AP Süreci Verimli Bir Şekilde Nasıl Yönetilir?

AP süreci lise düzeyindeki öğrenciler için önemli bir maratondur. AP sınavlarından alınan puanlarla öğrencilerin pek çok avantaj elde ettikleri görülmektedir.…

9 Aralık 2020

aba-psikoloji-ap-sureci-verimli-bir-sekilde-nasil-yonetilir

AP süreci lise düzeyindeki öğrenciler için önemli bir maratondur. AP sınavlarından alınan puanlarla öğrencilerin pek çok avantaj elde ettikleri görülmektedir. Dünya genelinde prestijli üniversitelerde eğitim almak isteyen öğrencilerin AP diploma programını verimli bir şekilde tamamlamaları gerekmektedir. Eğitim alınmak istenen bölüme yönelik AP sonuçlarının alınması için disiplin bir çalışma programı belirlenmelidir.

AP sınavları lise müfredatı ile birlikte yürütüldüğü için süreç öğrenciler açısından biraz ağır olabilmektedir. Bu durum öğrencilerde stres ve kaygıyı ortaya çıkarmaktadır. Stres ve kaygı, öğrencilerin başarısını engelleyen önemli psikolojik durumlardır. Öğrencilerin AP aşamasında stres ve kaygıyı azaltıcı yöntemlere başvurmaları gerekmektedir. Bu süreçte öğrencilerin profesyonel bir destek almaları başarılarını yakından etkilemektedir.

AP Süreci Neden Stresli Geçmektedir?

AP süreci öğrencilerin ihtiyaç duydukları AP sınavlarının tamamlanmasına yönelik bir süreçtir. Lise öğrencileri 1 yılda en fazla 6 farklı AP alabilmektedir. AP sınavlarına erken dönemde başlayan lise öğrencileri bu anlamda daha avantajlıdır. Lise öğrencilerinin AP konusunda 10 ve 11.sınıfları verimli geçirdiklerinde ciddi düzeyde stres yaşamadıkları görülmektedir.

Ancak ne zaman ki AP sınavları son döneme kaldığında öğrencilerde ciddi anlamda psikolojik sorunların ortaya çıktığına rastlanmaktadır. Bu durum zaman yönetimi konusunda öğrencilerin tedirgin olduklarını göstermektedir. AP programının tamamlanması için gerekli olan sürenin sonu yaklaştıkça öğrencilerin sınavlara odaklanmalarında bazı sıkıntılar baş göstermektedir.

AP İçin Neler Yapılmalıdır?

Öncelikli olarak sınavlara yeterli bir hazırlık yapılmalıdır. Sınavlara yeterli bir hazırlık yapıldığında öğrencinin motivasyonu daha yüksek olacaktır. Her şeyden önce AP için sürece erken başlamak gerekmektedir. ‘Erken giden yol alır’ misali AP sınavları için lise son senenin beklenmemesi tavsiye edilebilir. Ayrıca sınavlara hazırlık aşamasında öğrencilerin performansını etkileyen stres ve kaygı gibi unsurlarla mücadelede profesyonel bir destek alınabilir.

Aba Psikoloji profesyonel kadrosu ile öğrencilere AP programında yardımcı olmaktadır. Öğrencilere öğretilen teknikler sayesinde sınav anında yaşanan stresin önüne geçilebilmektedir. Ayrıca stres ve kaygı kaynaklı fiziksel rahatsızlıklar da doğru yönlendirmelerle sorun olmaktan çıkmaktadır.

AP süreci söz konusu olduğunda stres ve kaygı ile baş etmek son derece önemlidir. Bu süreçte destek almak için aba Psikoloji ile iletişime geçebilirsiniz. AP sınavları hakkında bilgi edinmek için aba Yurt Dışı Eğitim blog sayfasına göz atabilirsiniz. Farklı konularda bilgilendirici videolara ulaşmak için Doç. Dr. Gamze Sart’ın YouTube kanalına abone olabilirsiniz.

Formu Doldurun Biz Sizi Arayalım

İlginizi çekebilecek diğer makaleler…

Open chat
Merhaba Aba Psikoloji Danışmanı!
X