AP Sınavına Hazırlık Aşamasında Psikolojik Dayanıklılık Nasıl Artırılır?

AP sınavına hazırlanırken psikolojik dayanıklılık kazanmak sınavı olumlu sonuçlarla atlatmayı sağlayacaktır. Psikolojik sağlamlık stres altındayken stresle sağlıklı şekilde baş etmeye…

17 Kasım 2020

aba-psikoloji-ap-sinavina-hazirlik-asamasinda-psikolojik-dayaniklilik-nasil-artirilir

AP sınavına hazırlanırken psikolojik dayanıklılık kazanmak sınavı olumlu sonuçlarla atlatmayı sağlayacaktır. Psikolojik sağlamlık stres altındayken stresle sağlıklı şekilde baş etmeye yarar. Psikolojik dayanıklılığı arttıracak uygulamalar yapmak AP sınavında kriz anını yönetebilmeyi beraberinde getirecektir. Sınav anlarında bir krizi yönettiğinizi söylesek yanlış olmaz. Sonucu sizi etkileyecek bir performans savaşındasınız. Vücudunuz da buna karşı ne kadar dirençli olursa o kadar iyidir. Psikolojik dayanıklılık arttırmak da bu direncinize güç katacaktır. Peki psikolojik dayanıklılığı nasıl arttırırız? AP sınavı için psikolojik dayanıklılığı arttırmak adına yapılabilecek çalışmaları blog yazımızı okumaya devam ederek öğrenebilirsiniz.

Fiziksel ve Psikolojik Dayanıklılık

AP sınavına yönelik fiziksel dayanıklılığı güçlendirmek psikolojik dayanıklılık için de katkı sağlayacaktır.  Sinir sistemimiz stres anında tepki göstermektedir. Sempatik sinir sistemi dediğimiz stres anında aktive olan sinir sistemimiz vücudumuzu etkilemektedir. Bu sistem bağırsaklardan, sindirim sistemine ve beyine kadar etkisini göstermektedir. Psikolojik dayanıklılık dediğimizde beynin rolü büyüktür. Beyin ve davranışlar aynı zamanda vücut sistemimiz birbirine bağlılık göstermektedir. Bu nedenle yeme içme ve uyuma düzenini düzeltmek de psikolojik dayanıklılık sağlayacaktır. En basit örneği verirsek yorgunken ve uykusuzken sınava odaklanmak zordur. Vücudumuzun ilk fiziksel ihtiyaçları karşılanmadan diğer uyaranlara odaklanmakta zorluk çekeriz. Bu nedenle yeme, içme ve uyku düzenini AP sınavına yakın dönemde dengelemek psikolojik dayanıklılığa etkili olacaktır.

Zihin ve Mental Dayanıklılık

Zihni şekillendirmek AP sınavında mental dayanıklılık kazanmak için ikinci adım olacaktır. Motivasyon psikolojik dayanıklılığın zihinsel boyutunda önem kazanmaktadır. Sınavlar söz konusu olunca stres olmamak mümkün değildir. Üstelik öte yandan stres sınav için iyi bir şeydir. Kişiyi zinde tutarak sınavda daha kolay odaklanmasını sağlar. Çünkü kişi kendini kriz anında gibi tehlikede hisseder yani tetikte kalır. Savaşmaya hazırdır. Ancak biz fazladan stres yapabiliyoruz ve bu kişiye baş etmekte zorlanmasına sebep olabiliyor. Tersine sınava hazırlık döneminde hep tetikte, stresli kalınırsa dinlenmeyi etkiliyor ve sınav performansını zedeliyor. Zihinsel düşüncelerimiz bu strese neden olmaktadır.

Stresi olumlu düzeyde heyecana çevirerek psikolojik dayanıklılık arttırılabilir. Bunu başarabilmek için kendinizle olan konuşmaları gözden geçirmek gerekir. Stresli olduğunuzda “Ben çok gerildim.” Demek yerine “Çok heyecanlıyım.” Demek bile etkili olacaktır. Heyecanlı olmak iyidir ama gerilmek sınav anı performansınızı kötü etkiler. Duyguları bastırmak da istenen bir şey değildir. AP sınavına karşı duyguları olumlu yorumlayarak olumlu adlandırmak psikolojik dayanıklılık açısından katkı sağlayacaktır. “Stres oldum, gerildim” kelimeleri yerine “heyecanlıyım, bakalım neler olacak” gibi cümleler kurmak motivasyonu arttıracak sınavda dinç olmanızı sağlayacaktır. Bu pratiği sınav öncesi sık sık yapın. Kelimelerinizi yumuşatarak psikolojik dayanıklılığı arttırın.

Konu hakkında detaylı bilgi ve destek almak için aba Psikoloji ile iletişime geçebilirsiniz. Farklı konularda bilgilendirici videolara ulaşmak için Doç. Dr. Gamze Sart’ın YouTube kanalını ziyaret edebilirsiniz.

Formu Doldurun Biz Sizi Arayalım

İlginizi çekebilecek diğer makaleler…

Open chat
Merhaba Aba Psikoloji Danışmanı!
X