Blog

Çocukların Yaz Tatilinde Ders Çalışması Gerekir Mi?

Çocuklar, her birey gibi tatil vakti geldiğinde kendini rahatlamış ve hayalini kurduğu şeyleri yapacak şekilde özgür hisseder. Bu sebeple çocukların tatillerinde ders çalışmalarını beklemek, tatil zamanlarımızda işyerine çalışmaya gitmeye benzer ve bu da çok istenilen bir durum değildir. Hatta bunun adı tatil değildir!

Bu sebeple tatillerde çocukların ders çalışması konusunda, fazla abartıya kaçmadan bir orta yol bulunarak çözüme ulaştırmak gerekir.

Kendilerini özgür hissetsinler

Çocuklar, hayal dünyaları ve enerjileri çok yüksek bireylerdir. Bu sebeple tatillerinde bırakın istedikleri gibi eğlensinler ve oynasınlar. Oyunların da onların gelişimi için gerekli ve son derece etkili olduğunu asla unutmayın! Okul döneminde çocukların uzak kaldığı bazı aktiviteleri istedikleri sıklıkta ve uzunlukta yapmalarına fırsat tanıyın.

cocuklarin-yaz-tatilinde-ders-calismasi-gerekir-mi

Onlara bu konularda kısıtlamalar ve yasaklar koymanız, o aktiviteyi daha cazip hale getirecektir. Bu sebeple; yaz tatilinde çocuklarınıza ılımlı yaklaşarak makul şekilde bilgisayar oynamak ve gücü kalmayana kadar dışarıda arkadaşlarıyla oyunlar oynamak için izin verin. Çünkü okul dönemi boyunca hep bunların hayalini kurdular ve bu uğurda bazı fedakârlıklar gösterdiler.

Yaz tatilleri, çocukların okul dönemi boyunca hayatlarının bir parçası olacaktır. Bu sebeple bu zamanı çocukların doğru bir şekilde algılamasını da sağlamak gerekiyor. Okullar ilk tatile girdiğinde bazı şeylerde serbest bırakmak heveslerini almaları açısından önemlidir.

Fakat burada sonsuz bir izinden söz etmiyoruz. Çocukların okul döneminde edindiği bilgilerinin zayıflamasını engellemek ve varsa eksiklerini tamamlamak için ders çalışmaları da gerekiyor. Fakat daha önce de belirttiğimiz gibi fazla abartıya kaçmadan, orta yolu bularak!

Dikkat edilmesi gerekenler

Bu dönemin, çocuklara ait bir dönem olduklarını fark ederek onların kendilerine ait bir plan belirlemelerine izin verin. Kendi uyku düzeninde okul dönemine nispeten özgürlük tanıyın  ve zararı olmayacağını düşündüğünüz aktiviteleri yapmasına destek olun. Katılmak istediği bir aktivite ve spor branşı varsa, ona yardımcı olmanız aranızdaki bağı ve güveni de geliştirir.

Çocuğunuzun derslerindeki durumunu tekrar gözden geçirip, eksiklerini belirlemeniz faydalı olur. Yaz tatilinin sadece bu şekilde geçmemesi gerektiğini ona uygun bir dille aktararak, eksik olduğu konuları tamamlamaları ve bilgilerini unutmamaları için ders çalışması gerektiğini anlatın. Heveslendiği ve hayalini kurduğu şeyleri gerçekleştirmek ve bunları yaparken ebeveynlerinin de desteğini hissetmek, onların yeni okul dönemine daha enerjik ve daha konsantre bir şekilde başlamalarını sağlayacaktır.

Bir cevap yazın


Merhaba Aba Psikoloji Danışmanı!
Powered by