Bir Eğitim Aracı Olarak Oyuncak: Hangi Oyuncakları Seçmelisiniz?

Oyuncakların çocukların bedensel ve zihinsel gelişiminde önemli bir rol oynadıklarına şüphe yok. Üstelik farklı yaş gruplarına hitap eden envaı çeşit…

13 Şubat 2018

oyuncak

Oyuncakların çocukların bedensel ve zihinsel gelişiminde önemli bir rol oynadıklarına şüphe yok. Üstelik farklı yaş gruplarına hitap eden envaı çeşit oyuncak var. Bu oyuncaklar çocukların keyifli zaman geçirmesinin yanı sıra onları yetişkinliğe hazırlayan eğitim araçları olarak da çok işlevsel. Peki, hangi oyuncaklar çocuğunuzun gelişimine yardımcı olur? İşte okul öncesi çocuklar için eğitici nitelikteki bazı oyuncaklar.

Legolar

Legolar çocuklar için vazgeçilmez oyuncaklardan biri. Çünkü legolar kendiliğinden sunulan tek biçimli oyuncakların yerine çocuklara yeni bir şeyler yaratma şansı verir. Parçaları sürekli takıp çıkarmak çocukların kaslarına hakim olmasına yardımcı olur, onları duyu ve hareket açısından geliştirir. Çeşitli biçimler ve modeller yaratmak, bir şey inşa etmek çocukların hayal gücünü çalıştırır. Legolar bu yüzden çocuklar için hem bedensel hem ruhsal açıdan faydalıdır.

Top Oyunları

Top, sıradan bir oyuncak olduğu kadar keyifli ve faydalıdır da. Elle veya ayakla topa vurmak çocuklara nesne hakimiyeti kurma becerisi verir. Spor yapmak çocukların kas gelişimini olumlu yönde etkiler.

Top oynamanın sosyal faydaları da önemlidir. Genelde gruplar halinde oynayan çocuklar oyunun kurallarına uymayı, sıranın kendilerine gelmesini beklemeyi öğrenir. Bu yüzden çocuklarınızın yakar top, voleybol, futbol gibi oyunlar oynamasını teşvik etmelisiniz.

oyuncak

Oyun Hamurları

Şekilden şekle giren yapılarıyla oyun hamurları tam da çocukların ihtiyacı olan türden bir oyuncaktır. Çocukları üretmeye teşvik eder. Herhangi bir kuralın olmaması çocukların iç dünyalarını diledikleri gibi ifade edebilmelerine yardımcı olur. Ayrıca oyun hamurları sayesinde eldeki kas yapısının gelişmesi, kalemi daha rahat bir şekilde tutmaya olanak verir. Böyle ince motor becerilerinin kazanımı da başta yazı yazma gibi pek çok önemli konuda çocukların işlerine yarar.

Yapbozlar

Yapbozlarla uğraşmak çocukların şekil tanıma, görsel hafıza, el-göz koordinasyonu ve ince motor becerilerini geliştirir. Bir sürü parçayı bir araya getirebilmek için hem bedenin hem de zihnin ortak çaba göstermesi gerekir.

Yapboz öğrenmenin bir diğer faydası da problem çözme becerisine katkıda bulunmasıdır. Çünkü yapbozlar belli bir amaca, bir şeyi tamamlamaya yönelik tasarlanmıştır. Çocuklar bu amacı başarmak için düşünme kapasitelerini etkili bir biçimde kullanmaya çalışırlar. Yetişkinlerin de önemli bir hobisi olan yapboz, çocuklar için de geliştiricidir.

Formu Doldurun Biz Sizi Arayalım

İlginizi çekebilecek diğer makaleler…

Open chat
Merhaba Aba Psikoloji Danışmanı!
X