleri Testleri yer almaktadır.

AYT’de Türk Dili ve Edebiyatı-Sosyal Bilimler-1, Sosyal Bilimler-2, Matematik ve Fen Bilimleri Testi yer almaktadır. YDT’de ise, Almanca, Arapça, Fransızca, İngilizce ve Rusça testleri yer almaktadır.

Bu formata sahip denemeler çözmeniz daha faydalı olacaktır. Aynı sınavdaymış gibi süre tutarak deneme sınavları çözmeniz daha başarılı olmanızı sağlayacaktır. Çalışırken her dersten ayrı ayrı testler çözmek yerine sıklıkla deneme çözmeniz daha büyük katkı sağlayacaktır.

Sınavda verilen alanları ardı ardına yapabilmeniz ölçülen şey bu yüzden dersleri bir arada çalışmanız daha iyi olacaktır. Testleri her dersten ardı ardına çözmek sınava daha kolay adapte olmanızda etkili olacaktır. Böylelikle sınav formatına alışık olduğunuz için zaman yönetimini de daha iyi yapabileceksiniz.

  1. Derslerin Puan Getirisine Göre Hazırlık Yapın

Alanınıza göre çalışmalar yapmanız size puan kazandıracaktır. Hangi derslerin size daha çok puan katkısı sağlayacağını göz önünde bulundurarak daha fazla katkı sağlayacak derslere çalışma önceliği verilmesi daha iyi bir sonuç çıkarmanızı sağlayacaktır. Ayrıca o dersler üzerine daha çok çalışma yaptığınız için o derslerin sorularını çözmekte hızınız artacaktır.

Sınav Esnasında Zaman Yönetimi

  1. Başarılı Olduğunuz Alandan Başlayın

Hangi alandan başlamanız gerektiği oldukça kişisel. Fakat daha yüksek başarı gösterdiğiniz derslerden başlamak motivasyonuz açısından daha etkili olacaktır. Soruları çözebildikçe özgüveniniz artacaktır. Aynı zamanda zaman yönetimi açısından daha etkili olacaktır. Daha başarılı olduğunuz alanları daha hızlı çözdüğünüz için o alanın sorularını aradan çıkarmış olacaksınız. Böylelikle size daha zor gelen derslerin sorularıyla daha fazla ilgilenecek vaktiniz olacaktır.

  1. Sorularda Takılı Kalmayın ve Çözmeden Önce Soruları Gözden Geçirin

Soruları gözden geçirip kolay olan sorulardan başlayın. Unutmayın bu tip sınavlarda her kitapçık da soru sıralaması farklıdır. Hem zor hem kolay sorular olacak fakat sizin kitapçığınızda zor sorular önce denk gelmiş olabilir. Motivasyonunuzun düşmemesi için önce kolay  soruları seçip çözmeniz bir avantaj olacaktır.

Soruları yapamadığınız zaman kabullenip boş bırakıp geçmek size zaman kazandıracaktır. İlk denemenizde yapamadığınız zaman oyalanmadan o soruyu geçip kitapçıktaki tüm soruları gördükten sonra boşlarınıza geri dönmeniz daha hız kazandıracaktır.

  1. Başarılı Olduğunuz Derslerde Kontrolü Kaybetmemeye Çalışın

Başarılı olduğunuz dersler çeldirici olabilir. Bu derslerin sorularını çözmekte ısrarcı davranış gösterme ihtimalimiz daha yüksektir. Eğer kontrol kaybedilirse boş bırakmak yerine soruları inatla çözmeye çalışabiliriz. İyi olduğunuz bir alan olsa bile sınav çok zor olduğu ya da özellikle o alanın soruları bu yıl için zor olduğundan zorlanıyor olabilirsiniz. Sevdiğiniz ve başarılı olduğunuz bir alan olmasına rağmen yapamadığınızda zorlamayın. Zorlamak zaman kaybettirecektir. Boş bırakın ve diğer sorulara baktıktan sonra  geri dönün.

Zeynep Bengisu Çetin

Formu Doldurun Biz Sizi Arayalım

İlginizi çekebilecek diğer makaleler…

Open chat
Merhaba Aba Psikoloji Danışmanı!
X