Destekleyici Ebeveyn Olmak İçin Neler Yapabilirsiniz?

Anne ve babaların, çocuklarını farklı yaşlarda farklı şekillerde desteklemesi gerekiyor. Küçük bir çocuğunuz varken ona boya kalemleri sağlamak gibi basit…

2 Mayıs 2017

Destekleyici Ebeveyn

Anne ve babaların, çocuklarını farklı yaşlarda farklı şekillerde desteklemesi gerekiyor. Küçük bir çocuğunuz varken ona boya kalemleri sağlamak gibi basit bir destek yeterli olabilirken çocuğunuz büyüdükçe vermeniz gereken destek biraz daha karmaşık bir hale gelebilir.

Çocuklarınızı kesintisiz bir şekilde dinleyin

Çocukların dikkati yetişkinlere göre daha kolay dağılabilir ve sözlerini tamamlamak için daha uzun bir zamana ihtiyaçları olabilir. Ancak destekleyici ebeveyn olmayı önemsiyorsanız ilginizi kesmeden sözünü bitirene kadar çocuğunuzu dinlemenizi tavsiye ederiz.

Sıklıkla karşılaştığımız sahnelerden biri şudur: çocuk annesine veya babasına defalarca seslenir ve hiçbir cevap alamaz. Ebeveyn çocuğu duymuyormuş gibi davranır. Elbette, çocuğunuza birilerinin konuşmasını kesmemeyi öğretmeniz gerekiyor. Yine de bunun yöntemi çocuğunuzu görmezden gelmek değil, “Sözümü bitirmemi bekler misin?” diyerek rica etmek olmalıdır.

Bu şekilde çocuğunuza hem nezaketli davranmayı öğretmiş hem de destekleyici olmuş olursunuz. Çünkü çocuğunuza ihtiyaçlarının farkında olduğunuzu ve buna önem verdiğinizi hissettirirken kısa bir süre beklemesini istiyorsunuz.

Ergenlik döneminde durum karmaşıklaşmaya başlar

Ergenlik dönemindeki çocuğunuzun artık büyümeye başladığını ve ihtiyaçlarının değiştiğini fark etmeniz gerekiyor. Ergenlikte duygusal destek ihtiyacı daha öncesine göre çok daha karmaşık hale geliyor. Duyulmak ve ebeveynlerinden saygı görmek onlar için her şeyden daha önemli olabilir.

Çocukluk ile yetişkinlik arasındaki bu dönemde çocuğunuza destek olmanız çok önemli. Çünkü kendi kendilerini korumak ve kendi kararlarını vermek konusunda onları çok yalnız bırakırsanız yanlış kararlar verebilirler. Bu dönemde onları ne kadar önemsediğinizi hissettirin. Onlara tanıdığınız özgürlüğün sınırlarını çizerken net olun.

Onlara ‘hayır’ demekten çekinmeyin

Günümüzde ‘hayır’ diyememek hayatın her alanında zorluk yaratan bir tehlike olarak görülüyor. Çocuklarınıza ‘hayır’ demekten çekinmeyin, ancak onlara bunun sebebini açıklamayı ihmal etmeyin. Onları sevdiğiniz ve onlara değer verdiğiniz için böyle davrandığınızı hissettirdiğiniz zaman, ‘hayır’ demiş olmanız sandığınız kadar büyük bir sorun olmaktan çıkacak.

İlgi alanlarını önemsediğinizi belli edin

Çocuklarınızın ilgi alanlarını hafife almamanız onlar için çok önemli. Sevdikleri arkadaşlarıyla görüşmelerinden tutun da dans dersine gitmesi için desteklemeniz onları motive eder. Onların hayatıyla ilgilendiğinizi bilmeleri, hayatlarına ve size karşı daha fazla sorumluluk duymalarını sağlar.

Formu Doldurun Biz Sizi Arayalım

İlginizi çekebilecek diğer makaleler…

Open chat
Merhaba Aba Psikoloji Danışmanı!
X