Blog

Çocukların Ruh Sağlığını Korumak İçin Sadeliğe Önem Verin

Günümüzde oyuncaklar, rengarenk ve çeşit çeşit giysiler, türlü boya kalemleri olmak üzere çocukların bile çok fazla eşyası var. Evlerimiz eşyalarla o kadar dolu ki sıklıkla neyin nerede olduğunu hatırlayamıyoruz. Ancak durum o kadar da basit değil. Çünkü çocuklarımıza ‘her şeyi’ sunmaya çalışırken aslında ruh sağlıklarına zarar veren bir ortam yaratıyor olabiliriz. Nasıl mı?

Etraftaki onlarca eşya çocukların obsesif davranış geliştirmesine ya da oynayacak çok sayıda eşya yaratıcılıklarını köreltmesine neden olabiliyor. Çocukların odaları çok kalabalık olduğu zaman, odaklanma sorunu yaşıyorlar. Bu konuda yapılan araştırmalar, dikkat bozukluğu olan çocukların hayatlarını daha basit hale gelecek şekilde düzenlendiğinde kısa süre içinde büyük bir hızla sorunun azaldığını ortaya çıkarıyor. Diğer taraftan daha sade bir ortam, akademik ve bilişsel becerilerin artışına destek oluyor.

Çocuklara çok fazla eşya almak sandığınızdan ciddi bir konu olabilir

Herhalde tüm anne ve babalar çocuklarını korumayı her şeyden daha fazla gözetirler. Çocuklarının fiziksel olarak korunması için yapmaları gerekenleri öğrenmeye önem verirler. Bu esnada, ruh sağlığı her zaman aynı derecede öncelikli olmayabiliyor.

Çocuklar kendilerine çok şey vaat edildiği ve kendilerinden çok şey beklendiği için sürekli olarak kendilerine bir güvenli alan yaratmaya çalışıyor. Bu alanı yaratmaya çalışırken sıklıkla stres bozukluğu yaşıyorlar. Çok fazla özel ders, en iyi okullar, dans dersleri, sosyalleşmeleri için yapılan aktiviteler, sürekli yeni oyuncaklar almak çocuğunuz için pek çok fırsat yaratmasının yanı sıra çocuğunuzu yorabilir.

Çok fazla eşya, çok fazla seçenek, çok fazla bilgi ve tüm bunlara yetişmek için çok fazla hız! Çocuğunuz bir taraftan çocukluğunu yaşamaya çalışırken bir taraftan ondan beklenen her şeyi yerine getirmekte zorlanabilir. Yaptıkları şeyi yetiştirmeye odaklanıp yaratıcılıklarını kullanmayı veya bu zamandan keyif almayı ihmal edebilirler.

Ebeveynlere görev düşüyor

Peki, aileler çocuklarının ruh sağlığı için neler yapabilir? Değişen dünyada çocuklarını nasıl daha mutlu ve sağlıklı bireyler olarak yetiştirebilirler? Her şeyden önce çocukları korumak için onlara “hayır” demeyi öğrenmek gerekiyor. Her şeye onay vermediğiniz zaman çocuklarınızın çocukluğunu yaşamak ve kendini geliştirmek için çok daha fazla zamanı olacak. Dikkatini dağıtan çok sayıda seçenektense, o günlük enerjisini verimli bir şekilde harcayacağı şekilde bir şeylerle ilgilenecek. Stres yaşamadan, keyif alarak zaman geçirecek!

Bir cevap yazın