AP Sınavı Odaklanma Sorunu İle Nasıl Mücadele Edebilirim?

Ap sınavı odaklanma sorunu yaşayan öğrenciler sınav hazırlık sürecinin verimli geçmemesinden şikayetçi olmaktadır. Odaklanma sorunu, sınava çalışmak için masa başında…

18 Kasım 2020

aba-psikoloji-ap-sinavi-odaklanma-sorunu-ile-nasil-mucadele-edebilirim

Ap sınavı odaklanma sorunu yaşayan öğrenciler sınav hazırlık sürecinin verimli geçmemesinden şikayetçi olmaktadır. Odaklanma sorunu, sınava çalışmak için masa başında oturan öğrencinin, hedeflediği çalışma süresine ulaşmadan çalışmayı sonlandırmasıyla sonuçlanabilmektedir. Bunun dışında, öğrenci tarafından bir şekilde çalışma sürelerine uyulsa da çalışma sırasında farklı şeylerle ilgilenmek, zihni ders konularında toplayamamak da odaklanma sorunu olarak belirtilebilir. Odaklanma sorunu ya da dikkat eksikliği gibi problemlerin altında yatan pek çok unsur olabilir. Günümüzde uyarıcı sayısının az olmadığı gerçeği ile yine de bu soruna çözüm bulmak gerekmektedir. Sınavlara hazırlık aşamasında kısıtlı olan zamanın verimli kullanılması son derece önemlidir. Bu nedenle odaklanma sorunu yaşayan öğrencilerin bu sorunu çözüme ulaştırılmalıdır.

AP Sınavı Odaklanma Sorunu İle Baş Etme Yolları

Ap sınavı odaklanma sorunu yaşayan öğrencilerin bazı noktalara dikkat etmesi gerekmektedir. Öncelikle her öğrencinin her çalışma şekli birbirine göre değişiklik gösterebilir. Her öğrenci masa başına geçtiğinde saatlerce ders çalışmaya uygun bir yapıda olmayabilir. Bu durumun kabulü ile öğrencinin kendini iyi tanıması ilk tavsiye olarak söylenebilir. Bazı öğrenciler ders çalışmaya motive eden unsurlardan olumlu anlamda etkilenebilir.

Örneğin kimi öğrenci kütüphanede verimli ders çalışabiliyorken kimi öğrenci de evde kendi odasında verimli bir şekilde ders çalışabilir. Bu farklılıkların olabileceği kabulü ile uzun süren odaklanma sorununu çözmeye yönelik psikolojik destek de alınabileceği bilinmelidir. Bu süreçte öğrencinin kendine bazı telkinlerde bulunması ve kendine bazı kurallar koyması mümkündür. Bunların başında ders çalışmak için belirlenen süre boyunca masa başından kalkmamak ve derse konsantre olmaya çalışmak gibi kurallar yer alabilir.

Sınav Aşamasında Neler Yapılabilir?

Odaklanma sorunu en çok sınav aşamasında problem edilmesi gereken bir durum sayılabilir. Çünkü odaklanamama nedeniyle soruları doğru anlamamak ya da sorularda normalden fazla süre harcamak sınav sonucuna doğrudan etki etmektedir. Öğrenci, sınav başladığında sınav sorularına genel olarak hızlıca bir göz gezdirebilir. Böylece sorulara karşı kendi bilgi düzeyinin ne durumda olduğunu genel hatlarıyla algılayabilir. Soruları cevaplamaya, kolay olduğunu düşündüğü sorulardan başlaması öğrencinin özgüvenini artıracaktır. Ayrıca zor olduğu düşünülen sorular için de daha fazla süre ayırmak bu sayede mümkün olacaktır. Tüm çabalara rağmen odaklanma sorunu ile baş edemeyen öğrencilerin profesyonel bir destek almaları yararlı olabilir.

Ap sınavı odaklanma sorunu yaşayan öğrenciler sınav performanslarını artırmak için aba Psikoloji’den profesyonel destek alabilirler. Ap sınavına hazırlık aşamasında profesyonel bir eğitim almak isteyen öğrenciler de aba Academy ile iletişime geçebilirler. Aba Academy uzman kadrosu ile yurt dışında eğitim almak isteyen öğrencilere her aşamada yardımcı olmaktadır.

Formu Doldurun Biz Sizi Arayalım

İlginizi çekebilecek diğer makaleler…

Open chat
Merhaba Aba Psikoloji Danışmanı!
X