Sınavlara çalışma teknikleri yaşadığımız zor dönemlerde değişim göstermeli diyebiliriz. Hayat şartları eğitim sistemi tamamen değiştiği için bu öğrencilerin motivasyonlarına da yansıyor. Bu dönemlerde öğrencilerin sınavlara hazırlanması demek psikolojik olarak kendilerini rahatlatmaları da demektir. Sadece başarılı olmak değil geleceğe dair umutlu bakabilmek ve bunca olanlara rağmen çalışmalara odaklanabilmek gerekecektir. Dolayısıyla direnci arttıran aktiviteler yapmak öğrencilerin sınav başarılarına olumlu geri dönüşler sağlayacaktır. Değişen koşullarda sınava ve derslere odaklanmak her ne kadar zor olsa da bunları yapabilmek uzun vadede güzel kapılar açacaktır.

Sınavlara Çalışma Teknikleri

1.     Dersi Derste Dinleme ve Odaklanma

Sınav çalışma teknikleri için başlangıçta dersi dinlemek konusunda odaklanmamızın bozulduğu bu zor dönemde neler yapabilirizi düşünmek etkili olacaktır. Konsantrasyonu arttırarak dersi derste öğrenmek sınavlar için daha az ama etkili çalışmayı sağlayacaktır. Öncelikle zihninizin uçuştuğu anları fark etmeniz gerekir. Bazen aklınız başka yerlere kayıyor olabilir. Böyle durumlarda bunu fark ederek tekrardan derse odaklanabilme yetisi dersi derste öğrenmenizi sağlayacaktır. Bunun için derslerde aklınız kaydığı an derse geri dönmek adına öğretmenizin söylediği şeyleri içinizden tekrar edin. Odaklandığınıza inandığınız an dinlemeyi sürdürün. Zihnimiz başka yere kaydığında iç sesimiz ders dışındaki konulardan konuşur. Eğer öğretmenin söylediklerini içinizden tekrar ederseniz zihninizi tekrardan o ana getirebilirsiniz. Zihnin yine odaklanmasını kolaylaştırmak adına dikkatinizi dağıtacak şeyleri çalışma ve ders ortamınıza getirmemeye çalışın.

2.     Sınavlara Çalışma Teknikleri: Tekrar Yapma Yöntemi

Tekrar yapmak sınava çalışma teknikleri denildiğinde neredeyse tüm teknikleri kapsayan bir uygulamadır. Tekrar etmek hatırlamak ve öğrenmek adına gereklidir. Bir bilgi tekrar edildikçe zihinde kalıcı hale gelecektir ve öğrenme gerçekleşecektir. Ancak çoğu öğrenci nasıl tekrarlar yapacağını bilmemektedir. Hangi yolla öğrendiklerimizi tekrar etmeliyiz? Öncelikle zor dönemleri göz önünde bulundurarak kendimizi çok da boğmadan pratik yöntemlerle öğrenmemizi güçlendirebiliriz. Her gün yalnızca okulda öğrendiğiniz şeyleri akşamları kağıda yazın. Ardından ders notlarınızı tekrar kontrol ederek eksik yazdıklarınızı da kağıda ekleyin. Bu pratiği yaptıktan sonra ara verin. Gece yatmadan önce tekrardan notlarınızı gözden geçirin. Haftanın her günü yaptığınız bu aktiviteyi cumartesi ve pazarları hafta içi yazdığınız tüm notları gözden geçirerek tamamlayın.

3.     Sınav Öncesi Çalışma

Sınav çalışma teknikleri içinden tekrar yöntemini tamamladıktan sonra sınav öncesi çalışmak çok daha kolay olacaktır. Sınavda çıkacak tüm aldığınız özet notlarınızı okuyun. Kendinizi test etmek adına bilmeniz gereken terimleri kendinize anlatmaya çalışın. Anlatamadıklarınıza tekrardan bakın ve tekrar kendinizi test edin. Hala hatırlayamıyorsanız bu sefer özellikle sürekli unuttuğunuz ve hatırlayamadıklarınızı bir kere daha başka bir kağıda yazın. Onları kendinize sorun. Bu pratik oturduktan sonra bir süre mola verin. Molanın ardından masanın başına yeniden dönerek  yeniden kendinizi test edin. Yine hatırlayamadıklarınız olursa tekrardan bir kağıda yazın onları. Bu sefer daha dikkat çekici olması için renkli kalemlerle yazabilirsiniz ve duvarınıza yapıştırabilirsiniz. Bunun dışında son olarak kendinize küçük bir sınav yapın. Öğretmeninizin sorabileceğini düşündüğünüz şeyleri bir kağıda yazın ve sınav oluşturun. Sonra bunları sınavdaymış gibi cevaplamaya çalışın. Yapamadıklarınıza tekrardan notlarınıza dönüp bakın.