AP (Advanced Placement) Sınavlarına Hazırlık Aşamasında Stresten Korunmak

AP sınavlarına hazırlık aşamasında stresten korunmak istenilen hedefe ulaşmak için gereklidir. Stres yaptığımız; çalışmaları yavaşlatan, düzenimizi ve dengemizi bozan etkilere…

11 Kasım 2020

aba-psikoloji-ap-advanced-placement-sinavlarina-hazirlik-asamasinda-stresten-korunmak

AP sınavlarına hazırlık aşamasında stresten korunmak istenilen hedefe ulaşmak için gereklidir. Stres yaptığımız; çalışmaları yavaşlatan, düzenimizi ve dengemizi bozan etkilere sahiptir. Stres yönetimi yalnızca sınav anında değil sınava hazırlık döneminde de üzerinde durulması gereken bir konudur. Sınava hazırlık döneminde stresli olmak hem motivasyonu düşürür hem de biyolojik etkileri nedeniyle kişinin kendini güçsüz hissetmesine neden olur. AP sınavına karşı büyük stres duyan öğrencilerimiz için sınava hazırlık esnasında stresten korunmak adına yapabileceklerini blog yazımızda not düşmek istedik.

Stresten Korunmak: Mükemmeliyetçi Olma

AP sınavlarına giren öğrencilerin çoğu 10 üzerinden 10 almak üzerine odaklanarak stresten korunmak yerine strese yol açmaktadırlar. Mükemmeliyetçilik ters etki yaratarak başarısızlığa neden olmaktadır. Hem sınava hazırlık sürecinde hem de sınav anında yüksek strese yol açmaktadır. AP sınavına dair mükemmeliyetçi bir yaklaşımınız varsa bu sizin için ölüm kalım meselesi haline gelecektir. Bu da sınav anında vücudunuzun bazı strese dayalı belirtiler göstermesine yol açacaktır. Stresten dolayı sınav anında titreyebilir, donup kalabilir, aklınız durabilir. Sınava hazırlık sürecinde de mükemmel yapamamaktan korktuğunuz için daha az çalışma ve çalıştıklarınıza odaklanamama sorunları yaşayabilirsiniz. Not üzerine takılmamaya çalışın. Elbette bir hedefiniz ve hayaliniz var ama o an hayaliniz için en iyi yapabileceğiniz şey her aşamaya geleceği düşünmeden odaklanabilmektir. Dolayısıyla nota odaklanmak sizi strese daha fazla sürükleyecektir.

Pratik Yapmak ve Tekrar

Tekrarlar ve pratikler stresten korunmak için birebirdir. Kendinize AP sınav denemeleri yapmanız her defasında stresinizin azalmasını sağlayacaktır. Olabildiğince aynı koşulları evde yaratmaya çalışın. AP sınav süresine uyarak ve sınava girecekmiş gibi giyinerek bir deneme çözün. Gerçek sınav saatinizde başlayarak aynı saatte bitirin. Beklenmedik şeyler strese yol açar. Eğer bu pratiği alışkanlık haline dönüştürürseniz sınav anı sizin için doğal ve olağan bir şey haline gelir. Vücudunuz stres anındaki belirtileri (göstermez ve sınav anı da daha rahat geçer. Stres acaba ne olacak, başarısız olacağım gibi düşüncelerden doğar. Eğer düzenli deneme çözerseniz kendinizi kendinize kanıtlamış olursunuz ve yapıyorum işte deneme iyi de gidiyor netlerim deme şansızın olacaktır.

Stresten Korunmak: Kendinizi Takdir Edin

Stresten korunmak risk olarak gördüğünüz, güvenliğinizi tehdit eden bir şeyi artık risk olarak görmemeye dayanır. Bu aşamada yapılması en makul şey AP sınavıyla ilgili düşüncenizi değiştirmek. Kendimize güven eksikliğimiz stres olmamızın en büyük sebeplerinden birisidir. Kendimize güvenmediğimiz zamanlarda kendimizi takdir etmekten uzaklaşırız. Aynanın karşısına geçip kendinizi şımartmanın zamanı tam da şu andır. Kendinize başarabileceğinizi sesli bir şekilde söyleyin. Somut örneklerle kendinize zaten başarılı olduğunuzu kanıtlayın. Daha önceki başarılarınızdan ve AP denemelerinizde de iyi işler çıkardığınızın farkına varın. “Elimden geleni yaptım, düzenli çalışıyorum.” gibi şeyleri kendinize söylemekten çekinmeyin.

Formu Doldurun Biz Sizi Arayalım

İlginizi çekebilecek diğer makaleler…

Open chat
Merhaba Aba Psikoloji Danışmanı!
X