Çocuklarda Öğrenme Güçlüğü Olan Disleksi, Disleksik Çocuklar, Sebepleri ve Tedavi

Disleksi Nedir? Öğrenme zorluğu olarak özetlenen Disleksi, normal zeka seviyesine sahip olan çocukların da öğrenme güçlüğü çekmesi, okumayı ve yazmayı…

16 Aralık 2019

Disleksi Nedir?

Öğrenme zorluğu olarak özetlenen Disleksi, normal zeka seviyesine sahip olan çocukların da öğrenme güçlüğü çekmesi, okumayı ve yazmayı yaşıtlarına göre daha yavaş kavrıyor olmasıdır. Üretken ve yaratıcı bir zihne sahip olsalar bile öğrenmelerindeki güçlük ve zorluk onları yaşıtlarına göre biraz daha özel kılabiliyor. Bu özelliklerden bazıları çocukların bazı dönemlerinde ortaya çıkar fakat bu belirtilerin uzun süreli olması ilerleyemiyor olması ve çocuğun öğrenme hızında hala bir gelişme olmaması disleksik bir çocuk olduğu anlamına gelebilir.

Disleksik çocukların bu yüzden özel öğrenime ihtiyacı vardır. Çünkü normal çocuklara göre öğrenme ve kavrama hızı daha yavaş olduğundan onların anlayabileceği bir dil kullanarak çocuklara doğru ve sağlıklı eğitim sunulması gerekmektedir.

Sebepleri Nelerdir?

Yıllardır bilim insanları bu konu hakkında araştırma yapmasına rağmen kesin bir sonuç elde edilememiştir. Fakat yapılan araştırma sonuçlarında beyin anatomisinin işleyişinden kaynaklandığı sonucuna varılmıştır. Disleksi hastası olan bir çocuğun diğer kardeşinde veya ailesindeki bir bireyde de disleksi olduğunu fark etmişlerdir. Genlerden kaynaklandığı tam olarak kanıtlanmasa da sebebinin bu olduğu öne sürülüyor.

Tedavisi Nedir?

Disleksi ilaç veya tedavi ile önlenebileceği bir hastalık olmadığı için sadece kontrol altına alınabilir. İlaçla tedaviden çok problemin neyden çıktığını keşfedip durumu düzelterek ilerlenebilir.  Bu terapiler sayesinde gerçekleşir. Takip ettiği doktoru verirse ilaçların düzenli kullanılması da önemlidir. Fakat bu ilaçlar disleksi hastalığına karşı olarak değil hiperaktivite gibi ya da öz güvensizlikten doğacak olan depresyonları önlemek için verilen ilaçlardır. Bu ilaçları kullanmak disleksiyi tamamen önlemez fakat kontrol altına alabilir. Aynı zamanda bazı belirtiler yok olacağı için daha normal bir süreç atlatılabilir. Bu sürece takiben özel eğitimlerin alınması çocuğun gelişimi için çok önemlidir. Onun anlayabileceği şekilde verilecek olan eğitim, seanslar ve verildiyse ilaç tedavisi çocuğunuzun yaşıtları gibi eğitim almasına yardımcı olacaktır. Bu süreçte ebeveynlere düşen görevler ise; çocuğu ile konuşmak, bu sürecin onun için normal olduğunu söylemek, yaşıtları gibi sosyal aktivitelere katılmak, sabırlı olmak, öğretici oyunlar oynamak, dikkatini dağıtan şeylerden kurtulmak, öğretmenleri ile iletişimde kalmak, motive edici konuşmalar yapmak ve takdir etmek. Profesyonel destek ve yönlendirme için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Formu Doldurun Biz Sizi Arayalım

İlginizi çekebilecek diğer makaleler…

Open chat
Merhaba Aba Psikoloji Danışmanı!
X