Blog

İkinci Döneme Başlarken Çocuğunuz Okula Gitmek İstemiyor Mu?

Tatil döneminden sonra okula tekrar başlamakta zorlanan ve hatta okula gitmek istemeyen çocuklar ebeveynler tarafından günümüzde sık sık görülür. Tatil boyunca daha geç saatlerde uyanmak, sabah erkenden okul kıyafetlerini giymemek, sürekli derslere girmemek gibi etkenlerden sonra tekrar bunlara dönmeyi kabul etmek istemeyebilirler. Bu stresle birlikte çocuklarda endişe ve heyecandan ötürü mide bulantıları, baş ağrıları ve ishal görülebilir.

Bu süreçte ebeveynler ne yapmalıdır?

Tatil döneminde genel rutinlerinden çok uzaklaşmamaları için çocuğunuzun güne erken başlamasını ve güzel bir kahvaltı yapmasını sağlayın. Daha sonra gün içinde dilediğini yapmasını ödev ve ders tekrarları da yapması koşuluyla belli sürelerle izin verin. Bu sayede çocuğunuz okul düzenini devam ettirirken kendine özel zaman da ayırabilir, tatilin tadını çıkarabilir. Özellikle sömestr gibi kısa süreli tatillerde kontrolü tamamen bırakmamak gereklidir. Aksi takdirde geç uyuyup, geç kalkan ve derslerden tatil boyunca tamamen uzaklaşan çocuklarda tekrar okul temposuna geçmede zorluklar yaşanabilir.

Eğer çocuğunuzda bu süreçte okula karşı ciddi isteksizlik durumları gözlemliyorsanız mutlaka okul rehberlik servisinden yardım alın. Okuldan yardımcı fikirler mutlaka gelecektir. Bununla birlikte problemin çözümünde farklı kişilerin de bulunması sorunun daha etkili bir şekilde çözülmesini sağlar.

cocugunuz-okula-gitmek-istemiyor

Çocuğunuza okulu nasıl sevdirebilirsiniz?

Çocuğunuza güç gösterisi yaparak okula gitmesi gerektiği konusunda baskı yapmanız okuldan nefret etmesine sebep olabilir. Baskı yapmamaya özen gösterin. Ayrıca, aşağıdaki 4 temel adımın çocuğunuza okulu sevdirmenize yardımcı olacağını düşünüyoruz.

Empati kurun. Ona neyin yardımcı olabileceğini anlamak için kendinizi onun yerine koyun. Ebeveynlerinin kendisini anladığını bilen bir çocuk onları üzmekten kaçınmayı tercih edecektir.

Güvende hissettirin. Çocuklar genellikle sınıfta kalabalık içine kontrollerini yitirmekten ve kendilerini ifade edememekten dolayı korku yaşarlar. Çocuğunuz bu problem yüzünden okula gitmek istemeyebilir. Çözüm olarak, okuldaki öğretmenleri ile görüşerek ona kendini iyi hissetmek için gidebileceği güvenilir bir alan belirlemelerini isteyin.

Sabırlı olun. Bunun bir süreç olduğunun farkına varın, bu zaman boyunca çocuğunuzu çok fazla zorlamayın ve aceleye getirmeyin.

Pozitif olun. Unutmayın ki depresif hissettiğiniz bir zaman içinde yapacağınız her eylemin başarısızlıkla sonuçlanacağını düşünürsünüz. Bu konuda çocuğunuza karşı pozitif olun, onu motive edin.

Bu konuda daha fazla bilgi edinmek için konuyla ilgili bir diğer yazımızı okuyabilir ya da bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Bir cevap yazın